GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

urlop wypoczynkowy a zmiana pracy

29.11.2010
18:07
[1]

Orrin [ Najemnik ]

urlop wypoczynkowy a zmiana pracy

Witam
Mam takie pytanie.
przez ostatnie 4 lata pracowałem w jednej firmie. W roku 2010 zostało mi niewykorzystane 6 dni urlopu. We wrześniu rozwiązałem umowę "za porozumieniem stron" a w listopadzie zacząłem prace w innej firmie. Czy w nowej firmie przysługuje mi jakiś urlop?

29.11.2010
18:12
[2]

Barthez x [ vel barth89 ]

O ile dobrze pamiętam z prawa pracy (studiuję administrację) to nowy pracodawca musi uwzględnić niewykorzystane dni urlopu przysługujące u poprzedniego pracodawcy.

29.11.2010
18:16
[3]

mirencjum [ operator kursora ]

Proszę poczytać:

"Pytanie: Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy może zostać wykorzystany podczas zatrudnienia u kolejnego pracodawcy?

Odpowiedź

Niewykorzystany w trakcie zatrudnienia urlop wypoczynkowy jest z dniem zakończenia stosunku pracy rozliczany ekwiwalentem – pracownik nie może już wykorzystać urlopu w naturze, a zatem jedyna możliwością (i jednocześnie obowiązkiem pracodawcy) jest wypłata mu odpowiedniej kwoty. Należy przyjąć, że swoiste „przeniesienie” obowiązku udzielenia niewykorzystanego urlopu na nowego pracodawcę tej osoby jest skuteczne, ale wymaga wyraźnej zgody nie tylko tego pracodawcy ale także pracownika."





29.11.2010
18:19
smile
[4]

Orrin [ Najemnik ]

acha czyli jestem w d... 6 dni

29.11.2010
18:24
[5]

mirencjum [ operator kursora ]

Poczytaj, urlop jest do odzyskania.

Jeśli w ciągu roku dochodzi do rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi należy się urlop obliczany proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danym roku:

- u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,

- u kolejnego pracodawcy w wymiarze:

- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

29.11.2010
18:25
[6]

Barthez x [ vel barth89 ]

mirencjum -> coś mi się tu nie zgadza. Czy tutaj nie obowiązuje zasada taka sama jak przy przejściu pracownika do nowego pracodawcy? Jeśli pracownik pracuje u pracodawcy A i przysługują mu 2 dni urlopu na każdy miesiąc to przechodząc do pracodawcy B to właśnie pracodawca B musi przyznać niewykorzystany urlop.

Art. 154(1) KP

§ 1. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

§ 2. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

29.11.2010
20:21
[7]

Orrin [ Najemnik ]

Z tego co rozumiem ja kwalifikuje sie jako:
"proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,"

Tylko jaki jest ten okres proporcjonalny. W tym roku będę pracował u nowego pracodawcy 2 miesiące. Z ustawy w roku mam 20 dni
czyli (20/12)*2=3,33

20 - dni urlopu w roku
12 - dziele przez ilosc miesiecy
2 - mnoze przez liczbe miesiecy jakie bede pracowal do konca roku
Wiec mam 3 dni urlopu w nowej pracy?

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.