Mrożon [ Konsul ]
Gdzie dalej do szkoły?
Witam was.
Przyznaje się, popełniłem w życiu wielki błąd. Teraz kończę szkołę zawodową o specjalności "mechanik pojazdów samochodowych". Wypadało by teraz zrobić jakieś wykształcenie średnie, bo ludzie uważają, że gość po zawodówce to jakiś kompletny baran, a nie zawsze tak jest.
Uważacie, że co było by najlepszym wyjściem dla mnie ? Liceum zaoczne, które przygotuje mnie bezpośrednio do matury, czy technikum zaoczne na mechanika, które trochę gorzej niż liceum przygotuje mnie do matury, ale przygotuje mnie do egzaminu zawodowego, który teoretycznie zdałem będąc w szkole zawodowej.
A może do technikum na coś innego, nie związanego z mechaniką ?
Doradźcie, proszę, bo nie jestem pewien, który wybór jest najlepszy.
dodom [ Gregorio ]
Ja na Twoim miejscu poszedłbym do liceum zaocznego, po drodze możesz już zdobywać jakieś doświadczenie zawodowe (o ile masz zamiar bawić się w mechanika). Potem będziesz miał i papierek, i doświadczenie. (a przy okazji trochę kasy.) :)
Herr Flick [ Wyjątek Krytyczny ]
Hmmm... jeśli już masz opanowane podstawy mechaniki i lubisz to, w takim razie udaj się na uzupełnienie do technikum.
Zdaj maturę, a potem np. Politechnika lub regularna praca.
amadi1 [ ElMundo ]
Zaraz, zaraz, czyli z Twojej opowieści wynika, że my mamy wybrać za Ciebie kierunek i szkołę? Chłopie, jeżeli sam nie wiesz co chcesz robić w życiu, a poszedłeś na mechanika bo "hehe, będę miał kasę, sam sobie odpicuję furę i będę gość" i byle jak najszybciej przejść szkołę średnią (bo zawodówka to przecież zero stresu i nauki), to gratuluję. A co do wykształcenia - tak, sam jestem świadkiem scenki - również mechanika, który właśnie chodzi do liceum zaocznego tylko po to, by mieć papierek i zgarniać 700 zł więcej.
Mrożon [ Konsul ]
"wybrać" - od razu...
Chciałem usłyszeć opinie innych ludzi, zanim popełnię kolejny błąd ;]
mirencjum [ operator kursora ]
...ludzie uważają, że gość po zawodówce to jakiś kompletny baran
No, tylko bez wyzywania! Jestem po zawodówce i wcale nie czuję się upośledzony. Czasem rozmawiając ze studentami czuję się głupio, bo ich braki w podstawowej wiedzy wprawiają mnie w osłupienie.
bisfhcrew [ Bis ]
[6] a w którym roku kończyłeś zawodówkę ?
@down:
W obecnym systemie zawodówka jest tylko do ukończenia nauczania. U mnie w technikum zrobili klasę zawodową dla tych co na półrocze mieli same jedynki.
mirencjum [ operator kursora ]
bisfhcrew --> Dawno temu.
EspenLund [ Senator ]
bisfhcrew
W obecnym systemie liceum jest tylko przedłużeniem gimnazjum dla tych którzy nie mają pojęcia co ze sobą zrobić. Czasami jak czytam takie bzdury to aż mnie mdłości biorą.

DscMati [ Konsul ]
Liceum czy Technikum...
Liceum zaoczne, które przygotuje mnie bezpośrednio do matury, czy technikum zaoczne na mechanika, które trochę gorzej niż liceum przygotuje mnie do matury, ale przygotuje mnie do egzaminu zawodowego, który teoretycznie zdałem będąc w szkole zawodowej.
Popatrz:
30% tyle potrzeba ,aby zdać egzamin maturalny
75%(około tego zależy jaka szkoła) tyle potrzeba,aby zdać egzamin zawodowy.
Bierz pod uwagę to,że po technikum możesz iść także na studia :)
Wybierz sam :)
âřßůž® [ Konsul ]
#4
A co do wykształcenia - tak, sam jestem świadkiem scenki - również mechanika, który właśnie chodzi do liceum zaocznego tylko po to, by mieć papierek i zgarniać 700 zł więcej.
Ale co w tym niegodziwego??
halfmaniac [ Dr. Freeman ]
W obecnym systemie liceum jest tylko przedłużeniem gimnazjum dla tych którzy nie mają pojęcia co ze sobą zrobić. Czasami jak czytam takie bzdury to aż mnie mdłości biorą.
A jak ktos chce iść na dobre studia, a do takich lepiej przygotuje liceum niz technikum ? Oczywiście po technikum jest ten duży plus, że masz juz zawód, jeżeli oczywiście egzamin zawodowy zdasz.
amadi1 [ ElMundo ]
Ale co w tym niegodziwego??
Ja przecież nie jestem przeciwko tym, którym nagle nie zaczęło wystarczać wykształcenie zawodowe i obudzili się, by robić średnie - zwracam tylko uwagę na coraz popularniejszy trend - "masz papierek, masz większą kasę". Zastanawia mnie tylko co mechanikowi może dać zaoczne liceum ogólnokształcące - no nie wiem, to że zda maturę (albo sobie kupi, mało to jest takich przypadków?)nagle sprawi, że to auto, które wyszło spod jego rąk pojeździ pół roku dłużej?
zoloman [ Legend ]
Oczywiście po technikum jest ten duży plus, że masz juz zawód, jeżeli oczywiście egzamin zawodowy zdasz.
I duży minus, że jesteś rok do tyłu w porównaniu do liceum. IMO jeśli ktoś poważnie myśli o studiach to tylko liceum.
el.kocyk [ Senator ]
nic w tym zlego, ze ktos chce wiecej zarabiac z papierkiem
i nic zlego w tym, ze autor nie wie co chce robic, ja tez nie wiedzialem dlugi czas, skonczylem LO kilkanascie lat temu, poszedlem na studia ekonomiczne, bo czemu nie, ale jakos mi to nie lezalo...po licencjacie poszedlem na informatyke, tez licencjat a w miedzyczasie zrobilem magisterke z ekonomii bo w sumie czemu nie, podwojne stypendium fajna rzecz
czyli w skrocie, dopiero po 3 roku studiow zdecydowalem, ze to co chce robic jest zwiazane z komputerami:), mialem 22 lata...mam niby 3 dyplomy (2 licencjaty i 1 magister) z czego oba papierki z ekonomii sa nic nie warte wg mnie a na informatyce tez nic ciekawego sie nie nauczylem, ale zobaczylem czego moge sie nauczyc sam w domu i w pracy
papierek pomaga, niektore firmy i instytucje, jak np Komisja Europejska wymagaja studiow wyzszych i dzieki pracuje tam gdzie pracuje, ale nie oszukujmy sie, liceum i studia to w wiekszosci przypadkow czas przedluzonej mlodosci, zabaw i milego zycia...
no i dodatkowo faktycznie jest tak, jak pisze autor watku, wielu ludzi uwaza zawodowke za sam dol, nawet matura to nic, konieczne sa studia, wiekszosc ludzi dlatego tez na nie idzie...
DscMati [ Konsul ]
A jak ktos chce iść na dobre studia, a do takich lepiej przygotuje liceum niz technikum ?
Tak,tak...
Na pewno liceum mu się bardziej przyda bo zapewne chce iść na studia z ekonomii..Hahaha...
Ja poszedłem na elektronika do technikum,jeżeli zdam maturę z fizyki mam możliwość dostania się na studia z robotyki(pokrewne ścieżki) i Ty naprawdę sądzisz ,że nauczyciele w Liceum przybliżą mi ten temat...
daruj sobie
Dryf Wiatrów Zachodnich [ Konsul ]
Mirencjum -> "Czasem rozmawiając ze studentami czuję się głupio, bo ich braki w podstawowej wiedzy wprawiają mnie w osłupienie."
Jakis przyklad? Tak z ciekawosci.

Dycu [ zbanowany QQuel ]
Mrożon - Bardzo istotną kwestią jest fakt, czy chcesz pracować jako mechanik, a ewentualne średnie potrzebne Ci do wyższych zarobków, czy masz zamiar iść na studia. Jeśli chcesz iść na studia, to z miejsca daruj sobie wszystkie humany, ekonomie, zarządzanie i tym podobne kierunki - bo na nic Ci się to przyda i wtedy dopiero będziesz czuł że tracisz czas koszmarnie.
Drugą sprawą jest czy czujesz się na siłach przygotować się do matury samemu, przy tym pracując, czy uważasz że będziesz potrzebował poświęcić temu nieco więcej czasu. Warto czasami obiektywnie ocenić swoje możliwości.
I teraz - jeśli chcesz iść na studia, bierz liceum zaoczne, przygotuj się do matury, zdaj i leć na porządne studia (Politechnika prawdopodobnie, zależy w czym się widzisz). Z drugiej strony jeśli chcesz naukę skończyć na szkole średniej bierz technikum - bo liceum prócz przygotowania do matury nie da Ci ŻADNEJ wiedzy. Dosłownie żadnej.
Liceum to krok w stronę studiów, technikum to krok pośredni - Możesz na tym skończyć, możesz iść dalej, ale będzie to wymagało od Ciebie dużo więcej pracy samodzielnej.
Sam musisz zdecydować : )
el.kocyk [ Senator ]
Dycu - to zalezy co chce sie robic
mi liceum dalo jedno - swietna wiedze z matematyki, co zaowocowalo na ekonomii i na informatyce, ale to bylo dawno temu, nie wiem jaki teraz jest poziom, ale slyszalem ze duzo nizszy (rozmawialem z osoba z mat-fiz z liceum, ktora nie miala duzej czesci tego co my mielismy na ogolnym)
jak wiadomo, na polibudzie matematyka sie przydaje, wiec faktycznie, jesli autor chce isc na studia techniczne to raczej liceum bardziej mu sie przyda, w sumie na kazde inne tez lepiej miec liceum, choc jak piszesz, zarzadzania, ekonomie itp to tak jak pisalem wyzej przedluzona mlodosc a nie faktyczne przygotowanie do pracy
oczywiscie pisze tu o studiach dziennych, ale patrzac z perspektywy, juz bym sie raczej na takie nie wybral,wolalbym isc dopracy i studiowac zaocznie, choc to musi byc duzo ciezsze...
bisfhcrew [ Bis ]
[9] tyle że ja pisałem o zawodówce a nie o liceum..