GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

BIOS ASUSa dla zaawansowanych. Pytanie do wyjadaczy.

23.09.2010
19:46
[1]

Alien.pl [ Generaďż˝ ]

BIOS ASUSa dla zaawansowanych. Pytanie do wyjadaczy.

Witam panowie. A więc dotarła dziś do mnie płyta ASUSA P5Q Deluxe. Ponieważ lata świetlne używałem produktów Gigabyte, mam parę pytań do wyjadaczy z pod szyldu ASUSa.
1. Otóż jak wiadomo nie od dziś każdy BIOS ma ukryte funkcje (często przydatne do optymalizacji), które się nam ujawniają po wciśnięciu magicznej kombinacji klawiszy. Więc mam pytanie do użytkowników, jaka jest ta magiczna kombinacja u ASUSa?
2. Wbrew szumnemu szyldowi na opakowaniu "Od dziś Zero zworek" teraz tylko wygodne przełączniki płyta ma jednak 3 zworki. Pierwszy wiadomo Clear CMOS. ostatecznie RTC jak kto woli. A są dwie dodatkowe zworki. OV_NB i OV_CPU. z mojej lakonicznej znajomości angielskiego, domyślam się że to OverClock NorthBrige i OverClock CPU, a z tabelki że zmieniają napięcia zasilania. Pytanie brzmi, używał ktoś z was tej funkcji ? i czy warto to przestawiać ?
3. Jak dobrze zrozumiałem opis w instrukcji to płyta ma wlutowaną taką małą płytkę drukowaną, która ponoć jest dyskiem SSD (ASUS Express Gate SSD) z którego kompa można odpalić w czasie jak się chwali ASUS 5sek. Używał ktoś z was tego, chodzi mi o jakiś krótki opis o co w tym biega ?

23.09.2010
19:51
[2]

BlackBolt [ Senator ]

1. Kombinacja zależy od konkretnego BIOSu a nie od producenta płyty głównej. Ten sam producent może korzystać z BIOSów różnych firm.
2. Nie wiem
3. Taki okrojony na maxa Linux. Zawiera tylko sterowniki do tej płyty głównej i pozwala na sprawdzenie pamięci, połączenie się z internetem w podstawowym stopniu (zapomnij o oglądaniu filmów na YT) i chyba Skype.

23.09.2010
20:00
[3]

Alien.pl [ Generaďż˝ ]

Tzn. z tego co pamiętam to BIOS jest robiony dla konkretnego producenta płyty głównej. Przynajmniej znana mi kombinacja dla Gigabyte, działa na każdej ich płycie. Wiec zakładam że u ASUSa będzie podobnie w tej kwestii. Oczywiście jeżeli BIOS posiada funkcje ukryte bo nie każdy producent je ma, ale markowe płyty główne, z funkcjami OC prawie zawsze coś takiego mają.

23.09.2010
20:19
[4]

DEXiu [ Senator ]

Czy Ty w ogóle odpaliłeś tę płytę, zajrzałeś do BIOSu i poczytałeś co nieco instrukcji obsługi?

Sam specem nie jestem i uczciwie przyznaję, że gdyby w BIOSie było jeszcze więcej opcji służących do OC, to bym się już kompletnie w nim gubił i nie wiedział gdzie jest góra a gdzie dół. Komu potrzeba jeszcze więcej opcji? Chłopie, toż tu można ustawiać niemal wszystko! Napięcia to regulować da się chyba dla każdego układu z osobna. A ty szukasz jeszcze jakichś "ukrytych opcji"? :)
Odpowiadając na pytanie nr 2: nie, to nie jest OverClock CPU/NorthBridge tylko OverVoltage - jest to celowe zabezpieczenie prze laickimi próbami zwiększenia napięcia na tych układach do skrajnie niebezpiecznych wartości. NIE, nie przestawiaj tego!

Sądząc po pytaniach jakie zadajesz i stylu wypowiedzi nie jesteś raczej jakimś overclockerowym masterem (wybacz, tak to odbieram), więc sorry, ale chyba szukasz jedynie powodu do podniety, a nie realnych zastosowań.

23.09.2010
20:34
[5]

Alien.pl [ Generaďż˝ ]

DEXiu - przesadzasz i dopisujesz sobie coś do mojej wypowiedzi. Te dodatkowe opcje w BIOS to np. u Gigabite dostęp do Tamingów RAM, napięć zasilania niektórych podukładów, czy jakieś zaawansowane opcje portów komunikacyjnych. I wcale nie robi sie bajzel na ekranie, bo nie przybywa ci zakładek, tylko opcji w nich, i to w sumie niewiele, ale czasem ciekawych.
To że źle przetłumaczyłem OV, nie znaczy że jestem overclokowcem, wręcz przeciwnie, to co ja robię nie jest overclokiem tylko optymalizacją. Okazuje się bowiem że wiele podzespołów komputera może działać ekonomiczniej, chłodniej po przestawianiu niektórych opcji w biosie. Z RAMu można np. wyciągnąć 5% przepustowości bez żadnego przetaktowywania, wystarczy zoptymalizoać tamingi. CPU można schłodzić o parę stopni zaniżając napięcie rdzenia o 2-3% (przynajmniej u intela to działa) bez utraty stabilności.
To co ja robię od dobrych ładnych lat na moim PC, to raczej uekonomicznianie jego pracy pod katem poboru prądu i wydzielanego ciepła/hałasu niż overclock.
PS. Instrukcje czytam, ale 300str. nie da sie łyknąć w 10minut ze zrozumieniem. Płyty jeszcze nie poskładałem bo dziś przyszła popołudniu a idę za chwilę do pracy wiec nie mam czasu. A się pytam, bo zamiast siedzieć ze słownikiem i sie domyślać o co w tym, a tym biega, czasami lepiej spytać. Chyba że kogoś boli odpowiadanie na pytania czy dzielenie się swoją wiedzą, ale nikt mu nie karze na siłę odpowiadać więc nie rozumiem twojego ataku? Zresztą zauwarz że takie tematy czytają też inni, i mogą sie z nich to i owo dowiedzieć, wiec to nie jest lista jednokierunkowa z której skorzystam tylko ja.

23.09.2010
20:39
[6]

DEXiu [ Senator ]

Za to Ty chyba troszku nie zrozumiałeś/nie doczytałeś mojej wypowiedzi. Ponowię pytanie kluczowe: zaglądałeś już do BIOSu tej płyty? Zakładam, że nie, bo wtedy nie pisałbyś przykładów z jakiegoś Gigabyte'a, gdzie żeby dostać się go głupich timingów czy podstawowych napięć trzeba wyczyniać jakieś kombosy na klawiaturze. Asus P5Q Deluxe ma domyślnie "odkryte" ze 3 razy tyle opcji - od napięć podstawowych układów, po jakieś cudaczne napięcia korygujące, które nie mam pojęcia do czego są. Timingów i ustawień pamięci jest nie 4 jak zazwyczaj, tylko rzędu naście! Powodzenia :)

23.09.2010
20:49
[7]

Alien.pl [ Generaďż˝ ]

Dzięki, powolutku dam radę, teraz już kończę, bo muszę zmykać do roboty, tam pewnie przeczytam parę rozdziałów :-).
Wiem Tamingów jest jak w karcie graficznej, no ale to jest cecha nowszych RAMów.

23.09.2010
20:53
[8]

BlackBolt [ Senator ]

Wiem Tamingów jest jak w karcie graficznej, no ale to jest cecha nowszych RAMów.
No moje Kingstony DDR1 CL2,5, które mam jeszcze gdzieś w szafie są strasznie nowymi pamięciami.

PS. Timing a nie taming.

24.09.2010
16:49
[9]

Alien.pl [ Generaďż˝ ]

Tylko że ja mam DDR2, a tak naprawdę to zależy od BIOS ile opcji ci się pokaże, czasem faktycznie są tylko 4, ale moja płyta (stara) pokazuje ich np. 8
Ciekawe dokumenty o RAMach od środka.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.