mirencjum [ operator kursora ]
Zabierają wędkę bezrobotnym.
Rząd doszedł do wniosku, że nie warto pomagać bezrobotnym i zabiera im przysłowiową, tak zalecaną od wielu lat "wędkę". Nie będzie pieniędzy na staż, szkolenia i pomoc w uruchomieniu własnego biznesu.
Dlatego osoby będące w tej trudnej sytuacji życiowej i mające chęć i pomysł na wyrwanie się z bezrobocia proszę po nowym roku o zgłaszanie się do opieki społecznej.
Minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że nie ma powodu, by łożyć tak dużo na aktywizację bezrobotnych, gdy bezrobocie przestaje być już wielkim problemem. Czyli jest dobrze?
graf_0 [ Nożownik ]
No faktycznie szkoda - trochę firm żyjących ze "szkoleń dla bezrobotnych" będzie musiało pasa zacisnąć.
Ale w sytuacji gdy państwo przestaje przekazywać pieniądze na OFE, ograniczenie budżetu na bezrobotnych to drobiazg.
Ace_2005 [ Bo tak! ]
I to właśnie jest cała Polska. Państwo Prawa i Sprawiedliwości, gdzie państwo dyma obywatela z każdej możliwej złotówki, jednocześnie nie dając nic od siebie. Szkoda tylko, że rząd w budżecie nie zaniżył sobie zarobków. Sami biorą niemałą "wypłatę", a resztę społeczeństwa mają tam gdzieś...
yo dawg [ 1979 ]
Medal ma dwie strony. Myślę, że zdecydowana większość bezrobotnych to leniwe pierdoły. Z dwojga złego (choć sam pracuję w branży szkoleń) wolę gdy darmozjadom ucina się różne zapomogi.
graf_0 [ Nożownik ]
"Aktywacja" jednego bezrobotnego kosztuje jakieś 13 tyś zł, tak z grubsza wychodzi.
Moim zdaniem jeśli obcinają środki na aktywności urzędu, to powinni jeszcze zmniejszyć samo finansowanie urzędów. Bo inaczej część z 1,5mld idzie pierdzenie w stołki.
Baalnazzar [ Konsul ]
Mnie to już chyba nic nie zdziwi...

andrey226 [ Konsul ]
Ciekawe,ile kosztuje szkolenie pracownika w pisaniu CV albo uczenie go jak rozmawiać z nowym pracodawcą aby na przykład mnie zatrudnił.Zamiast takich szkoleń ja osobiście wolałbym na przykład zrobić kurs spawacza,operatora suwnicy czy kierowcy wózka widłowego.Myślę,że organizowanie i szkolenie w różnych zawodach jest dla bezrobotnego bardziej przydatne niż pisanie CV.Co bezrobotnemu po kursie pisania CV,skoro nie będzie miał co w nim napisać.
wi3dzmin [ Generaďż˝ ]
Nie no generalnie fajnie. Tylko z tego patrzę rząd coraz bardziej obcina to co nam daje i zwiększa to co nam zabiera. Reformy jak w mordę strzelił. Szkolenia zlikwidują, ale finansowania partii nie, kasę na rozwinięcie działalności zabiorą, ale urzędy pracy nadal będę kosztownymi i nieskutecznymi bublami, które pracy nikomu nie znajdą ale miliony złotych co miesiąc kosztują...
olivierpack [ Senator ]
Jak rozumiem, pójdą za tym wymierne zwolnienia w urzędach pracy, właściwie jaki będzie teraz sens istnienia tych instytucji? Wystarczy centralny portal internetowy z ogłoszeniami pracy i jeden wydział w UM do rejestracji i słynnych "podpisów".

maniiekk44 [ Pretorianin ]
nawet w zimie jesteśmy zieloną wyspą - podatki w górę, szkolenia w dół, emerytury w pizdu - zostały jeszcze lasy do sprzedania i może Donald dociągnie jakoś do solidnej posadki za granicą, Vincent wyciągnie brytyjski paszport, a na do widzenia pokażą środkowy palec i postraszą PiSem ...

Vader [ Legend ]
Fajnie jest mieć wykształcenie wyższe, siedzieć w wygodnym, ergonomicznym fotelu, spoglądać na liczby, wykresy i rysunki na ekranie, zadzwonić do żony, że dziś na obiad może coś z kuchni włoskiej.. a! Zjadłbym owoce morza. Założyć nogę na nogę, zrobić przerwę na kawę. Czas pomyśleć o nowym samochodzie, bo ten już jest 3 lata stary.
I gdzieś między tym wszystkim napisać: "Bezrobotni to nieroby, lenie, tępaki, partacze..bla bla". I znów usiąść w fotelu ze świadomością, że z piedestału intelektualizmu przeanalizowało się dogłębnie jakże banalny problem bezrobocia. W końcu! - można podać parę przykładów, a jak jest przykład - to można zagiąć czasoprzestrzeń.

marcing805 [ Senator ]
Spoko. Od maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla Polaków, tak więc myślę, że problem bezrobocia częściowo zniknie. Zresztą taki news:
Swoją drogą ciekawe. Nie będzie "wędki" w postaci szkoleni lub pomocy dla założenia własnej firmy, ale zasiłki pozostaną, prawda?
graf_0 [ Nożownik ]
Vader - ja tam nic przeciwko bezrobotnym nie mam :) ale zgodzisz sie że system ich "aktywizacji" jest w dużej części chory i służy do pompowania kasy z up do firm szkoleniowych.
Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem że niektóre urzędy wynajęły firmy do wyszukiwania ofert pracy dla bezrobotnych :D
maniiekk44 [ Pretorianin ]
graf_0 -> system chory jest - tylko zamiast go zreformować to obcina się kasę, ale urzędnicy zostaną i pozostanie im tylko picie herbatki bo na nic więcej pieniędzy nie będzie ...
Lindil [ Lumpenliberal ]
oliverpack -> Nie, bo zasiłki zostają niezmienione. Odpadają pieniądze na płacenie na tworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych, dotacje na założenie przez nich działalności i szkolenia. Innymi słowy zabierają wędkę, ryba zostaje.
Aha, swoją drogą to jakiś kiepski news, bo informacje o tym obiły mi się gdzieś w radiu o uszy już parę miesięcy temu.

yo dawg [ 1979 ]
[13]
olivierpack [ Senator ]
Lindil. Chyba nie chcesz powiedzieć, że te wszystkie gmachy z ich znakomitymi załogami, teraz będą służyć jedynie wypłacie pieniędzy, wydaję mi się że pojedyncze i prywatne okienko kasowe znakomicie spełni tu swoje zadanie. Po co więc Urzędy Pracy? Dwa przykłady znalezione na szybko.
Lindil [ Lumpenliberal ]
Te wszystkie wspaniałe gmachy i ich znakomite załogi będą teraz służyć osiągnięciu podstawowego celu każdej instytucji - organizacyjnemu przetrwaniu:D
graf_0 [ Nożownik ]
Urząd pracy likwiduje bezrobocie bo daje stołki swoim pracownikom.
Od jakiegoś czasu sektor budżetowy jest lepiej opłacany od prywatnego, nie wspominając o okresie kryzysu czy recesji - wówczas każdy urzędnik ma 10 razy lepiej od pracownika prywatnego.