GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Jakie moze miec prawa nauczyciel?

12.11.2010
22:02
[1]

pasorzyd [ Chor��y ]

Jakie moze miec prawa nauczyciel?

Nie znalazłem czegos takiego jak ten temat, a ciekawi mnie kilka rzeczy.:

czy nauczyciel ma prawna mozliwosc zabrania uczniowi telefonu?
czy może na lekcji, bez obecności dyrektora sprawdzi piórnik, plecak w poszukiwaniu ściąg lub innych nielegalnych rzeczy?
co można zrobić jeżeli nauczyciel fizyki używa na sprawdzianie zadań z działu który nie został przerobiony? (od razu mówię że nauczyciel powiedział, że jest to w programie i powinniśmy umieć <a nie przerabialiśmy>, wychowawca się tym nie zajął, dyrektor obiecał porozmawia z tym nauczycielem, ale nic nie zrobił)

12.11.2010
22:04
[2]

ILEK [ Człowiek z dyktafonem ]

ma go prawo wypierdolic przez okno jak jeden z drugim debil używa kiedy nie należy

może

się kurde obudź głąbie...to nie jego wina ze nie uważasz i potem sciemniesz ze nie przerabiali

12.11.2010
22:05
[3]

zoloman [ Legend ]

1. nie ma
2. nie wiem
3. nic, ewentualnie pogadać z nim

12.11.2010
22:05
[4]

mirencjum [ operator kursora ]

Szanowni Państwo.

Kwestia posiadania i używania urządzeń rejestrująco-telekomunikacyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji w sprawie ramowych statutów szkół publicznych reguluje Statut Szkolny. Definicja prawna "użycia" jest jasna i oznacza uruchomienie urządzenia w sposób umożliwiający wykorzystanie jego funkcji odpowiednio medialnej lub telekomunikacyjnej.
W związku z tym poprzez "używanie" należy rozumieć (w wypadku telefonu komórkowego):
- nawiązywanie połączenia telefonicznego
- redagowanie lub wysyłanie wiadomości typu sms, mms lub podobnej
- rejestrowanie materiału audiowizualnego
- odtwarzanie materiału audiowizualnego lub dokumentacji elektronicznej
- transmisja danych.
Podane powyżej formy działania mogą być podstawą do wydania decyzji o przejęciu urządzenia do czasowego depozytu. Podstawą prawną takiej decyzji jest Rozporządzenie Ministra Edukacji o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole. Mówi ono, że nauczyciel bądź inny pracownik szkoły ma obowiązek uniemożliwić uczniom i innym osobom w szkole postępowanie mogące zagrozić bezpieczeństwu szkoły lub postępowanie niezgodne z regulaminem porządkowym pracowni.
Niezastosowanie się do poleceń osoby odpowiedzialnej za ład i porządek w pracowni może skutkować albo przejęciem przedmiotu w przymusowy depozyt albo wydaleniem takiej osoby z pracowni ze skutkami równoznacznymi z nieusprawiedliwioną nieobecnością.
Należy pamiętać, że przejęcie w depozyt musi odbyć się zgodnie z procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Deponujący telefon musi mieć możliwość wyłączenia go i wyjęcia karty SIM. Informacja o depozycie musi trafić do rodziców(prawnych opiekunów) ucznia, którego urządzenie przejęto do depozytu.
Wydanie urządzenia może nastąpić:
- po zakończeniu zajęć u prowadzącego, o ile prowadzący nie zgłasza zastrzeżeń
- pod koniec dnia u Dyrektora placówki, o ile zachodzi konieczność przeprowadzenia rozmowy wyjaśniającej
- rodzicom(prawnym opiekunom), o ile sytuacja wymaga ich obecności (np. kilkukrotne powtórzenie się takiej sytuacji).
W ostateczności Dyrektor placówki może spisać z rodzicami(prawnymi opiekunami) umowę cywilno-prawną o warunki posiadania przez ucznia stosownego urządzenia.

Z poważaniem
Rzecznik Praw Nauczyciela

12.11.2010
22:10
smile
[5]

mefsybil [ Legend ]

[4] Dużo to da. Niektórym nauczycielom możesz to zaśpiewać pod melodię "We Will Rock You", a i tak ci odpowiedzą, że "ich to nie interesuje" lub "to oni tutaj rządzą, nie ty". Oczywiście w przypadku, gdy grożą ci oddaniem telefonu pod koniec roku szkolnego (nie ma tu wzmianki o takiej możliwości) czy zabraniem go za samo to, że jest włączony lecz wyciszony.
Nauczyciele bardzo lubią wypominać uczniom jakie oni mają prawa, a jakie nie. Tylko co się dzieje, gdy sytuacja jest odwrotna i to uczeń zwraca uwagę nauczycielowi, nawet za to że 'łamie prawo'.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.