GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Router do domu

25.09.2010
11:11
smile
[1]

Bart! [ Konsul ]

Router do domu

Witam wszystkich!
Poszukuję routera który podzieli internet z telewizji kablowej na dwa komputery. Zależy mi żeby miał opcję podziału łącza na kilka sposobów:
-jeśli włączony jest komputer nr 1 (główny) to komputer nr 2 ma ograniczoną możliwość pobierania danych do x%łącza. Mam tak, że przez 18h mam 2mb, a przez 6h 1mb więc chciałbym żeby była możliwość dzielenia procentowego a nie na stałą liczbę mb
-jeśli komputer nr1 jest wyłączony to komputer nr2 dostaje całe łącze i na odwrót
-jeśli była by też możliwość dzielenia łącza ze względu na rodzaj aplikacji uruchomionych na poszczególnych komputerach to było by super
-zależy mi też żeby te wartości można było zmieniać na bieżąco
Zależy mi na podziale łącza przy pomocy kabla, chociaż jeśli będzie wifi to też nie będzie źle.
Kompletnie nie znam się na cenach routerów więc nic o tym nie powiem, chociaż zależy mi, żeby była jak najniższa (jeśli nie przekroczy 200zł to będzie bosko).
Z góry dzięki za wszystkie propozycje, liczę że mi pomożecie :)

25.09.2010
13:17
[2]

Bart! [ Konsul ]

UP

25.09.2010
13:52
[3]

Plantator [ Prokonsul ]

Z takimi wymaganiami to sobie kup jakiegoś starego kompa i postaw serwer na linuksie.

25.09.2010
14:10
[4]

Bart! [ Konsul ]

Plantator-rozwiń temat ;p chodzi o to, że router nie robi takich rzeczy, czy o to, że za taką kasę nie robi? Tak jak napisałem jestem kompletnym laikiem i nie wiem ile muszę wyłożyć na taki router, widziałem w necie takie za 50zł i takie za 12000 więc jestem totalnie skołowany. A jeśli chodzi o stawianie serwera to odpada bo bym musiał wtedy dokupić większe mieszkanie bo w moim obecnym na kolejną skrzynkę już nie ma miejsca xd

25.09.2010
14:15
[5]

Plantator [ Prokonsul ]

Chodzi właśnie o kase, taniej wyjdzie stary komp niż router z takimi funkcjami jakie sobie wymyśliłeś.
W takich tanich domowych routerach wogóle nie ma możliwości przydziału łącza.
A miejsce zawsze sie znajdzie, to może być jakiś laptop trzymany na szafie.

25.09.2010
14:27
[6]

Bart! [ Konsul ]

nadal średnio mi się widzi ten server :/
To może skoro mówisz ze za mało kasy to nadgryźmy temat z drugiej strony: co mogę dostać w routerze za 200zł?? :)
"W takich tanich domowych routerach w ogóle nie ma możliwości przydziału łącza. " w takim razie na jakiej zasadzie jest dzielony internet?
i co byś polecił z routerów, żeby nie było problemów z netem w grach?

25.09.2010
14:35
[7]

Cartoons [ Generaďż˝ ]

W routerze za 200 zł dostaniesz szczątkowy QoS ograniczający łącze dla portu routera lub do IP, które to ograniczenie nie zmienia się dynamicznie. Widziałem już wiele routerów, których cena wynosiła i 1600 zł ale żaden nie obsługiwał QoS'a w taki sposób jaki opisałeś (nie twierdze jednak, że takowe nie istnieją, napewno w postach niżej dowiem się, które mają taką opcje). Najłatwiej będzie kupić faktycznie skrzynkę, nawet jakiś desktop IBMa za 150 zł (jest niewielkich rozmiarów, może stać pod monitorem) i zrobić na nim router na linuxie. Tam QoS możesz bardzo elastycznie skonfigurować (oczywiście wymaga to poczytania :))

25.09.2010
14:37
[8]

BlackBolt [ Senator ]

co mogę dostać w routerze za 200zł?? :)
Jak masz szczęście to router nie będzie się zawieszał i pozwoli na przekierowanie więcej niż 10 portów.
QoS działa kiepsko w tanich routerach. O ile w ogóle ktoś wstawił taką opcję do nich.
Jeżeli możesz dopłacić odrobinę to warto polecić nieśmiertelnego Linksysa WRT54GL. Możliwość zmiany oprogramowania na inne (polecam Tomato) i podłączenia aż 2 anten może się kiedyś przydać. Minusem na dzisiejsze czasy może być brak WiFi w standardzie N.

25.09.2010
14:54
[9]

Bart! [ Konsul ]

o kurde, tak jak poczytałem te wasze wypowiedzi, to stwierdziłem, że mieliście niezły ubaw jak czytaliście mój pierwszy post, heh. Mówi się trudno, myślałem, że za taką cenę to dostanę już coś naprawdę fajnego :/

No dobra a więc może zmienię moje oczekiwania:
-nie musi mieć wifi
-możliwość podziału internetu na dwa komputery za pomocą kabla - jeden używany do grania, a drugi do czytania www
-ma się nie zawieszać, nie resetować itp. ogólnie ma się nadawać do grania w gry przez internet
-cena-200zł +/- 50zł

mój obecny modem to thomson tcm390, połączony kablem ethernet z kompem

I teraz kilka pytań:
1.czy druga antenka daje coś oprócz mocniejszego sygnału wifi?
2.co daje zmiana oprogramowania w routerze??

Edit.
BlackBolt-->dzięki za odpowiedzi. A jaki router byś w takim razie polecił??

25.09.2010
15:02
[10]

BlackBolt [ Senator ]

1.czy druga antenka daje coś oprócz mocniejszego sygnału wifi?
Nie wiem nawet, czy daje mocniejszy sygnał. Odłączyłem kiedyś na próbę jedną z anten i nie zauważyłem różnicy w jakości sygnału. Za to odkręcana 2 antena pozwala na doczepienie na przykład anteny panelowej, która umieszczona na przykład na balkonie będzie w stanie przekazywać sygnał do garażu (lub do sąsiada. Jak kto woli).

2.co daje zmiana oprogramowania w routerze??
Czasami dodatkowe funkcje, czasami lepszą stabilność pracy (mniejsze zapotrzebowanie na zasoby), a czasami po prostu bardziej logiczne ułożenie opcji, które były dostępne.

25.09.2010
15:38
[11]

Sharky [ Renegat ]

Bart! --> poczytałem te wasze wypowiedzi, to stwierdziłem, że mieliście niezły ubaw jak czytaliście mój pierwszy post Moze nie ubaw, ale usmiech na twarzy ;)
1.czy druga antenka daje coś oprócz mocniejszego sygnału wifi? Nie, a przy malych odleglosciach nawet tego nie widac. Odkrecana antena bedzie bardziej przydatna niz dwie zamocowane na stale - mozna zamontowac mocniejsza/kierunkowa.
2.co daje zmiana oprogramowania w routerze? Jak BlackBolt napisal. Czasem te dodatkowe funkcje sa jak w duzo drozszym sprzecie zmieniajac calkowicie funkcjonalnosc routera. Soft Tomato czy DDWRT sa oparte na linuksie - sa naprawde przydatne dla zaawansowanego uzytkownika.
Nawet ze zmienionymi wymaganiami watpie zeby ktorys router za 250zl je spelnil. Ewentualnie Linksys WRT54GL lub inny w ktorym mozna zmienic soft - poczytaj i niech moze inni uzytkownicy sie wypowiedza o tym jak Tomato dziala w praktyce, np z obsluga QoS.

25.09.2010
15:54
[12]

Bart! [ Konsul ]

Sharky-->"Nawet ze zmienionymi wymaganiami watpie zeby ktorys router za 250zl je spelnil." Teraz to chyba trochę przesadzasz bo przecież właściwie jedynym wymogiem jest teraz to ze ma być stabilny i ma dzielić internet na dwa komputery za pomocą kabla ;p

no dobra, ale co w takim razie polecacie?

25.09.2010
17:50
smile
[13]

Cartoons [ Generaďż˝ ]

W takim razie z tym budżetem, znajdziesz ww. Linksysa WRT54GL w standardzie G. Jako, że nie zależy Ci na sygnale wifi, to po wrzuceniu DD-WRT lub Tomato, spełni owy router Twoje oczekiwania. Jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na sofcie DD-WRT konfiguracja dość często się kasuje, więc rozsądnie będzie zachować backup właśnie na takie nieoczekiwane zwroty akcji (ma to związek z nagłymi skokami napięcia po stronie napięcia wysokiego :)). Nie wiem jak to wygląda na Tomato, bo tego nie używam w pracy, ale na jeszcze jednym sofcie o nazwie Alchemy konfiguracja u jednego klienta leżała 5 lat (w końcu sam linksys się wyeksploatował :)).

25.09.2010
18:08
[14]

titanium [ Legend ]

nie przesadzacie tu troche? :) jezeli jedynym wymaganiem jest zwykly podzial lacza to byle tplink za 60zl sprawdzi sie doskonale :) wieszac to sie wogole nie wiesza, dzieli bardzo dobrze i ma wifi n :)

25.09.2010
18:29
[15]

Bart! [ Konsul ]

panowie i co teraz, bo titanium trochę namieszał?
czy ktoś mógłby powiedzieć coś ze swojego doświadczenia co brać?

a co powiecie o modelu LINKSYS WRT54GH-EU ??
też można wgrać ten inny soft??

Teraz przeczytałem, że instalując nowe oprogramowanie tracę gwarancję, czy to prawda?

titanium-a ty jakiego routera używasz i czy jesteś z niego zadowolony?


Edit.
titanium-no ja właśnie będę routera używać tak jak ty - 2kompy na kablu + za jakiś czas fon wifi. O żadnym centrum multimediów nie ma mowy. A jak jest z dzieleniem neta na tym twoim routerze?

25.09.2010
18:48
[16]

titanium [ Legend ]

ja uzywam tplinka tl wr741nd. Kupiony za 60zl. Pracuje non stop, dzieli net na dwa komputery kablami i dla komorki po wifi. Tego posta pisze z komorki polaczonej przez wifi z tym routerem. Router nigdy sie nie zawiesil i nigdy nie sprawial zadnych problemow nawet pod sporym obciazeniem. Totez zastanawia mnie celowosc kupowania drozszych. Jak juz to z usb zeby zbudowac nas, serwer multimediow czy serwer wydruku, ale tylko by dzielic?

25.09.2010
19:19
[17]

Sharky [ Renegat ]

Bart! --> jezeli router ma tylko rozdzielic lacze na dwa kompy - to wystarczy kazdy, stabilnie - ja polecalbym linksysa, z tanszych tp-linka. Odradzalbym d-link, mam zle doswiadczenia - przy duzej ilosci torrentow zawieszaly mi sie dwa modele.
Jesli nadal chcesz podzielic lacze w jakims stosunku/zaleznie od aplikacji, to pozostaje router z alternatywnym softem.
Na WRT54GH-EU nie da sie wgrac Tomato, innych raczej tez nie. Szukaj na stronie Tomato / DD-WRT / OpenWRT czy obsluguja dany model i rewizje routera.

25.09.2010
19:57
[18]

Bart! [ Konsul ]

a jak wygląda dzielenie internetu w tańszych modelach?? jak mogę to zrobić?

25.09.2010
20:33
[19]

Cartoons [ Generaďż˝ ]

Titanium -> fakt, tp-link ma QoS, ale w linksysie dodatkowo możesz priorytetować ruch tak, żeby np. gry dostawały łącze jako pierwsze. Nic nie mam do tp-linków, sam używam dwóch z racji tego, że nie mam zawyżonych wymagań jeśli chodzi o routery (ostatnio kupowałem nowy, wybrałem tp-linka a nie WRT54GL ze względu na sieć w standardzie n).

Bart! -> zazwyczaj sprowadza się to do podania prędkości/procentowej ilości łącza dla danego portu routera lub danego IP hosta w zależności od firmwareu.

25.09.2010
20:36
[20]

Plantator [ Prokonsul ]

Dzieli łącze ale bez przydziału łacza to znaczy że nie da się ustawić że jeden komp ma minimum tyle a tyle. Czyli jeden komp może zająć więcszość łącza a wtedy na drugim bedzie mulić.

25.09.2010
21:52
[21]

titanium [ Legend ]

Cartoons --> ale sam napisałeś że takie QoS jest słabe, zatem po co płacić 200zł za coś co i tak działa marnie? Same priorytetowanie ruchu dla poszczególnych procesów możesz zrobić po stronie systemu. :)

25.09.2010
22:10
smile
[22]

Bart! [ Konsul ]

titanium--> a jest to coś trudnego, czy totalny laik da rade zrobić to "priorytetowanie ruchu dla poszczególnych procesów możesz zrobić po stronie systemu"?? :)

25.09.2010
22:24
[23]

Cartoons [ Generaďż˝ ]

Titanium -> jak ktoś pyta o dobry router to taki mu polecam. To dla mnie dość logiczne. Można zrobić priorytetowanie ruchu po stronie systemowej, tak jak i można zrobić zaawansowany QoS na komputerze za 50 zł z allegro. Temat jednak jest inny, więc jego się trzymam.

02.10.2010
12:54
[24]

Bart! [ Konsul ]

mam jeszcze jedno pytanko w sprawie routera TP-Link tl wr741nd - on ma wifi i teraz mam pytanie jak silny sygnał ma ten router?? czy sygnał będzie w miarę dobry po przejściu w bloku przez 3ściany?

02.10.2010
13:08
[25]

BlackBolt [ Senator ]

Bart! --> Wszystko zależy od ścian, mocy anteny i samego nadajnika. Trzeba sprawdzić samodzielnie, bo przez internet nikt ci nie powie. Wiele czynników może wpływać na jakość sygnału: odległość, przeszkody, jak ściany to jakie konkretnie (grube betonowe zatrzymają więcej sygnału, niż zwykłe gipsowe ściany działowe), co jest w ścianie (przewody elektryczne, rury, zbrojenie), a ostatnio nawet to, czym są pomalowane (są farby, które służą specjalnie do rozpraszania sygnałów radiowych).

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.