GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Wzrost podatków?

27.07.2010
08:50
smile
[1]

mirencjum [ operator kursora ]

Wzrost podatków?

"Rząd sprawdza, jak zostaną przyjęte podwyżki obciążeń fiskalnych i składki rentowej"

Oczywiście pozytywnie i ze zrozumieniem. Podwyżki to nasza specjalność.

27.07.2010
08:53
[2]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

Liberalizm uber alles!

27.07.2010
09:03
smile
[3]

eJay [ Quaritch ]

Mogą sprawdzić na mnie, chętnie im powiem w 4 oczy co o tym sądzę, jak o ich cudach gospodarczych.

27.07.2010
09:17
[4]

Lysack [ Przyjaciel ]

"Jest przygotowana lista działań, które powinny być podjęte w ciągu najbliższych trzech lat, aby obniżyć deficyt finansów publicznych do poziomu wymaganego przez UE" - mówi dziennikowi osoba z kręgów rządowych. - Które z nich rzeczywiście zostaną wcielone w życie, będzie zależało od premiera. To - jak czytamy - decyzja polityczna.

Według gazety, wśród nich znalazły się propozycje podniesienia podatków dochodowych i pośrednich, wzrost składki rentowej, obniżenie zasiłku pogrzebowego, zamrożenie płac w budżetówce, likwidacja ulgi prorodzinnej i becikowego dla najbogatszych.



a może by tak zacząć od łatwiejszych i przynoszących dodatkowe głosy działań...
na początek proponuję rozwiązanie senatu i zmniejszenie sejmu do 100 posłów.

27.07.2010
09:36
[5]

Kłosiu [ Legend ]

Jeszcze wieksze podatki? I tak mamy jedne z najwyzszych w Europie... Podwyzszanie podatkow nigdy do niczego dobrego nie prowadzilo. Szczegolnie ponad wysoki poziom, jaki mamy teraz.

27.07.2010
09:42
[6]

PodporaNieprzesuwna [ Centurion ]

Lysack -> już to gdzieś słyszałem ;)

27.07.2010
09:56
[7]

aRnIe17 [ Pretorianin ]

Nie ma potrzeby podnosić podatków, nie dość że spowoduje to znowu odpływ najzamożniejszych do rajów podatkowych to wyhamuje polską gospodarkę.

Lepiej zająć się reformą nierentownych instytucji jak np. KRUS (nierealne przed wyborami), kontrolą tzw. szarej strefy, efektywniejszą "ściągalnością" podatków, bo zapewniam że jeszcze wiele osób miga się od płacenia podatków na obecnym poziomie ;)

Podniesienie obecnych stawek uderzy przede wszystkim w tych uczciwszych przedsiębiorców i zmotywuję ich do "ukrywania" dochodów przed fiskusem.

27.07.2010
09:59
smile
[8]

Cremek [ Generaďż˝ ]

Nigdy nie przestanie mnie zadziwiac glupota narodu glosujacego na szumne zapowiedzi, a potem i tak przychodzi strzal w leb...

27.07.2010
10:06
[9]

graf_0 [ Nożownik ]

Jest kryzys, firmy zarabiają i wydają mniej, pracownicy(w części) zarabiają i wydają mniej, czy nie logicznym byłoby żeby państwo również obracało w takiej sytuacji mniejszymi pieniędzmi?
Nie, trzeba z podatków straty nadrobić.

27.07.2010
10:11
[10]

Todd Rusell [ Zly z Natury ]

Chcieliście PO-paprańców to macie !

Ale każdy łykną ich piękne bajeczki wyborcze...

A powiedzcie mi czy Komar coś wspominał że podniesiemy wam podatki i składki rentowe bo nie mamy kasy na własne wczasy ?



27.07.2010
10:13
smile
[11]

Jeremy Clarkson [ Prezenter ]

Niech dadzą 90% VATu najlepiej...

27.07.2010
10:41
[12]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

A w takich Niemczech stawka podstawowa to 19%. Pamiętam jak nam wmawiali, że Unia wymaga 22%.

Ciekawe czy teraz też będą jakieś kity wciskać, czy już bez wazeliny zapną ludzi w dupsko.

27.07.2010
11:22
[13]

ZgReDeK [ Wredne Sępiszcze ]



Fajnych mamy ekonomistów w kraju.
Cóż się dziwić jak na uczelniach uczą z Keynesa ....

27.07.2010
11:34
[14]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

[12] minimalny "unijny" VAT to 15%.


Dlaczego nikt nie chce głosować na porządną partię prawicy, tylko te lewicowe ścierwa, które dają "darmową" służbę zdrowia, zasiłki dla nierobów i inne tego typu socjalistyczne bzdury?

27.07.2010
11:35
[15]

Sizalus [ Senator ]

Po raz kolejny Platforma potwierdza swoje wolnorynkowe zapędy. KLD bis.

27.07.2010
11:37
[16]

uiouio1 [ Generaďż˝ ]

zobaczcie lepiej jaki jest w danii podatek dochodowy ;)

27.07.2010
11:38
[17]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

Co to kogo interesuje? Tu jest Polska Panie!

27.07.2010
11:38
smile
[18]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

Proponuję, aby PO wróciła do swojego starego pomysłu podatkowego 3x15, czyli 45% :D

A tak serio - wy naprawdę wierzyliście w te wolnorynkowe bajki opowiadane przez tych ludzi?

27.07.2010
11:40
[19]

uiouio1 [ Generaďż˝ ]

niech zrobia 50% moze masy przestana chlac wode i wezma sie do roboty. myslicie ze w polsce jest ciezko?

27.07.2010
11:41
[20]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

Nie, wierzyliśmy (ja i znajomi) w prawdę "opowiadaną" przez JKM'a.

Ale co tam, jak sam powiedział "nie ma Cię w telewizji - nie wygrasz wyborów, nie wygrasz wyborów - nie będzie Cię w telewizji".

27.07.2010
11:42
[21]

Sizalus [ Senator ]

niech zrobia 50% moze masy przestana chlac wode i wezma sie do roboty. myslicie ze w polsce jest ciezko?

O czym ty gadasz? Im wyższe podatki tym mniejsza motywacja do pracy.

27.07.2010
11:46
[22]

uiouio1 [ Generaďż˝ ]

27.07.2010
11:47
[23]

DeVitoo [ AWF Poznań ]

Adam1394---> Lewicowe ścierwa? Chyba troszkę przesadziłeś? - Oczywiście określenie super ale chyba tak bardoz nei pasuje do PO :)

BTW: Kolejny powód by swoje życie po studiach ułożyć tak by wyjechać, dziękuje temu choremu systemowi.

27.07.2010
11:49
smile
[24]

eJay [ Quaritch ]

Gwiazdowski jak zwykle mądrze i z przekąsem -

We współczesnych społeczeństwach demokratycznych fakt przerzucalności podatków nie jest jednak zbyt eksponowany, a wręcz skrywany. Bo jakby wyborcy się zorientowali, że głosując na polityków obiecujących podwyższenie podatków „najbogatszym” zachowują się jak karpie przed Wigilią chcące ją przyspieszyć, musieliby zasadniczo zrewidować swoje preferencje wyborcze.

27.07.2010
11:52
[25]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

Nie, nie przesadziłem, zamiast zauważyć że inwestorzy inwestują pieniądze gdzie siła robocza jest tania i PODATKI SĄ NISKIE (powinniśmy obniżyć podatki przynajmniej do poziomu naszych słowiańskich sąsiadów) to "rząd" je tylko zwiększa i zwiększa.Ciekawe jest również to, że w linku z posta [22] nie ma takich państw jak San Marino czy Monako,przypadek, czy ktoś w Wiki nie che abyśmy dowiedzieli się, że istnieją raje podatkowe?

27.07.2010
11:55
smile
[26]

mirencjum [ operator kursora ]

To wróci socjalizm?

"Engels we Wstępie do Walk klasowych we Francji Marksa napisał, iż „wzrost wydatków państwa doprowadza podatki do takiej wysokości, która popycha uboższe masy ludowe w objęcia socjalizmu!!!"

27.07.2010
11:55
smile
[27]

Bramkarz [ brak abonamentu ]

Po odejściu od urny reklamacji nie uwzględnia się.

27.07.2010
11:56
[28]

albz74 [ Legend ]

Polska najwyższych podatków nie ma, więc wypada się pogodzić z myślą, że kiedyś je podniosą.

Generalnie, w normalnych krajach są 2 wyjścia: ciąć wydatki albo podnosić dochody (przez podatki, lepszą ściągalność, etc.). W nienormalnych (patrz Grecja i jeszcze parę innych) dochodzi jeszcze druk papieru. Mam nadzieję, że u nas skończy się tylko na 'normalnych' rozwiązaniach.

Ja osobiście jestem za cięciem wydatków . Z których i tak do mnie niewiele trafia.

to "rząd" je tylko zwiększa i zwiększa

To już zaczęli ????? Nawet się nie zorientowałem :D Wóda i faje ok, akcyza powinna wynosić 5 000 %

27.07.2010
11:57
[29]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

[26] socjalizm jest już od 1926 (przewrót majowy) i tak do dzisiaj.

[28] a ja mam nadzieję, że będzie u nas druga Grecja, ludzie zobaczą co się wyprawia i w rządzie i w (tfu!) Unii.

27.07.2010
12:02
[30]

albz74 [ Legend ]

a ja mam nadzieję, że będzie u nas druga Grecja


Schadenfreude ?

27.07.2010
12:02
[31]

eJay [ Quaritch ]

Casus Gruzji jest ciekawy o tyle, że Sakaszwili nie bał się wygarnąć hienom społecznym co o nich myśli i zrekonstruował gospodarkę w oparciu o...kapitalizm. Bilans jest szokujący - w 2007 roku kraj ten osiągnął wzrost gospodarczy na poziomie 12%. Korupcja maleje (choć jest dalej wysoka), a warunki dla inwestorów są lepsze niż w Polsce. I to jest kraj, który miał do niedawna mało ciekawą sytuację polityczną.



27.07.2010
12:04
[32]

albz74 [ Legend ]

eJay - trochę trudno się porównuje dwa kraje o różnicy wielkości i potencjału idącej w rzędy.
Choć sam nie miałbym nic przeciwko gdyby Polska miała sytuację np. Słowenii, z rocznymi urlopami macierzyńskimi (tak ostatnio bywało)

27.07.2010
12:07
[33]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

[30] nie tyle radość, że Grekom jest źle, ale radość wynikająca z tego, że Unia pokazała swoją prawdziwą socjalistyczną twarz.

[31] a kto powiedział, że takie coś jest niemożliwe? U nas też wystarczy zmienić rząd i wypierniczyć 90% idiotycznych ustaw/przepisów i oczywiście zmniejszyć podatki minimum do poziomu sąsiadów (a nawet o 0.5% mniej, aby być bardziej konkurencyjnym) wtedy spokojnie moglibyśmy zająć w tym rankingu miejsce w TOP 10 a nawet TOP 5.

27.07.2010
12:12
[34]

graf_0 [ Nożownik ]

Adam1394 - ale to Grecy, zwykli Grecy stoją twardo za swoimi socjalistycznymi przywilejami na które ich nie stać. I są gotowi bronić ich butelkami z benzyną i kamieniami.

Ta zła unia chętnie by ich przycięła gdyby się dali.

27.07.2010
12:16
smile
[35]

albz74 [ Legend ]

nie tyle radość, że Grekom jest źle, ale radość wynikająca z tego, że Unia pokazała swoją prawdziwą socjalistyczną twarz.

Nie wiedziałem, że to Unia pożyczała, a Grecy mają teraz oddawać

wypierniczyć 90% idiotycznych ustaw/przepisów

I z 95% populacji, która nigdy nie poprze takich zmian

27.07.2010
12:24
[36]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

wypierniczyć 90% idiotycznych ustaw/przepisów

I z 95% populacji, która nigdy nie poprze takich zmian


No właśnie, tu jest pies pogrzebany. Pytanie nie brzmi więc czy wypierniczyć 95% idiotów, co jest niewykonalne, ale jak chronić tę 5% mniejszość ludzi myślących przed idiotami i ich pomysłami...

27.07.2010
12:25
[37]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

graf_0 - gdyby Unia nie pożyczyła kasy to za co realizowaliby swoje socjalistyczne przywileje, wszy i żetony?

[36],[37] te 5% ludzi same wyjedzie do jakiegoś normalnego państwa.

27.07.2010
12:28
[38]

albz74 [ Legend ]

jak chronić tę 5% mniejszość ludzi myślących przed idiotami i ich pomysłami...

Ci się sami chronią

gdyby Unia nie pożyczyła kasy to za co realizowaliby swoje socjalistyczne przywileje, wszy i żetony?

To Unia Grekom pożyczała ??

27.07.2010
12:30
[39]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

Niemieckie banki (pod presją ze strony Unii) pożyczały Grekom $$, co dowodzi tezie że socjalizm musi po pewnym czasie zbankrutować.

27.07.2010
12:34
[40]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

Ci się sami chronią

Może i racja, ale chyba nie tak powinno wyglądać dobre, sprawiedliwe państwo?

Niemieckie banki (pod presją ze strony Unii) pożyczały Grekom $$, co dowodzi tezie że socjalizm musi po pewnym czasie zbankrutować.

? Socjalizm musi upaść, bo nie działa, a nie, bo niemieckie banki pożyczały Grekom kasę...

27.07.2010
12:41
[41]

Slow Motion [ Generaďż˝ ]

Kocioł - Socjalizm całkiem dobrze sprawuje się w krajach skandynawskich.

27.07.2010
12:42
[42]

Sizalus [ Senator ]

W Polsce niestety nie sprawuje się dobrze.

27.07.2010
12:47
[43]

Slow Motion [ Generaďż˝ ]

W Polsce ogólnie mało rzeczy sie dobrze sprawuje.

27.07.2010
12:49
[44]

eJay [ Quaritch ]

[41]

Tjjaaa zwłaszcza w Szwecji -

27.07.2010
12:49
[45]

promilus1 [ Człowiek z Księżyca ]

ZUS, durne przywileje emerytalne, słaba ściągalność podatków, bogacze płacący podatki za granicą, czy nawet trwonienie pieniędzy na policjantów biegających za ćpunami (jak żyje to nie znałem i nawet nie widziałem ćpuna rodem z filmu o Riedlu, mijając w tym czasie tysiące żuli, ale gdzieś pewnie są, bo to zło, które niszczy nasz kraj), zamiast objąć część narkotyków akcyzą i na nich zarabiać (lobbing mafijny w sejmie pewnie na to nie pozwoli). Tyle prostych recept na lepsze jutro, a oni widzą tylko podwyżki podatków. W tym kraju nie można prowadzić maleńkiej firmy, bo większość kasy zjada państwo. To jest chore, żeby ktoś nie mógł sobie otworzyć firmy korepetytorskiej i odprowadzać z tego kilka PROCENT podatku. Jeśli już otworzy firmę to w większości wypadków wypłaca część pensji pracowników pod stołem, bo gdyby miał na papierze wpisać faktyczne zarobki, to poszedłby z torbami. Wyleczyć to może chyba tylko inny ustrój, zmodyfikowana demokracja, w której głos odbierze się w pierwszej kolejności lumpom i darmozjadom.

27.07.2010
12:59
[46]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

demokracja, w której głos odbierze się w pierwszej kolejności lumpom i darmozjadom
Nawet taka demokracja się nie sprawdziła (vide demokracja szlachecka).
Albo przebudowa systemu już teraz, albo czekanie aż to wszystko upadnie.

27.07.2010
13:00
[47]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

Demokracja szlachecka była jednym z głównych czynników składających się na potęgę Polski w XVI i XVII wieku. Ale propaganda robi swoje.

27.07.2010
13:04
[48]

Adam1394 [ Stary Konfederata ]

Mhm... szlachta ograniczająca wolę króla rzeczywiście była powodem do dumy. Po czym państwa twardo trzymane za twarz przez monarchę nas podzieliły, tak demokracja to jest to...

27.07.2010
13:07
[49]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

Zważ na fakt, że te państwa dostawały od nas równo po dupie przez cały XVII wiek. Dopiero zniszczenia wojenne doprowadziły do degeneracji tego systemu.

Oczywiście największym zarzutem w szkolnych podręcznikach jest to, że szlachta nie pozwalała królowi nakładać nowych podatków. Wnioski można wyciągnąć samemu.

27.07.2010
13:23
smile
[50]

Attyla [ Legend ]

A skąd pomysł, że liberalizm z definicji dąży do obniżania podatków? Ja rozumiem, że jest to dogmat NEOliberalny, ale neoliberalizm nie wyczerpuje liberalizmu całego. Keynesizm to też liberalizm, tyle że nie "neo" a "społecznie zakorzeniony".
W każdym razie chciałbym przypomnieć, że w USA przed rokiem 1973 najwyższa stawka dochodowego od dochodów osobistych wynosiła 70% a jakoś nikt nie miał ochoty przemianować panującej tam ideologii na "socjalizm". I słusznie. Bo to absurd, choć jednocześnie chwytliwe hasełko dla gimnazjalistów.

W każdym razie nie ma co się martwić na zapas. Komorowski OBIECAŁ, że nie pozwoli na obniżenie podatków, więc z całą pewnością zawetuje ewentualne ustawy:D

27.07.2010
13:32
[51]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

W każdym razie chciałbym przypomnieć, że w USA przed rokiem 1973 najwyższa stawka dochodowego od dochodów osobistych wynosiła 70% a jakoś nikt nie miał ochoty przemianować panującej tam ideologii na "socjalizm". I słusznie. Bo to absurd, choć jednocześnie chwytliwe hasełko dla gimnazjalistów.

Ja akurat się spotkałem z takim określeniem wśród "oszołomów". Więcej, dla wielu sam podatek dochodowy jest bezprawny i nie jest to marginalny głos w USA.

27.07.2010
13:38
[52]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

Więcej, dla wielu sam podatek dochodowy jest bezprawny i nie jest to marginalny głos w USA.

Ponoć cały IRS jest nie do końca zgodny z konstytucją :)

27.07.2010
14:28
[53]

Lutz [ Legend ]

Wielkie mi halo, przecież musieli coś zrobić, będzie trzeba uchwalać budżet, a już nie ma za bardzo co prywatyzować, a szuflady z tymi genialnymi uchwałami przygotowanymi przez gabinet cieni pewnie muszą poczekać na polskiego papieża, czy coś w tym stylu

Swoją drogą czekam jakimi ukrytymi podatkami jeszcze uszczęśliwia polaków

27.07.2010
15:33
[54]

Herr Pietrus [ Gnusny Leniwiec ]

VATu chyba nie podniosą, choc, kto wie? Przedisębiorcy, płaczący wiecznie jak to im xle, bylioby zadowoleni, a koszty poniesie motłoch, czy jak w tym go w watku nazywacie... :D

A te male firemki to maja kartę podatkową albo ryczałt, no, chyba zę nie sa tkie małe...

27.07.2010
18:27
[55]

Attyla [ Legend ]

Wybór mają tylko taki by utrudnić warunki akumulacji kapitału i tym samym sprzeniewierzyć się "ideałom" ortodoksji neoliberalnej albo zwiększyć podatek od konsumpcji i tym samym wygrzmocić skórę "normalnym ludziom", tj. tym, którzy i tak ledwie wiążą koniec z końcem.
Przyjmuję zakład 10 kg złota przeciw 10 kg kamieni, że wyboru już dokonali.

27.07.2010
18:33
[56]

Baron Samedie [ Generaďż˝ ]

Im bardziej zaciskają uścisk, tym bardziej ludzie ich będą dymać. Jedyne wyjście, to nie głosować na socjalistów. Szkoda tylko, że nie ma w Polsce prawdziwie prawicowej i liberalnej partii.

27.07.2010
18:39
[57]

ZgReDeK [ Wredne Sępiszcze ]

.:[ Kocioł ]:. [ gry online level: 47 - ]

Więcej, dla wielu sam podatek dochodowy jest bezprawny i nie jest to marginalny głos w USA.

Ponoć cały IRS jest nie do końca zgodny z konstytucją :)


Było kilka artykułów o tym w N!Czas... z tego co pamiętam nawet kilka osób wygrało proces - dochodowy niby jest dobrowolny a i tak od każdego ściągają

27.07.2010
18:46
smile
[58]

Grooby_BCN [ Konsul ]

Było głosować na Korwina-Mikkego, on zawetowałby każdą próbę podniesienia podatków, a nawet dążyłby do obniżenia podatku dochodowego. Macie teraz tych swoich "liberałów"...

Baron Samedie a UPR?

28.07.2010
00:42
[59]

Bramkarz [ brak abonamentu ]

Lutz

Swoją drogą czekam jakimi ukrytymi podatkami jeszcze uszczęśliwia polaków

Nie istnieje takie zjawisko jak ukryty podatek.


PS. Oby rzeczywiście wypadło na polaków a nie Polaków ;)

28.07.2010
02:45
[60]

Lutz [ Legend ]

bramkarz, podejrzewam ze jeszcze nie masz samochodu, pewnie domyslilbys sie o co mi moze chodzic, to przyjdzie z czasem.

grunt to wiedziec do czego mozna sie przypieprzyc, zeby sie poczuc razniej, niektorzy tak maja, pewnie wiesz jak bardzo sfrustrowana jest ta grupa. powinni pic wodke czy jarac szlugi, ale to tez pewnie ci obce bo byc moze bys rowniez nie mial trudnosci ze zlapaniem o co biega.

28.07.2010
06:57
[61]

Vader [ Legend ]

Sama myśl o podwyzszaniu VATu powinna być karana np odcięciem ręki. Tej ręki, ktora wyciąga szpony po czyjes pieniadze. A może od razu głowy?

28.07.2010
10:42
smile
[62]

Bramkarz [ brak abonamentu ]

Lutz

Rozwiązanie zagadki dotyczącej "ukrytych" podatków znajdziesz w art. 84, 88 i 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

30.07.2010
14:38
[63]

prefix [ p.y.t. ]

to może wrócimy do tematu?

cytat z debaty (27 cze)
"podatki trzeba obniżać'

30.07.2010
16:55
[64]

mirencjum [ operator kursora ]

Ten to ma talent do wciskania kitu.

""Razem z ministrem Rostowskim szukamy wariantu, który spowoduje, że żywność nie powinna podrożeć" - powiedział Tusk."

Żywność produkuje się na księżycu? Energia, paliwa i inne składniki nie będą miały wpływu na ceny?

30.07.2010
16:58
[65]

_Luke_ [ Death Incarnate ]

Obiecuje, ze w kolejnych wyborach po nie dostanie mojego glosu. Opieprzali sie przez cala kadencje i nagle stwierdzili, ze jedynym rozwiazaniem jest podwyzszenie podatkow - krzyz im na droge.

30.07.2010
17:34
[66]

dzony600 [ Generaďż˝ ]

i tak następnym razem stado debili pójdzie na nich głosować

chociaż to i tak jest jeden chu.. czy to PO czy PiS...

30.07.2010
17:39
smile
[67]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

Tymczasowa podwyżka VAT :) Zabawne, że cały VAT został wprowadzony "tymczasowo", tak samo, jak "tymczasowo" wprowadzony został podatek Belki.

Tymczasem czas wypinać pośladki, bo rząd zaczyna działać :)

30.07.2010
17:43
smile
[68]

olivierpack [ Senator ]

Yes, Yes, Yes! To jest piękne, po wyborczym pijaństwie przychodzi kac. Na zdrowie!

30.07.2010
17:44
[69]

Victor Sopot [ Generaďż˝ ]

Tusio robi w pampersa bo spadają wpływy z akcyzy na fajki i wódę.

30.07.2010
19:12
smile
[70]

bartek [ Legend ]

uiouio1:

zobaczcie lepiej jaki jest w danii podatek dochodowy ;)

Ha, mieszkałem w Danii kawał czasu i śpieszę z odpowiedzią - NIŻSZY niż w Polsce.

Trzymaj się mocno krzesła, bo zaraz Twój światopogląd legnie w gruzach.

Podatek duński:

- podstawa podatkowa,
- podatek ogólnopaństwowy,
- podatek na służbę zdrowia,
- podatek do samorządu,
- podatek na kościół (ateiści nie płacą :)),
- powszechny fundusz emerytalny.

Najniższy próg (pracując w Danii przez 3 miesiące w jego ramach przeżyłem za zdobyte pieniądze półtora roku w Polsce - wtedy minimalna stawka to było 110 DKK/h - tak w ramach informacji ile to jest "minimum") to ogólny podatek ok. 43%. Myk polega na tym, że płacisz to wszystko skonsolidowane do jednego urzędu, co jest cholernie wygodne i praktyczne, nie obchodzi Cię komu i ile płacisz. I to Cię zmyliło, BO:

Podatek polski:

- PIT 19% (i do tego porównałeś podatek duński, huehue),
- ZUS 9%,
- ubezpieczenie emerytalne 19,52%,
- rentowe: 6%,
- chorobowe: 2,45%.

W skrócie - podatek w Polsce jest jakieś 5% wyższy, niż w Danii.

Dodajmy do tego fenomenalny system duńskich ulg i zniżek (jako obcokrajowiec płaciłem 8% podatku), czy emeryturę po kilku latach... Nawet dojazdy do pracy odliczasz od podatku.

Jakbyś zarabiał w Danii tyle, co zarabia większość Polaków, to mieściłbyś się w kwocie wolnej od podatku, tak swoją drogą.

VAT mają wyższy i to dyskusji nie podlega, ale powiem Ci, że porównywanie poziomu życia Duńczyka zarabiającego średnią krajową i Polaka zarabiającego średnią krajową większego sensu nie ma, Duńczyk po prostu żyje a Polak nie wyrabia na zakrętach.

I nie wierz w pieprzenie o chlebie za 40 zł itp., bo mieszkałem też w Norwegii i widziałem ludzi, którzy żeby zaoszczędzić, jeźdzli na zakupy do Kopenhagi... Iii... Wolę jednak zarabiać te minimalne 500 zł dziennie i mieć część produktów 4x droższą, niż w Polsce przez pół dnia tyrać na kanapkę w Subway'u.

Jedyne co bije po oczach w Danii to samochody - tutaj są naprawdę pogięte podatki i Duńczycy z wielką zazdrością patrzą na auta Litwinów, Czechów i Polaków, którzy przyjeżdżają orać im pola i myć kible. Przezabawna sytuacja.

Pozdrawiam.

30.07.2010
19:50
[71]

Fett [ Avatar ]

Wszedłem do tego wątku tylko po to, żeby popatrzyć jak fani Plarofmy Obywatelskiej bronią swojej ukochanej partii i się niestety zawiodłem. 3 dni minęły i dalej nikt się nie odezwał;/

30.07.2010
19:56
smile
[72]

bartek [ Legend ]

Głosowałem na JKM, moi rodzice oddali głos na Komora i usłyszałem dziś, że "wszyscy by podnieśli podatki" ;)

30.07.2010
19:59
[73]

mos_def [ Senator ]

bartek
wow, dzieki tobie wlasnie odkrylismy ze Dania jest bogatsza od Polski i nawet moze sobie pozwolic na nizszy podatek (ale tylko troszke)

Anyway poczekajmy na jakies oficjalne decyzje, w kazdym razie chyba kazdy kto troche sledzi gospodarke i finanse w skali bardziej makro musi sie spodziewac ze nadchodza gorsze czasy, od dawna sie o tym mowi. Recesja odbiła sie czkawka w zachodnich bogatych krajach, to u nas na bidnym wschodzie nastapi ból brzucha..



"[60]Lutz [ gry online level: 75 - Legend ]

bramkarz, podejrzewam ze jeszcze nie masz samochodu, pewnie domyslilbys sie o co mi moze chodzic, to przyjdzie z czasem. "



Ja juz miałem pare i nie kojarze o jaki ukryty podatek chodzi :) podatek od wartosci przy zawieraniu umowy? podatek w cenie ubezpieczenia? podatek w cenie benzyny, czy w cenie czesci i napraw?
Wyjasnij plis o co chodzi, bo mnie ciekawosc zżera jaki to jest jeszcze inny podatek tak ukryty, ze nawet o nim nie wiedzialem?

30.07.2010
20:06
[74]

bartek [ Legend ]

mos_def, tylko obalałem pewien mit, to, że dla Ciebie to nic nowego mnie cieszy. Przez 50 postów nikt się nie posilił, aby sprawę sprostować. A zybt wiele razy czytałem o tym, jakie to złe i złodziejskie stawki podatkowe ma Dania.

30.07.2010
20:26
[75]

eJay [ Quaritch ]

[64]

Jeżeli Tusk opowiada już takie głupoty to znaczy, że nie mają żadnej koncepcji i VAT sięgnie absolutnie każdego i w każdym wymiarze. Trzeba być półprzytomnym, aby szukać pomysłu na zostawienie cen żywności przy podwyżce jakiegokolwiek podatku.

30.07.2010
20:34
smile
[76]

Luremaster [ Pierwszy Sekretarz ]

Pytanie jest teraz takie: czy PO przegra wybory okryta hanba (podniesienie podatkow + zero reform) czy z klasa przeprowadzajac rzeczywiste oszczednosci. Ja w kazdym razie na PO juz nie zaglosuje. Czuje sie oszukany.

30.07.2010
20:46
[77]

LooZ^ [ intermarum ]

mirencjum: No ale ty sie chyba cieszysz? Przeciez to na utrzymanie naszego dobrobytu socjalnego :)

30.07.2010
21:27
[78]

mirencjum [ operator kursora ]

LooZ^ --> mirencjum: No ale ty sie chyba cieszysz? Przeciez to na utrzymanie naszego dobrobytu socjalnego :)

Z czego mam się cieszyć? Ja jestem przyzwyczajony, bo jak daleko sięgam pamięcią to zawsze była ta sama gadka do narodu. "Przejściowe trudności", "zaciskanie pasa", "światełko w tunelu". Tylko mordy gadające się zmieniają. Gomułka, Cyrankiewicz, Gierek, Rakowski, Balcerowicz, Mazowiecki, Tusk, i tak przez dziesięciolecia. Można było się przyzwyczaić i uodpornić?

30.07.2010
22:01
[79]

Zenedon [ Burak cukrowy ]


bartek
wow, dzieki tobie wlasnie odkrylismy ze Dania jest bogatsza od Polski i nawet moze sobie pozwolic na nizszy podatek (ale tylko troszke)


Ciekawa logika. Rozumiem, że państwo w miarę bogacenia się obniża podatki?:)

30.07.2010
23:06
[80]

mos_def [ Senator ]


No, obniza albo przynajmniej daje duzo, duzo wiecej w zamian. Czyli jednym zdaniem - zdejmuje troche ciezar straconej bezpowrotnie "daniny" na rzecz panstwa :)

Znasz ciekawsza?

30.07.2010
23:15
[81]

Zenedon [ Burak cukrowy ]

No trochę jednak mi się to z historią nie zgadza. Nie znam państwa, które doszłoby do bogactwa za pomocą wysokich podatków, by następnie je obniżyć. Masz jakiś przykład?

30.07.2010
23:33
[82]

mos_def [ Senator ]


Hmm, specem od ekonomii nie jestem, jej historii tez za bardzo nie znam, ale na ten przykład pomyslalem o... oczywiscie Irlandii :)
- w czasach prosperity, gdy dobrze im sie zyło, podatki były niskie a - te rzeczywiste - jeszcze z roku na rok sie obnizały (tzn. stopy podatkowe zostawały bez zmian ale "tax credit" czyli kwota odliczana od podatku co rok rosła i to dosc znacznie)
- przyszła recesja no i stopy poleciały w ciagu roku chyba o 3% do gory (tax credit zamrozony)

reguła chyba dosc standardowa w wiekszosci bogatszych krajow?
stad ta logika, bogaty kraj moze pozwolic sobie na wiecej (obnizac koszta ktorymi obarcza obywatela-podatnika)

31.07.2010
10:09
[83]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

Żeby stać się bogatym, najpierw trzeba te podatki mieć niskie. Nie na odwrót.

PS Recepta naszych kochanych liberałów na przerośniętą biurokrację:

31.07.2010
10:28
[84]

MANOLITO [ Senator ]

pamiętacie jak po wyborach mówiło się, że platforma bierze całą odpowiedzialnosć za rządzenie? mają teraz prezydenta który w zgodzie z premierem będą nasz kraj pchać ku świetlanej przyszłości i voila! zamiast genialnych reform, oszczędzania, zmniejszania biurokracji itd, mamy kolejną wspaniałą receptę na łatanie dziury budżetowej - podniesienie podatków.
ŁAŁ normalnie nie spodziewałem się, że to może być tak proste! do tego dojdzie rekonstrukcja rzadu, ktoś odpadnie, ktoś przyjdzie nowy i cała masa baranów bedzie miała od nowa naładowane bateryjki z nadziejią, że być może ten nowy/stary rząd dokona tych wspaniałych wciąż obiecywanych i odkładanych w czasie reform.

ps. a pamięta ktoś jeszcze jak to przed wyborami do europarlamentu załatwiono kupca na stocznie? oczywiście po fakcie okazało się, że to chucpa, teraz obiecywano nam, że rząd mając prezydenta ostro weżmie się do reform, i mamy podniesienie podatków, aż boję się pomyśleć co nam zafundują po najbliższych wyborach - samorządowych.

31.07.2010
10:39
[85]

Sizalus [ Senator ]

Zazwyczaj jest tak, że niskimi podatkami państwa rosną gospodarczo, a następnie podwyższają po rozkręceniu gospodarki żeby skonsumować swoje osiągnięcie.

Platforma widocznie uznała, że my już mamy dosyć wzrostu. Nigdy na nich nie głosowałem pamiętając KLD, ale kto liczył na partię liberalną gospodarczo mógł się zawieść. Z faktycznych dokonań rządów wynika, że PiS (18 i 32 + ulga podatkowa na dzieci) i SLD (obniżenie CIT i akcyzy na wódkę) są dużo bardziej wolnorynkowo nastawione.

31.07.2010
12:44
[86]

ZgReDeK [ Wredne Sępiszcze ]

Hmm, specem od ekonomii nie jestem, jej historii tez za bardzo nie znam, ale na ten przykład pomyslalem o... oczywiscie Irlandii :)
Oj, chyba nie ;)

Podpisane w 1985 roku porozumienie rządu, związków zawodowych i organizacji rolników pod nazwą „Porozumienie społeczne” zakładało reformy w trzech dziedzinach. Po pierwsze uchwalono plan naprawy finansów publicznych – w 1985 roku dług publiczny wynosił 150 proc. PKB. Dziś premier Bertie Ahern dysponuje miliardem euro nadwyżki budżetowej. Drugim elementem strategii rządu była nowa polityka strukturalna, której celem miała być poprawa konkurencyjności irlandzkiej gospodarki. W tym celu uchwalono niski, 10-procentowy podatek od przedsiębiorstw, co zachęciło z biegiem czasu zagranicznych inwestorów do przenoszenia swoich firm na wyspę, i maksymalne uproszczenie zakładania firm oraz rozliczania się z fiskusem. Trzecia część rządowego planu polegała na tym, że poszczególne grupy zawodowe nie będą przeciw planom protestować. Chodziło głównie o protesty przy sprzedaży państwowych firm lub zamykaniu nierentownych przedsiębiorstw. Zreformowano także telekomunikację, energetykę i transport.



Zresztą ciężko sobie wyobrazić państwo, które biedę zwalczyło podwyżką podatków.

31.07.2010
13:07
[87]

Lutz [ Legend ]

ile to jeszcze im zostalo tych dni?
sa juz jakies online liczniki czy cos w tym stylu? Czy moze pisiaki nie maja takiego poczucia misji jak opozycja u ktorej liczniki pojawily sie prawie natychmiast.

31.07.2010
14:10
[88]

mos_def [ Senator ]


ZgReDeK
Po co mi to wklejasz? Ja nigdzie nie nawiazywałem w swoich wypowiedziach do sposobu wzbogacania sie panstw.
Zenedon zapytał skad logika ze kraj bogaty obniza podatki, wiec podałem mu przykład takiej Irlandii, ktory gdy był u szczytu swojego rozwoju 2006-2008 obnizał jeszcze z roku na rok podatek ktorym skubał obywatela.
krotka piłka :)

31.07.2010
15:05
smile
[89]

ZgReDeK [ Wredne Sępiszcze ]

W takim razie chyba źle zrozumiałeś pytanie Zenedona :) zresztą wszyscy się rozminęliśmy

31.07.2010
15:51
[90]

mos_def [ Senator ]


ZgReDeK
No ja konsekwentnie mowie o polityce podatkowej panstwa, w momencie gdy mu sie dobrze wiedzie.
Dlatego nawiazuje do jego posta [79] bo w [81] to juz sobie Zenedon sam dopowiedział ta czesc z dochodzeniem do bogactwa za pomoca wysokich podatkow, ja na ten temat sie nie wypowiadałem wcale...

03.08.2010
10:36
[91]

olivierpack [ Senator ]

To już wiecie, na co m.in. potrzebne są wyższe podatki:

03.08.2010
11:13
[92]

.:[ Kocioł ]:. [ Generaďż˝ ]

To już wiecie, na co m.in. potrzebne są wyższe podatki

Dzisiaj "bitwa pod pałacem" to kogo by tam jakaś biurokracja obchodziła i podatki...

03.08.2010
11:21
smile
[93]

Qverty™ [ Legend ]

Naprawdę uwierzcie mi. Możemy stać się druga Irlandią. Podwyżki podatków nie są potrzebne, mamy pieniądze na wszystko.

WYdaje mi się czy kilka lat temu Tusk powiedział coś w ten deseń?

03.08.2010
12:05
smile
[94]

zapomnialem_stary_login [ Konsul ]

Bardzo dobrze, całym sercem popieram pomysły PO. Stwarzają one nadzieje na to, że ten zidiociały naród prędzej pójdzie po rozum do głowy. Szybszy upadek ekonomiczny Polski który uporczywie funduje nam PO, to szybsza "rewolucja", więc może jak nadejdzie normalność, to nie będę jeszcze zbyt stary i trochę się nią nacieszę.

Tak więc brawo PO, brawo Donek, Rostowski, Palikot, Miro, Zbychu, Grzechu i reszta wesołej ferajny. Czyli mówiąc krótko, im głupsze pomysły realizuje ta banda, tym szybciej się ich pozbędziemy i to jest pozytywne w tym wszystkim. A sądzę że nadejdzie taki moment, że ani TVN ani GW nie pomogą, nawet jeżeli bardzo mocno ścisną zwieracze przed widmem porażki ich pupili. Zastanawiające jest tylko, czy ludzie z PO robią to co robią z głupoty i niewiedzy, czy może umyślnie, bo zaczynam się skłaniać ku tej drugiej wersji.

04.08.2010
20:21
[95]

gizio1 [ Generaďż˝ ]

Tusk pięknie lizał dupe i kilku na to poleciało, a teraz macie co chcieliście.

06.08.2010
00:01
[96]

Victor Sopot [ Generaďż˝ ]

Kto wyższego podatku nie chce płacić tej socjalistycznym PISowcem, wychwalającym fuhrera-kaczora bezideowcem.

06.08.2010
09:12
[97]

Attyla [ Legend ]

Ktoś napisał
Tusk pięknie lizał dupe i kilku na to poleciało, a teraz macie co chcieliście.
i jest to jak widać dosyć popularne stanowisko.
Nie przesadzajcie z tym wylewaniem pomyj na głowę T. Podniesienie podatków było konieczne z punktu widzenia znanych wydatków i przewidywanych wpływów i przy zachowaniu radykalnie monetarystycznego podejścia do finansów państwa. jedynym nad czym można się w tym układzie zastanawiać jest to kto winien ponieść główny ciężar ciężkiej sytuacji budżetowej: ludzie niezdolni do jakiejkolwiek akumulacji czy ludzie akumulujący? Dogmatyczny neoliberalizm wymaga zastosowania rozwiązań przyjętych przez rząd. Jednak to, co ideologicznie słuszne wcale słusznym być nie musi. PiS obniżył podatki osobom lepiej usytuowanym, którzy nie wydają być może wszystkiego, co zarobią na utrzymanie się przy życiu. Teraz PO pogarsza finansowe warunki przeżycia osobom sytuowanym źle.

06.08.2010
12:06
[98]

Lukxxx [ Generaďż˝ ]

Attyla ->

jedynym nad czym można się w tym układzie zastanawiać jest to kto winien ponieść główny ciężar ciężkiej sytuacji budżetowej: ludzie niezdolni do jakiejkolwiek akumulacji czy ludzie akumulujący

Podwyżkę jakichkolwiek podatków najbardziej odczuwa zawsze jeden rodzaj ludzi - konsumenci, nieważne czy biedni czy bogaci. Za to Ci biedni zawsze odczują ją bardziej dotkliwie (subiektywnie, bo dla "bogacza" czy zmieni samochód po roku czy po dwóch to nie taka straszna rzecz, a dla biednych czy się będzie miał w co ubrać czy nie to już gorzej).

A cała redystrybucja na poziomie państwa i UE z liberalizmem ma tyle wspólnego co zwykłe złodziejstwo.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.