GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Pytanie do wierzących

02.04.2010
11:58
smile
[1]

gracz12301 [ Senator ]

Pytanie do wierzących

Mam pytanie(tylko nie śmiejcie się,bo znam takich ludzi którzy by się pewnie z tego śmiali)do tych którzy chodzą częściej niż od święta do kościoła.Wiem,że dziś jest post ścisły i nie można jeść mięsa.Ale czy to tylko dziś nie jemy mięsa czy do niedzieli(w końcu dopiero wtedy jest wesoły dzień)?Chodzi mi o to czy w sobotę już można normalnie jeść mięso?

02.04.2010
12:07
[2]

W_Z__ [ Generaďż˝ ]

W sobotę post ścisły już nie obowiązuje i można jeść całkiem normalnie :)

02.04.2010
12:07
smile
[3]

NeroTFP [ Senator ]

Mięsa nie jemy dzisiaj i jutro, do godziny 18,00. Po 18.00 w sobotę, możesz już normalnie jeść potrawy mięsne.

02.04.2010
12:08
[4]

Łysy Samson [ Bass operator ]

Nie stresuj się, post ścisły obowiązuje dopiero po ukończeniu 18 roku życia:)
Zwróć też uwagę, że wg prawa kanonicznego post to tylko forma pokuty i jeśli z różnych powodów nie masz możliwości przestrzegania go, możesz wybrać inną formę.

Post ścisły obowiązuje w Wielki Piątek.

02.04.2010
12:09
[5]

Soulcatcher [ end of winter ]

Post się kończy jak pójdziesz do kościoła i poświęcisz Święconkę.

Pamiętaj że post to tylko symbol.

02.04.2010
12:11
[6]

jagged_alliahdnbedffds [ Rock'n'Roll ]

Post ścisły obowiązuje tylko dziś, tj. Wielki Piątek (i w Środę Popielcową też). Więc jak wrócisz wieczorem z kościoła i doczekasz do północy, to możesz sekundę po godzinie 00:00 zacząć wtryniać mięcho ;)

02.04.2010
12:14
smile
[7]

NeroTFP [ Senator ]

Widzę, że u każdego inaczej się to przestawia.

02.04.2010
12:26
[8]

Salado. [ Generaďż˝ ]

post obowiązuje do poświęcenia święconki, z tego co się orientuje

02.04.2010
12:28
[9]

gracz12301 [ Senator ]

Dzięki za pomoc:)

02.04.2010
12:40
[10]

rvc [ MORO ]

Oczywiście że do momentu poświecenia święconki.

"Kościół nie dla idiotów"

02.04.2010
12:43
[11]

Snakepit [ aka Hohner ]

KFC zalicza sie do zakazanych potraw w post?

02.04.2010
12:44
[12]

Salado. [ Generaďż˝ ]

są tam chyba takie jabłkowe ciasteczka czy coś w ten deseń, więc niekoniecznie, zależy co wybierzesz :)

02.04.2010
12:46
[13]

Snakepit [ aka Hohner ]

3 stripsy + twister ;P

etam, facet jestem, mięso jem, post mnie nie rusza...

02.04.2010
12:46
[14]

kefirek09 [ Senator ]

Ja dzisiaj spróbuję żyć o chlebie i Zbyszko 3 cytryny xD

02.04.2010
12:48
[15]

Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Ja sie tylko zastanawiam, kiedy ludzie w końcu pojmą, że w poście nie chodzi o sam fakt niejedzenia mięsa od godziny XX:XX w dzień YYY do godziny ZZ:ZZ w dzień QQQ. Tu chodzi o to, żeby umieć sobie zrobić to wyrzeczenie i odpuścić jedynego konkretnego posiłku. Choćby na dzień... To wszystko jest tylko symbol, a nie przepis karny.

02.04.2010
12:48
[16]

Wo_Ja_Ann [ Addicted to Soccer ]

"Kościół nie dla idiotów"

Wiem, że to nie miejsce na tego typu dyskusje... ale powiem to, co myślę:

Naprawdę trzeba mieć otwarty umysł, żeby wierzyć w to, że Bóg posłał samego siebie, został zabity przez ludzi, trzeciego dnia sam siebie wskrzesił i tym samym przebłagał samego siebie za grzechy istot ludzkich stworzonych przez niego samego i wiedział, że wszystko to się stanie w momencie gdy rozpoczynał stwarzanie całego świata.

02.04.2010
12:53
[17]

Fett [ Avatar ]

40 minut trzeba było czekać na odezw pierwszych anty katoli. Opuszczacie się formie panowie

02.04.2010
12:54
[18]

jagged_alliahdnbedffds [ Rock'n'Roll ]

Nikt nie mówił, że religia jest łatwa - i po drugie nie jest, do pewnego stopnia, przymusowa ;)

02.04.2010
13:02
smile
[19]

Bad Olo [ Stoprocent ]

facet jestem, mięso jem, post mnie nie rusza...

02.04.2010
13:03
[20]

smalczyk [ Senator ]

Snakepit ---> zapomniałes wkleić fotkę z napiętym bicepsem

02.04.2010
13:03
[21]

dolek_17 [ pawian_akrobata ]

Snakepit to sie ciesz

02.04.2010
13:10
smile
[22]

Emil22 [ Generaďż˝ ]

Snakepit

Zlinczują cie tutaj za ten post.

02.04.2010
13:17
smile
[23]

MAROLL [ Keepin' It Real ]

Dzisiaj kościół katolicki nakazuje post ścisły, jeden posiłek do syta oraz dwa mniejsze bez mięsa. Dnia jutrzejszego nie obowiązuje już wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, aczkolwiek kościół bardzo do niej zachęca, także Twój wybór.

02.04.2010
13:32
smile
[24]

litlat [ (A)//(E) ]

Czy jako wegetarianin powinienem dzisiaj zjeść na obiad schabowego?;>

02.04.2010
13:34
[25]

jagged_alliahdnbedffds [ Rock'n'Roll ]

Powinieneś nie jeść tego, co jesz na codzień.

02.04.2010
13:38
[26]

beet [ Konsul ]

Parowki to tez mieso?

02.04.2010
13:43
[27]

Bad Olo [ Stoprocent ]

^

Gdzieś czytałem, że w parówkach nie ma w ogóle mięsa.

02.04.2010
13:44
[28]

Ogon. [ półtoraken fechten ]

A czy w poście chodzi tylko o jedzenie, a nie przypadkiem o ogólne zrezygnowanie z codziennych przyjemności? Tytoń, alkohol, kawa, seks...?
Czemu zostało to sprowadzone tylko do mięsa?

02.04.2010
13:59
smile
[29]

pablo397 [ sport addicted ]

Ogon. -->

taka tradycja. aczkolwiek bzdurna moim zdaniem - tez jestem za tym aby zrobic sobie post od naszych codziennych przyjemnosci jak internet/gry/tv/komórka czy cos w ten desen. to by bylo bardziej sensowne i bardziej bysmy przez to *cierpieli* niz nie jedzac miesa. tym bardziej, ze mieso to w dzisiejszych czasach zaden luksus i jest to po prostu jeden ze skladnikow naszego pozywienia...

02.04.2010
14:02
smile
[30]

Kreek [ Senator ]

[26] właściwie to nie, ale jak Ci tak bardzo zależy na poście to parówek też nie tykaj

W ogóle to jak macie ochotę na mięso to proszę bardzo, nie wiem czemu się tak czaicie. Post to nie jest żadna kara, ma stanowić symbol...

02.04.2010
14:03
[31]

tosiek2142 [ Black Dog ]

Lubię placki

02.04.2010
14:26
smile
[32]

legrooch [ MPO Squad Member ]

Codziennie nie jadam Whoopera, więc jest ok :)

02.04.2010
16:16
[33]

Attyla [ Legend ]

Post w Wielki Piątek to ustanowiona przez Kościół forma ustanowiona na pamiątkę złożenia Jezusa siebie samego w ofierze za nasze grzechy. Co to w ogóle za targ jest?!!! Jesteście chrześcijanami czy nie? A jeżeli jesteście, to tak strasznie ciężko wytrzymać JEDEN dzień na głodniaka?! Zwłaszcza, że takie dni są tylko dwa w roku liturgicznym?!
Post ścisły polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych. I to jest już mocno złagodzone, bo za moich czasów post to był post a nie takie markowanie i trzeba było się wstrzymywać od jedzenia w ogóle.
W każdym razie trochę powściągliwości w jedzeniu jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

02.04.2010
16:30
[34]

jagged_alliahdnbedffds [ Rock'n'Roll ]

Chrześcijanin też nie powinien nikogo nawracać przysłowiową pałą, wydzierając się na innych, a'la Wojciech Cejrowski. Dla każdego post oznaczać może co innego, dla jednych - nie jedzenie mięsa, dla innych - powstrzymywanie się od codziennych przyjemności. I jeśli jest to robione w szczerości serca, to można sobie dopisać plusa u Boga.

Inna sprawa, że dwa razy do roku można by się poświęcić i zrobić coś wyjątkowego. Ale skoro niektórych męskość ucierpi na tym, że odpuszczą sobie przez jeden dzień mięcho, to nie ma o czym gadać ;)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.