Didier z Rivii [ life 4 sound ]
problem z dyskiem zewnętrznym - stracił system plików
Mam problem z dyskiem zewnętrznym WD. Dziś rano przy wyłączonym komputerze odpiąłem go i teraz po ponownym podłączeniu dysk zgłasza się w Moim Komputerze, ale pokazuje, że nie ma na nim żadnego systemu plików.
Czy da się to jakoś naprawić? Zależałoby mi na danych, które znajdują się na tym dysku.
Widzący [ Legend ]
Podłącz go bezpośrednio do kontrolera na płycie (bez USB) i zobacz co system na to.
Didier z Rivii [ life 4 sound ]
niestety nie mam dostępu do stacjonarki, a dysk jest oryginalnie zewnętrzny, więc ma tylko dziurkę na USB na obudowie :/
Widzący [ Legend ]
To spróbuj przez menedżera dysków z windy, jeżeli nie pomoże to jakiś program do naprawy dysków lub odzyskiwania danych (np. Normalnie zawsze zalecam zrobienie binarnej kopii (i to przez write blockera) przed takimi zabawami ale w tym przypadku chyba nie masz takiej możliwości. Jeżeli dane są naprawdę cenne to wartość dysku jest nieistotna, zawsze można go wydłubać z obudowy.
Didier z Rivii [ life 4 sound ]
na szczęście żadnych kluczowych rzeczy tam nie miałem. Część udało mi się odzyskać, no ale teraz mam kolejny problem.
Chciałem sformatować ten dysk, żeby go zacząć używać na nowo, ale nie udaje się dokończyć formatowania (komunikat o właśnie takiej treści się pojawia). Próbowałem spod windowsa, partition magic i wszędzie to samo. Testy dysku różnymi programami pokazują, że nie jest on uszkodzony i jest w pełni sprawny...
W tym momencie próbuję go formatować spod linuxa, może z tego coś wyjdzie..
BlackBolt [ Senator ]
Może nie możesz sformatować właśnie dlatego, że program do odzyskiwania danych korzysta z dysku? Spróbuj restart, a potem dopiero jakiegoś Linuxa, ewentualnie Partition Magic, ale uruchomionego z płyty (chociaż nie wiem, czy odczyta on dysk podpięty pod USB).