GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Kim są i skąd się wzięli Polacy ?

14.01.2003
16:39
[1]

atari800 [ Pretorianin ]

Kim są i skąd się wzięli Polacy ?

Legendarne poczatki Polski przedstawił Juliusz Słowacki w Lili Wenedzie, w której sarmaccy Lechici podbijają słowiańskich Wenedów. Historycy obecnie traktują takie teorie jako siedemnastowieczne obskuranctwo, przyrównując do bajek o Lechu, Czechu i Rusie. A jednak na rzymskich mapach z początku naszej ery ziemie Sarmatów (Sarmatia) graniczą od północy z terytorium Słowian (Venedae). Dlaczego możliwość podboju Wenedów przez Sarmatów traktuje się jako wykluczoną, skoro podbój Słowian przez Hunów (państwo Atylli) i później Awarów (państwo Samona) traktuje się jako niepodważalne fakty historyczne.
Co prócz szlacheckiej tradycji wiąże Polaków z Sarmatami? Tradycja polskiej jazdy niewystepująca u żadnego spośród sąsiadujących z nami narodów, a znacznie dosadniej podobieństwo między sarmackimi tamgami a herbami polskich rodzin szlacheckich. Być może starożytni Alani stali się średniowiecznymi Polanami.

Druga sprawa, to czy słowiańska ludność Polski jest endemiczna dla obecnego terenu naszego kraju, czy przybyła skądinąd. W czasach komunizmu stawiano na tę pierwszą wersję, posługując się nią jako argumentem na rzecz polskości ziem odzyskanych po Drugiej Wojnie Św. Obecnie króluje drugi pogląd, odwołując się do przykładu Germanów przyjmuje się, że również Polacy wędrowali, a ich pierwotne ziemie lokuje w dorzeczu Dniepru. Przemawiać mają za nim ślady germańskich osad na ziemiach polskich. Ale czy pobyt tutaj Germanów uniemożliwia wcześniejszy pobyt Słowian ? Gestość zaludnienia była tu wtedy znikoma - miejsca dość. Poza tym stawia się znak równości między parającymi się myślistwem i rybołóstwem (a więc mobilnymi) Germanami, a zorientowanymi na rolnictwo (a więc osiadłymi) Słowianami. Kolejnym dowodem na to, że jesteśmy na tych ziemiach od dawna jest język polski. Jest on najbardziej ze wszystkich słowiańskich zbliżony do prasłowiańskiego (głoski nosowe, 7 przypadków, do niedawna liczba podwójna i wiele innych). Utrzymywanie języka w pierwotnej postaci charakterystyczne jest dla społeczności osiadłych, społeczności wędrujące przyjmują naleciałości z języków napotkanych po drodze plemion, ich języki dążą także do uproszczenia.

14.01.2003
16:47
smile
[2]

Piotrasq [ Seledynowy Słonik ]

No i ... ?

14.01.2003
16:49
smile
[3]

măđţ®â©k™ [ Pretorianin ]

:)

14.01.2003
17:07
smile
[4]

Sir klesk [ Sazillon ]

no i co z tego?

14.01.2003
17:12
[5]

atari800 [ Pretorianin ]

spodziewałem się konstruktywnej dyskusji, np. że ktoś przedstawi inne poglądy

14.01.2003
17:14
[6]

Attyla [ Legend ]

Atari - zanim rozpoczelibysmy dyskusje ne ten, skadinad interesujacy temat, musialbys najpierw zdefiniowac pojecie Polaka. Tak sie sklada, ze w tamtych czasach (przy czym rozbieznosc czasowa pomiedzy Hunami i Awarami jest gigantyczna jak na lud o tak pierwotnym etapie rozwoju jak slowianie) slowianie wystepowali wylacznie jako jednolita grupa kulturowo jezykowa. Przy czym slowianie z V w. nie sa tymi samymi slowianami co slowianie z IX-X w. Tak sie sklada, ze kontakty Sarmatow i Slowian nastepowaly na tej samej zasadzuie na jakiej istnialy kontakty z Hunami czy Awarami. Wszystkie te ludy byly ludami koczowniczymi zyjacymi z wypraw lupieztczych i characzu sciaganego z pobitych ludow. Z tego punktu widzenia trudno nawet mowic o podbiciu jakigos ludu. taki lud nadal zachowywal niezaleznosc polityczna - ale byl zobowiazany do placenia characzu i wystawiania kontyngentu wojskowiego w razie wyprawy podejmowanej przez hegemona - kagana, chana czy jak to zwal. jednak roznice pomiedzy Sarmatami i Slowianami byly zasadnicze. Slowianie od zarania swoich dziejow to lud rolniczy (niekturzy nawet sadza, ze przyjecie tego stalu zycia zrobilo z pewnej grupy ludnosci cos, co przeksztalcilo sie pozniej w slowian - zatem rolnictwo stworzyloby slowian) sarmaci zas koczowniczy. Nie wykluczalo to oczywiscie mozliwosci "przerobienia" slowianina na koczownika i koczownika na rolnika - slowianina - jednak utozsamianie tych dwoch grup ludnosci ze soba jest gruba przesada. To taki grzech naszych rodzimych "sarmatow", ktorzy utozsamiali sie t tymi rzeczywistymi z dwoch powodow - tamci byli wolni (kaganat to w gruncie rzeczy system demokracji wojennej) i konni:-)))))

14.01.2003
17:14
smile
[7]

DKAY [ Generaďż˝ ]

bocian ich przyniósł

14.01.2003
17:15
smile
[8]

măđţ®â©k™ [ Pretorianin ]

atari800 ---> z Miodkiem sobie pogadaj :D

14.01.2003
17:17
smile
[9]

măđţ®â©k™ [ Pretorianin ]

DKAY ----> mylisz sie... ktos zostawil worek z polakami pod drzwiami przytulka i dobra siostra go przygarnela

14.01.2003
17:19
smile
[10]

pisz [ nihilista ]

Wzieli się z pola i tyle.......

14.01.2003
17:22
[11]

H3ZEKI4H [ Homo Homini Lupus ]

Kim są i skąd sie wzieli? Dobrze że niedodałeś Po co? albo dlaczego?

14.01.2003
17:24
smile
[12]

măđţ®â©k™ [ Pretorianin ]

Atari800 --> to byl blad :)

14.01.2003
17:31
[13]

Piotrasq [ Seledynowy Słonik ]

atari800 ===> to po takim tekscie wypada postawic jakas teze, albo zadac pytanie, a nie prezentujesz jakas wiadomosc i puszczasz na forum...

15.01.2003
03:54
smile
[14]

Czacha [ inquisitor incognito ]

Byl sobie kiedys Lech, Czech i.....


...reszte tej legendy znaja chyba wszyscy? ;-)))))))

15.01.2003
07:14
smile
[15]

leszko [ Konsul ]

Polanie, plemię słowiańskie zamieszkujące w VIII-X w. dorzecze środkowej Warty. Twórcy integracji państwowej plemion zamieszkujących ziemie między Odrą, Bugiem, Karpatami i Morzem Bałtyckim. W IX-X w. prowadzili ekspansję na Kujawy, Mazowsze i zachodnią Wielkopolskę.

Utworzyli związek plemienny pod kierownictwem dynastii Piastów, z głównymi ośrodkami w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, które dały początek przyszłemu państwu polskiemu.

Słowianie, najliczniejsza etnicznie i językowo indoeuropejska grupa ludnościowa w Europie, zamieszkująca głównie środkową, wschodnią i południowo-wschodnią część tego kontynentu. Zwyczajowo dzielą się na Słowian wschodnich (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini), zachodnich (Polacy, Czesi, Słowacy) i południowych (Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy, Macedończycy, Bułgarzy).

Jako wspólnota językowa wykształcili się ok. poł. I tysiąclecia n.e. z bałto-słowiańskiej grupy językowej. Pierwotne siedziby przodków Słowian znajdowały się w południowej części wschodnioeuropejskiej strefy leśnej oraz na pograniczu strefy leśno-stepowej.

Wg źródeł archeologicznych i źródeł pisanych z VI w., uformowanie się i krystalizacja kultury słowiańskiej miały miejsce u schyłku IV i w początku V w. na terenach rozciągających się od podnóża Wschodnich Karpat, aż po Prypeć i środkowy Dniepr. Tereny te stanowiły obszar wyjściowy dla wielkiej ekspansji Słowian w V i VI w., w wyniku której zasiedlili oni obszary pomiędzy Odrą, Łabą i Soławą, aż do Półwyspu Jutlandzkiego na zachodzie, Bałkany, Peloponez na południu, a także tereny Czech, Moraw i Węgier oraz dorzecze Dniepru i górnej Wołgi na północnym wschodzie.

Źródła pisane wymieniają trzy główne ludy słowiańskie: Wenedów, Antów i Sklawinów. Od wczesnego średniowiecza Słowianie zaczęli być wypierani z Peloponezu i dorzecza środkowej i dolnej Łaby. Ludność słowiańska międzyrzecza Łaby i Odry uległa germanizacji, podobnie częściowo zasymilowani zostali Słowianie na terenie Niziny Węgierskiej i późniejszej Rumunii. Slawizacji ulegli natomiast koczowniczy Protobułgarzy osiedleni na Bałkanach.


Piastowie, dynastia panująca w Polsce od czasów legendarnych do 1370. Pierwszy polski kronikarz, Gall Anonim, wymienia protoplastę rodu - Piasta jako chłopa polskiego, natomiast jako pierwszego księcia piastowskiego - Ziemowita (Siemowita). Od czasów Ziemowita utrwalała się w obrębie rodu dziedziczność władzy.

Kolejnymi władcami byli: Leszek i Ziemomysł (Siemomysł, ok. 900-ok. 960), ojciec Mieszka (ok. 935-992), pierwszego historycznego księcia Polski. Mieszko I odziedziczył rozległe państwo obejmujące Wielkopolskę, ziemię łęczycką, chełmińską, mazowiecką, sandomierską, sieradzką, lubelską i Grody Czerwieńskie. 960-967 uzależnił ziemię lubuską i Pomorze nadodrzańskie, 981 utracił Grody Czerwieńskie, 988-989 przyłączył do Polski Śląsk, prawdopodobnie po Oławę, oraz ziemię krakowską.

Leszek (IX/X w.), wymieniany przez Galla Anonima w Kronice, drugi z kolei Piast władający państwem Polan. Syn Ziemowita, ojciec Ziemomysła. Jego wnukiem miał być książę Mieszko I. Nie dowiedziono dotąd, czy była to postać historyczna, ale teoria ta ma wielu zwolenników.

15.01.2003
08:22
[16]

JayZ [ Junior ]

:)

15.01.2003
09:10
[17]

Przemodar [ Konsul ]

W poniższym linku jest sporo artykułów o pochodzeniu Słowian. Autorzy szukają naszych korzeni np. na Syberii, na Podnieprzu, nad jez. Aralskim, są tam wspominki o Czyngis-Chanie itp. Fascynująca lektura i do tego strawna dla laika...

15.01.2003
12:20
[18]

Orrin [ Najemnik ]

:)

15.01.2003
12:29
[19]

Reborn [ Konsul ]

:)
:)
:)

15.01.2003
12:31
[20]

măđţ®â©k™ [ Pretorianin ]

:)
:)
:)
:)

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.