GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czy dzisiejsza matura z matematyki to zart ?

05.05.2010
13:15
smile
[1]

Trailer Park Boy [ Konsul ]

Czy dzisiejsza matura z matematyki to zart ?

Wlasnie przegladam sobie arkusze maturalne z matematyki na poziomie podstawowy. I powiem krotko: osoba ktora nie zda matury musiala po prostu do szkoly nie chodzic.

Przykladowe zadania:

Spodnie po obniżce ceny o 30% kosztują 126 zł. Ile kosztowały spodnie przed obniżką?

Dane są wielomiany W(x)=-2x3+5x2-3 oraz P(x)=2x3+12x. Wielomian W(x) +P(x)
jest równy


Do zbioru rozwiązań nierówności (x-2)(x+3)<0 należy liczba

W ciągu arytmetycznym ( ) n a dane są: 3 a = 13 i 5 a = 39 . Wtedy wyraz 1 a jest równy

Pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu o wymiarach 5×3×4 jest równe

Średnia arytmetyczna dziesięciu liczb x, 3, 1, 4, 1, 5, 1, 4, 1, 5 jest równa 3. Wtedy

Te zadania praktycznie polegaja na dzieleniu, mnozeniu lub podstawianiu pod x. Tegoroczny test gimnazjalny byl juz trudniejszy od tegorocznej matury.

05.05.2010
13:17
smile
[2]

Milka^_^ [ Zjem ci chleb ]

Serio były takie zadania?

05.05.2010
13:18
smile
[3]

Trailer Park Boy [ Konsul ]



Milka => Niestety ale tak jest.

Szczerze powiedziawszy to lepiej aby ta matura nie wracala po 25 latach bo to nawet matematyka nie mozna nazwac.

05.05.2010
13:19
smile
[4]

Jeremy Clarkson [ Prezenter ]

Spodnie po obniżce ceny o 30% kosztują 126 zł. Ile kosztowały spodnie przed obniżką?

05.05.2010
13:20
[5]

pecet007 [ Fallout NV ]

I później na mojej uczelni nowi studenci się dziwią że im dodają przedmioty typu repetytorium z matematyki, gdzie właśnie rzeczy które powinny być w liceum są ;)

05.05.2010
13:21
smile
[6]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

Skoro zrobili obowiązkową maturę z matematyki, musieli obniżyć poziom, żeby Ci, którzy nie mają zdolności matematycznych ją zdali. Po co komuś kto nie będzie miał styczności z matematyka w ciągu dalszej edukacji, umiejętność rozwiązywania super trudnych i abstrakcyjnych zadań..
Zresztą wczorajszy polski do trudnych też nie należał, a czytać ze zrozumieniem i składnie się wypowiadać też każdy powinien umieć.

Zresztą jeżeli będziesz chciał zastosować matematykę w prawdziwym życiu, to właśnie w sklepie obliczysz sobie cenę spodni po obniżce, niż jakieś skomplikowane zadanie z funkcji czy prawdopodobieństwa.

05.05.2010
13:21
[7]

Gepard206 [ Final Fantasy 7 ]

Trailer Park Boy ==> moronie ... podyktuj zadania otwarte


Moron to mow tak do kolegi a nie do mnie. Podalem przykladowe zadania a nie wszystkie aby pokazac jakie banaly wam daja na maturze.


Jak głupi to się nie zawaham :

Pamiętne słowa Zagłoby

"Jak tylko ktoś mądrze mówi ja się nie przeciwie"


Uwaga podaje "trudne" zadania otwarte wedlug Geparda.


Nie insynuuj za wiele ...


(zadania za 4 pkt. były stosunkowo wymagające )

05.05.2010
13:23
[8]

COOLek [ Konsul ]

Po 3 latach od matury nie potrafilbym zrobic polowy tych zadan. Nikt nigdy na kierunkach ekonomicznych nie wymagal ode mnie znajomosci takich bzdur. Wniosek? Niewazne jak latwe, i tak polowa rzeczy na maturze to na nic nieprzydatne bzdety.

Po przejrzeniu arkusza jednak zrobilbym znacznie wiecej niz polowa, ale i tak matematyka w liceum to bzdury. Po co maja sie uczyc tego ludzie idacy na FiR czy jakies kiedynki humanistyczne? Zeby tracic czas, mlodosc, zycie?

05.05.2010
13:25
[9]

Trailer Park Boy [ Konsul ]

Gepard => Moron to mow tak do kolegi a nie do mnie. Podalem przykladowe zadania a nie wszystkie aby pokazac jakie banaly wam daja na maturze.

Uwaga podaje "trudne" zadania otwarte wedlug Geparda.

x^2-x-2<=0 - Nalezy rozwiazac nierownosc.
x^3-7x^2-4x+28=0. Nalezy rozwiazac rownanie.
Kat alfa jest ostry i tg alfa = 5/12. Oblicz cos alfa.

05.05.2010
22:13
smile
[10]

Łyczek [ Legend ]

Przyjrzałem się bliżej tej maturze przed chwilą i faktycznie stwierdzić można, że zadania są banalne. Totalne minimum to 50% jakie można było na logikę wyciągnąć z tych zadań bez znajomości wzorów, zasad itp.

05.05.2010
22:18
smile
[11]

mineral [ Senator ]

O matko jaki szok! AAA!!! Koniec świata!11!!

A czego oczekiwaliście? Żeby połowa absolwentów szkół średnich oblała maturę? Przecież to oczywiste, że zadania miały być proste, wręcz banalne.

05.05.2010
22:19
smile
[12]

Connor_ [ Are you still there? ]

WTF? To ja próbną w drugiej klasie LO miałem trudniejszą niż tą właściwą? Zobaczymy co za rok nam zaserwują...żeby czasem nie było tak że nie będzie co zbierac...

05.05.2010
22:19
smile
[13]

Coolabor [ dajta spokój! :) ]

No to pojechali :)

05.05.2010
22:21
[14]

Shaybeck - evil creature [ Beware of The Evil ]

Connor - próbne z reguły są trudniejsze i gorzej liczone żebyś się brał do nauki

05.05.2010
22:21
smile
[15]

legrooch [ MPO Squad Member ]

A matura była kiedyś trudna?

05.05.2010
22:24
[16]

mineral [ Senator ]

legrooch --> oczywiście, że była. Wtedy kiedy akurat zdawali autorzy wypowiedzi, że teraz matury są banalne. Oczywiście od kiedy zdali matury, poziom następnych matur leci w dół.

05.05.2010
22:25
[17]

Shoggoth [ Stairway to Heaven ]

Źle CI że łatwa była?

05.05.2010
22:30
smile
[18]

Sage [ Arbiter Elegantiae ]

To są prawdziwe zadania z matury?! Może Ci się z testem po 6 klasie pomyliło..

05.05.2010
22:31
smile
[19]

legrooch [ MPO Squad Member ]

mineral ==> Ja do dziś podziwiam siebie, że zaczynałem uczyć się dzień przed każdym przedmiotem :)
A zdałem komplet.

Patrzyłem, jak wtedy reszta sika po gaciach, a mózgiem nie byłem :) Większość fakultetów spędziłem w barku grając w kanastę czy remika :)

Dziś jak słyszę, że ktoś przygotowuje się od października, no może maks lutego, odstawia wszystkie przyjemności na rzecz przeczytania wszystkich lektur, książek do matmy, historii itp, to śmiać mi się chce :)

Ale trafią na studia to pogadamy :)

05.05.2010
22:37
[20]

likfidator2 [ Konsul ]

Matura łatwa czy nie to nie ma znaczenia, ale jeśli na pierwszym roku studiów trzeba organizować studentom dodatkowy przedmiot na wyrównanie braków ze szkoły średniej, to chyba źle świadczy o poziomie szkolnictwa.

Jak dla mnie matura banalna, ale to samo mogę powiedzieć o starych maturach, ale po studiach na kierunku matematyka źle byłoby gdybym twierdził inaczej.

05.05.2010
22:40
[21]

ksips [ Legend ]

No dobra, ale ile było takich zadań? 6? To daje 12% - a gdzie brakujące 18%? :P

05.05.2010
22:41
[22]

raphunder [ Legend ]

A rozszerzenie jak tam? Czy nie ma tu takich hardkorów z ambicjami na rozszerzenie?

05.05.2010
22:41
[23]

ExistoR [ ARABIC lands! MERHABA! ]

legrooch -> Pamiętaj, że są jeszcze ci, którym nie tylko zależy na zdaniu matury, ale na jej bardzo dobrym zdaniu. I mówię tu o bardzo dobrym zdaniu rozszerzeń, które wymagają naprawdę już dośc specjalistycznej wiedzy. Więc albo uczysz się systematycznie przez 3 lata, albo 2 lata nie robisz nic i w 3 siadasz kokretnie odpuszczając sobie wszystko. Jeśli komuś faktycznie chodzi tylko i wyłącznie o zdanie podstaw to faktycznie, dużo uczyć się nie musi.

05.05.2010
22:42
smile
[24]

Łyczek [ Legend ]

ksips ---> Kolejne 18% to już wyższa matematyka :D

05.05.2010
22:43
[25]

Shoggoth [ Stairway to Heaven ]

Zawsze można zdawać rozszerzenie, to takie łatwe już nie było.

05.05.2010
22:44
[26]

Backside [ Senator ]

Ale w czym problem? Skoro dziś ludzie tłumem walą na studia, które wychowują ich na menadżerów/rzemieślników - to czemu matura ma zawężać to grono do osób naprawdę kumających matematykę?

Domyślam się, że matma rozszerzona była nieporównywalnie trudniejsza.

05.05.2010
22:45
smile
[27]

MajkelFPS [ Frag Per Second ]

Dlatego idę na rozszerzoną matematykę;)
W gimnazjum trafiliśmy na matematyka który robił podstawę programową wziętą z 2-3 klas liceum.

W sumie, czego wymagacie? Matura podstawowa- macie, żeby was nikt w Hooya w sklepie nie zrobił ;)

05.05.2010
22:47
[28]

dodom [ Gregorio ]

raphunder -> jest i to całkiem sporo jak się rozejrzysz. Dla mnie osobiście podstawka była iście prosta, po sprawdzeniu wyników wychodzi mi 92-96%, w zależności od upierdliwości egzaminatora.:) Rozszerzenie dużo trudniejsze, ogólnie różnica między poziomami spora. Z rozszerzenia na dużo to ja nie liczę.

05.05.2010
22:50
[29]

mineral [ Senator ]

raphunder--> ja pisałem rozszerzenie. Nie uważam je za jakoś specjalnie trudne (jak na rozszerzenie), raczej po prostu się nie przygotowałem ;) Liczę na jakieś 60%.

05.05.2010
22:52
[30]

raphunder [ Legend ]

No to spoko, zobaczymy za dwa lata, czy będzie mi się chciało rozszerzenie zdawać. Generalnie uczyliście się systematycznie, czy raczej w trzeciej klasie się tylko przyłożyliście?

05.05.2010
22:53
[31]

mineral [ Senator ]

Raczej ostatni tydzień ;)

05.05.2010
22:55
[32]

raphunder [ Legend ]

To luzik, bo już zaczynałem się bać :P

05.05.2010
22:58
[33]

valfag [ Konsul ]

MajkelFPS --> taa, z pewnoscia. a w podstawowce pewnie wszyscy przerobili material z gimnazjum :)

05.05.2010
23:01
[34]

dodom [ Gregorio ]

Ja się zapisałem na dwa ostatnie tygodnie na taki fajny kursik sggw, 3 godziny dziennie przez 12 dni. Ogólnie gdyby nie to, byłoby ze mną krucho. ;D

05.05.2010
23:03
[35]

Gr0mek666 [ Zdzichu Banan ]

No jeżeli gdy ja będę zdawać maturę i będą takie zadania to chyba będzie lajt :)

05.05.2010
23:34
[36]

Speed_ [ Mąka ]

Spodnie po obniżce ceny o 30% kosztują 126 zł. Ile kosztowały spodnie przed obniżką?


Mogli zawsze podać zadanie z ceną przed obniżką więc tak lekko nie było:P

06.05.2010
00:23
smile
[37]

rzaba89nae [ WTF!? ]

A to nie testy gimnazjalne?

06.05.2010
00:26
[38]

Belert [ Legend ]

fakt wyglada jak testy gimnazjalne :)

06.05.2010
00:29
smile
[39]

Royal_Flush [ Generaďż˝ ]

Kurde ja uważam że matura obowiązkowa nie ma nas udupić czy kazać nam liczyć zadania z dupy.
M obowiązkowa to raczej ma na celu spr nasze umiejętności w życiu codziennym.

J. polski to mamy jakiś tekst i pytania do niego po to by każdy w dalszym życiu wiedział co czyta.
J. angielski to samo słuchanie, pisanie do tego jakaś krotka wypowiedź i list. Po co komu więcej to co się życiu przyda to jest.

I z matmą to samo. Po co dawać chuje muje dzikie węże dali łatwe by ludzie zaczęli myśleć liczyć a nie nie wiadomo co.

Jak ktoś se chciał policzyć to se rozszerzenie napisał :/

06.05.2010
00:34
[40]

MAROLL [ Keepin' It Real ]

To jest obowiązkowa matura na poziomie podstawowym, do tego pisana przez pierwszy rocznik od x lat - czego wy oczekiwaliście ja się pytam? Spójrzcie sobie na rozszerzoną, ten, komu taka potrzebna na pewno się nie zawiedzie.

06.05.2010
00:38
smile
[41]

chop [ smiech to zdrowie ]

Może dlatego,że matma wróciła jako obowiązkowa po 25 latach i nie za bardzo znają wiedzę uczniów z matemy.Zdaje mi się,że w przyszłym roku matura będzie trudniejsza.To była pierwsza obowiązkowa matura z matematyki po tak długiej przerwie.Trudno trafić jak dużą wiedzę mają "dzisiejsi" maturzyści z matemy.W tym roku to sprawdzali.W przyszłym będą wiedzieć i będzie trudniej.Tak przynajmniej mi się zdaje.

06.05.2010
00:40
[42]

demon92 [ Konsul ]

Dobra każdy ma zdać, ale bez przesady 23 to chyba żart, obliczyć pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu to chyba 5-6 klasa podstawówki.

06.05.2010
00:50
smile
[43]

Azerko [ Alone in the wild ]

a na maturze można mieć kalkulator? ;>
i czy wzory mieliście podane?

06.05.2010
00:54
[44]

demon92 [ Konsul ]

@azerko: Na maturze masz kalkulator i kilka stron tablic, z kazdym wzorem na pole powierzchni(figur plaksich jak i przestrzennych) i objetosci, wszelkie sinusy, cosinusy i w ciul innych rzeczy.
Ściagnij sobie tablice maturalne i poogladaj.

06.05.2010
00:57
[45]

Storm [ Hardstyler ]

Czy są gdzieś arkusze z poziomu rozszerzonego?

06.05.2010
01:36
[46]

dave_mgs [ Senator ]

Zdałbym, jest dobrze. A przyszły rocznik (mój) zapewne będzie miał trudniejszą, na początek musieli dać coś lajtowego, by sprawdzić jak się sprawy mają i czy mogą sobie pozwolić na coś mocniejszego.

06.05.2010
02:00
smile
[47]

Paul12 [ Buja ]

Czy ktoś może rozwiązać zadanie z kośćmi? Studiuję na technicznej uczelni, zdałem rozszerzoną matematykę na maturze, ale za cholerę nie chce mi wyjść tyle co na gazeta.pl. Tam podają, że wynik to 1/6. A wg mnie to 82/441.

Mój tok rozumowania:

Rozpatrujemy tylko te pary rzutów, w których w pierwszym wychodzi nam parzysta para oczek: 1+1, 1+3, 1+5, 2+2, 2+4, 2+6 itd. To jest pierwszy warunek w zadaniu. Drugi warunek to podzielność przez 12 iloczynu ilości oczek w pierwszym rzucie z ilością oczek w drugim rzucie. Biorąc pod uwagę te dwa warunki, oraz to że jest 21 możliwych konfiguracji dwóch kości (od 1+1 do 6+6, wyłączając duble bo kolejność nie ma znaczenia), to wychodzi mi następujące działanie:

12/21 * 1/21 pierwszy rzut - wszystkie możliwe z parzystą ilością oczek, drugi - suma = 12
+
1/21 * 12/21 odwrotnie niż powyżej, ale wyłączając dwie pary szóstek pod rząd
+
11/21 * 3/21 pierwszy rzut - wszystkie możliwe z parzystą ilością oczek wyłączając sumę = 12, drugi rzut - wszystkie możliwe z sumą = 6
+
3/21 * 8/21 pierwszy rzut - wszystkie możliwe z sumą = 6, drugi rzut - wszystkie możliwe z parzystą ilością oczek wyłączając 6+6, 1+5, 3+3, 4+2 - bo te kombinacje dwóch rzutów rozpatrywaliśmy już wyżej
+
2/21 * 1/21 pierwszy rzut suma oczek = 4 (1+3, 2+2), drugi rzut suma oczek = 3 (1+2)

Mogłem się gdzieś pomylić, bo jestem zmęczony, ale moje zamiłowanie do kości skusiło mnie do spędzenia kilku minut nad tym zadaniem :)

06.05.2010
02:19
[48]

COOLek [ Konsul ]

MajkelFPS ->
Tak, robil, chyba jak wam cuda naopowiadal.

06.05.2010
02:23
[49]

syzyf4400 [ Junior ]

Musiały byc łatwe pytania ponieważ ktoś wpadł na pomysł wprowadzenia matury z matmy i gdyby nie wypaliła on by za to oberwał :P Gdyby był trudny możliwe ze ponad polowa by nie zdała bo przez pierwsze klasy myślały ze nie będą mieli matmy na maturze. Wiec dali banalne pytania i karty wzorów :P

06.05.2010
07:44
[50]

Katane [ Useful_Idiot_ ]

No i dobra, jak dla mnie taka podstawa obowiązkowa jest jak najbardziej w porządku.

Paul12 --> Pierwszy rzut to rzut jedną kostką -> parzyste dla 2, 4, 6. A drugi: 2+6 (1/36), 4+3(1/36), 4+6(1/36), 6+2(1/36), 6+4(1/36),6+6(1/36), razem 1/6.

(zadania za 4 pkt. były stosunkowo wymagające )

No tak, bo trzeba było nie tylko rozwiązać, ale i ułożyć układ równań albo skorzystać z twierdzenia Pitagorasa i odczytać wzorek z karty ;)

06.05.2010
10:46
[51]

Paul12 [ Buja ]

Katane - no tak, mój błąd. Czemu ja myślałem, że rzuca się dwiema kośćmi? Najchętniej rzuciłbym pięcioma :D

06.05.2010
11:21
[52]

Yancy [ Legend ]

Trudno mi uwierzyć w te zadania. Zdawałem matematykę bo była obowiązkowa. Mat-fiz miał zadania trudne a co ważniejsze - bardzo czasochłonne. Pamiętam że wtedy byłem wkurzony że inne profile miały nieporównywalnie prostsze zadania (na szczęście uwzględniono to przy ocenianiu prac). Sęk w tym że te nieporównywalnie prostsze zadania nadal miały jakiś poziom. To co widzę tutaj jest na poziomie wczesnych klas szkoły podstawowej... Czyli nie wiem, czego właściwie teraz uczy się na lekcjach matematyki w gimnazjum lub liceum? Toż matematyka czy fizyka na studiach (nawet nie technicznych) będzie czarną magią jak pismo klinowe dla przeciętnego człowieka.

06.05.2010
11:26
[53]

*_*Cypriani [ White Trash ]

Paul ---> parzysta liczba oczek ma być tylko przy pierwszym rzucie kostką, a nie w obydwu.

06.05.2010
12:15
[54]

valfag [ Konsul ]

Yancy --> Prosze, specjalnie dla Ciebie

masz informator maturalny w 2010 roku to sobie go przegladnij, i juz bedziesz wiedzial. A ze matura byla prosta - czego sie spodziewales? Nie ma sensu porownywac tego ze Ty kiedystam zdawales i byla inna. Moi rodzice tez zdawali i byla matma ustna, i co z tego? Czasy sie zmieniaja, spoleczenstwo idiocieje.

06.05.2010
12:35
[55]

mineral [ Senator ]

Rozumiem, że log_4 (2) + log_4 (8) to jest poziom wczesnych klas szkoły podstawowej?

Coś mi się zdaje, że poziom głupoty w tym wątku jest większy niż na maturze podstawowej.

Posraliście się o dwa banalne zadania za 1 pkt, jakby to było nie wiem co, egzamin dla kandydatów na politechnikę? Jak wam się nie podoba to nie wiem, idźcie i bojkotujcie maturę, albo zostańcie układającymi zadania w CKE.

06.05.2010
12:35
smile
[56]

halfmaniac [ Dr. Freeman ]

nvm

06.05.2010
15:36
[57]

Trailer Park Boy [ Konsul ]

"Rozumiem, że log_4 (2) + log_4 (8) to jest poziom wczesnych klas szkoły podstawowej?"

Nie, tutaj sprawdza umiejetnosc korzystania z kalkulatora.

Poziom szkoly podstawowej to jest zadanie nastepne typu "Jak wyglada kat rozwarty"

"Posraliście się o dwa banalne zadania za 1 pkt"

Nie dwa banalne zadania, tylko co najmniej 20 zamknietych za 1 pkt co daje juz 40% + trudne nierownosci o rownania co juz daje ponad 50%. Na tej maturze moze byly 2-3 zadania ktore wymagaly myslenia ...


Czy dzisiejsza matura z matematyki to zart ? - Trailer Park Boy
06.05.2010
15:48
[58]

dodom [ Gregorio ]

Na tej maturze moze byly 2-3 zadania ktore wymagaly myslenia ... Które?:P

06.05.2010
16:13
[59]

Bartek0702 [ Pretorianin ]

Na ten logarytm jest wzór w tablicach, a po wykorzystaniu tego wzoru przykład jest już banalny. A co do rozszerzenia 8 zadań było stosunkowo łatwych, 3 pozostałe już niekoniecznie ale i tak zepsułem dwa z tych łatwych przez neuwagę:/

06.05.2010
16:21
[60]

mineral [ Senator ]

Trailer Park Boy

Ale możesz mi powiedzieć, w czym masz problem? Mam rozumieć, że Ty chciałeś, żeby połowa maturzystów oblała ten test? Po co komukolwiek większa wiedza niż zawarta w teście jeżeli ta matura to ostatnie zetknięcie się z matematyką w życiu dla większości maturzystów?

Dla Twojej wiadomości, logarytmów nie da się obliczyć na kalkulatorze nie specjalistycznym (a na maturze był tylko prosty - dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, pierwiastek kwadratowy).

06.05.2010
20:45
[61]

COOLek [ Konsul ]

Trailer Park Boy po prostu narzeka na skandaliczny poziom matematyki! Przeciez dodawanie, mnozenie funkcji trygonometrycznych, wyliczanie pochodnych to wszystko to, co powinien wiedziec kazdy. Ile to juz razy placac za zakupy musialem wyliczyc, ile to jest tangens z 87 stopni. A dzisiaj mlodziez nie bedzie tego wiedziala:(

06.05.2010
22:03
[62]

Yancy [ Legend ]

valgaf ---> Ok. widzę że z bliżej nieznanego mi powodu matura z matmy zrobiła się... "przyjazna dla użytkownika" i nawet dla kierunków humanistycznych ma to jakiś sens ale ogólnie? Z jednej strony reklamuje się w TV matematykę i kierunki techniczne z drugiej - nie wiem co miałby robić ktoś z wiedzą na tym poziomie np. na AGH. Tzn. wiem - musiałby solidnie pracować we własnym zakresie przez wiele miesięcy aby nadrobić zaległości w materiale.

06.05.2010
22:06
smile
[63]

dobryziomal135 [ Skowronxter ]

Od dzisiaj już się nie będę bał matury!

06.05.2010
22:06
[64]

Ufolec_X [ Legionista ]

dokładnie, uważam tak jak powyżej, że matura z matematyki zrobiła się "przyjazna dla użytkownika" - nawet dla kierunków humanistycznych, wszystko z prostego powodu - głupio by było jakby większa część społeczeństwa ten egzamin oblała :)

07.05.2010
00:06
[65]

valfag [ Konsul ]

Yancy --> spojrz na moj nick jeszcze raz, nie jest wymagajacy :) wyobraz sobie, ze dla czesci maturzystow jest to ostatnie zetkniecie z matematyka. A mature jakos musza zdac, wiec naprawde nie rozumiem Waszego czepialstwa. Bo co, bo Wy (tak, uogolniam) mieliscie ciezej? Matura zmienia sie praktycznie co roku, co roku zmieniaja sie warunki naboru, wiec po prostu bullshit. A jesli chodzi Ci o rozbieznosc materialu realizowana w liceum (nawet na poziomie rozszerzonym) i material obowiazujacy na studiach - tak, zdaje sobie z tego sprawe. Ale to juz zupelnie inna para kaloszy. Osobiscie jestem po 3 latach rozszerzonej maty, kursach, korkach i zamierzam isc na polibude na budownictwo. I wiem, ze bede musial ostro zapierdalac. Ktos sie uczepil pochodnej - nie wiem nawet co to jest, a przeciez ciemniakiem z maty nie jestem.

07.05.2010
00:19
[66]

demon92 [ Konsul ]

Dobra wszystko fajnie, ale jak już chcą dawać proste zadania, to niech będą proste ale z materiału z liceum, a nie z podstawówki\gimnazjum czytaj zadania 2, 23 i nie pamiętam które jeszcze.

07.05.2010
00:40
[67]

xanat0s [ Wind of Change ]

Nie przesadzałbym tak z tą banalnością - ja jestem zwolennikiem matematyki na maturze od czasu, jak w sklepie za rzecz kosztującą 26 zł dałem banknot 50 zł, a sprzedawczyni (niewiele starsza ode mnie, więc już z epoki bez matmy obowiązkowej) wyciągnęła kalkulator i policzyła 50 - 26...

07.05.2010
09:05
smile
[68]

Dycu [ zbanowany QQuel ]

Nie rozumiem po co taka matura podstawowa, obowiązkowa miałaby być trudniejsza, skoro w rok po maturze nie korzystając z matematyki mam już problemy z pisemnym dzieleniem i mnożeniem : )

07.05.2010
10:21
smile
[69]

Api15 [ dziwny człowiek... ]

Ale nie rozumie co macie do tej matematyki, żal Wam, że taki poziom był? Angielski równie prosty był, a jakoś nie widzę na ten temat wątków.

Ciekawe czy wszyscy krzyczący "Banał!" popatrzyli na arkusz czy tylko powtarza to od kogoś ;D

07.05.2010
10:29
[70]

xMAXIMx [ Rallye driver ]

Ale porażka, to już kartkówki w szkole średniej były trudniejsze.

07.05.2010
10:35
[71]

Snakepit [ aka Hohner ]

LO skończyłem 6 czy 7 lat temu, i na dzień dzisiejszy widać jak mi się to info z LO przydało w życiu - oprócz spodni po obniżce pewnie nic bym nie zrobił...

07.05.2010
11:12
[72]

maczu [ Generaďż˝ ]

Moim zdaniem tak powinno być: obowiązkowa matura z matematyki powinna być bardzo łatwa - polegać na dzieleniu i mnożeniu, sprawdzeniu czy ktoś po przeczytaniu 2 zdań potrafi z nich wyciągnąć odpowiednie dane i je przeanalizować. Żeby zdać maturę naprawdę trzeba tylko solidnie umieć liczyć. Chyba nie powinno być tak, że jak idę do sklepu meblowego zamówić 2 szafki do kuchni i mam wymiary powiedzmy szafka pierwsza 90cm szerokości, szafka druga 80cm szerokości, to żeby policzyć łączną szerokość pracownik musi się posiłkować kalkulatorem. Rozumiem że taki wynalazek jest niezawodny, ale dodawać należy umieć, bez względu na to kim się chce być w życiu.
Jeżeli ktoś wiąże swoją przyszłość w jakiś sposób z matematyką to prawdopodobnie wymogiem szkoły jest zdawanie tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym i tutaj już nie ma możliwości żeby nie umieć. A jeżeli znajdą się nawet tacy którzy cudem zdadzą taką maturę - to prawdopodobnie wyjdzie im to bokiem na pierwszym roku.

Nie można też sobie maturą wycierać, za przeproszeniem, dupy i anulować oceny niedostateczne (jak to miało miejsce za czasów pewnego ministra). Nie wszyscy w kraju muszą być od razu doktorami

edit:
Takie pytanie - czy maturzyści mają dostęp do tablic matematyczny jak to drzewiej było? Czy są zdani tylko na siebie?

07.05.2010
11:41
[73]

wikser [ Pretorianin ]

proscizna
moje odpowiedzi
1. C (-inf, -12) + (-2, inf)
2. B 180
3. A 1
4. D log4 z 10
5. A 5x2 +12x - 3
6. D 7
7. D 1
8. B (0,3)
9. B -1/3
10.C f(x)=2
11.C -13
12.B 2
13.B 14
14.
15.
16.
17.B 3
18.A 120
19.C 1600cm
20.B -3
21.B 6
22.A 30
23.A 94
24.D 34
25.D 5

07.05.2010
12:30
[74]

mineral [ Senator ]

Takie pytanie - czy maturzyści mają dostęp do tablic matematyczny jak to drzewiej było? Czy są zdani tylko na siebie?

Tak, mają dostęp do tablic, w których jest absolutnie cała teoria matematyki w liceum.

07.05.2010
12:31
[75]

Łyczek [ Legend ]

maczu ---> Tablice matematyczne z wzorami oraz kalkulatory są dostępne dla maturzystów.

07.05.2010
12:49
[76]

sabaru83pl [ Legionista ]

Nie wiem czemu wy tak narzekacie na tą matematykę. Za moich czasów nie była obowiązkowa, a i tak każdy z mojej klasy ją zdawał i zdał bez problemu.

08.05.2010
09:22
smile
[77]

MajkelFPS [ Frag Per Second ]

Nie mówię, że szedł tokiem nauczania materiału z liceum, tylko podawał zagadnienia które pojawiają się w 2 klasie liceum.
Funkcja trygonometryczna.
Równania kwadratowe.
Wzory skróconego mnożenia(już w 1 kl gimnazjum)
Zadania dla chętnych (na 6) ze zbiorów dla maturzystów.

Nie narzekam, nawet się cieszę bo wiem, że w liceum będę miał prościej. O Viele

08.05.2010
09:53
smile
[78]

Nurid [ Pretorianin ]

Ja zdaje za rok, to pewnie ci co tą maturę szykowali to pomyślą: "skoro w zeszłym roku poszła tak dobrze, to teraz walniemy im trudniejszą, ciekawe co będzie...."

...i nie zdam

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.