GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

NBA - NHL czy ktoś jest w stanie wyjasnić mi zasady

08.01.2003
10:58
[1]

Emsi [ Generał ]

NBA - NHL czy ktoś jest w stanie wyjasnić mi zasady

nie chodzi mi o żadne gry komputerowe,

znam tez zasady gry w koszykówke i w hokeja, chodzi mi o to jak zorganizowana jest liga nhl i nba, akim systemm grają, jak długo trwa sezon, czy wszystkie kanadyjskie drużyny sa tym objęte, na jakich zasadach działa draft? i cała reszta pytań których nie zadałem a może ktoś zna na nie odpowiedzi

08.01.2003
11:14
[2]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

No mogę spróbowac, aczkolwiek mogę sie mylić ;-)))

NHL podzielone jest na 2 konferencje, w każdej 3(5 drużyn każda) dywizje. Drużyn graja każdy z każdym, tylko, ze drużyny z tej samej dywizji graja najzęsciej, z tej samej konferencji trochę mniej, a najmniej graja z przeciwnej konferencji. W sumie to daje chyba 82 spotkania w sezonie(moge nie pamiętać). Sezon trwa od poaździernika do kwietnia mniej więcej. Potem następuje faza playoff - maja do niej wstęp po 8 najlepszych dużyn z obu konferencji - liczba punktów decyduje o pozycji - jest jeden wyjatek - zwycieżcy dywizji maja zarezerwowane miejsca w pierwszej 3. No i gra sie najsłabszy z najsilniejszym wewnątrz dywizji. Najpierw chyba do 3, a w późniejszej fazie do 4 zwycieżtw. Na koniec wielki finał - czyli mecz międzu zwyciezcami obu konferencji.

Drużyny z tej ligi nie spadana do słabszych, ewentualnie moze zostać rozwiazana lub przweniesiona do innego miasta - ale to decyzja marketingowa a nie sportowa zwyle(chociaż oczywiście są powiązania). W takim wypadku nie odgrywa zadnej roli czy to druyna z Kanady czy USA.

Da=raft - tutaj nie jestem pewien - zaje sie, ze są 3 rundy, w których to pierwszenstwo wyboru maja najsłabsze druzyny sezonu - czyli wybieraja najlepszych zawodników. W ten sposób nabierają do nich pewnych praw, maja pierwszeństwo podpisanie kontraktu itp.

08.01.2003
11:24
[3]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Jedna poprawka - w kazdej fazie playoff gra sie w systemie best of seven, czyli do 4 zwyciestw.
A co do pytania: czy wszystkie kanadyjskie drużyny sa tym (liga) objęte?
Wszystkie, ktore wykupia franszyze. Druzyn kanadyjskich jest kilkaset, zrzeszonych w kilku ligach (NHL, IHL, AHL itd.) W NHL aktualnie graja:
Toronto Mapple Leafs, Ottawa Senators, Edmonton Oilers, Calgary Flames, Vancouver Canucks i Montreal Canadiens.

08.01.2003
11:29
[4]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Rothon-->jesteś pewien, że w pierwszej rundzie play-off graja do 4 zwycieśtw? A jeśli tak, to kiedy to wporwadzili?

08.01.2003
11:34
[5]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Shadow--> Jestem pewien. A graja tak od kiedy pamietam. Nie wiem, czy kiedykolwiek funkcjonowal inny system w playoff. Zaraz poszukam.

08.01.2003
11:40
smile
[6]

VisusAugustus [ Tancerz Wojny ]

ja tak przy okazji tematu :) czy pogrywa ktos w ostanie nhl ??? cos tam bylo o tych specjalnych zagrywkach przypisanych pod jeden z klawiszy o ile dobrze pamietam...

08.01.2003
11:59
[7]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Poki co doszukalem sie jedynie potwierdzenia "best of seven" w calym playoff, na polskich stronach. Na nhl.com nie moge znalezc ogranizacji rozgrywek. Ta strona w ogole jest malo czytelna :-))

08.01.2003
12:01
[8]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Rothon-->fakt, strona jest dobijajaca, jatam tylko opisy meczów sprawdzam.

I chyba masz arcję, pomieszało mi sie z NBA ;-))

08.01.2003
12:10
smile
[9]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

A i jeszcze cos dodam o Entry Draft:
Począwszy od roku 1995 NHL wprowadziło tzw. system lotryjny, zgodnie z którym ustalana jest kolejność w jakiej drużyny wybierają graczy podczas Entry Draft, wykorzystując posiadane przez siebie prawa wyboru (tzw. "picks"). W loteri uszestniczą zespoły, które nie zakwalifikowały się do play-off i ewentualnie drużyny grające w play-off, o ile odkupiły prawa wyboru w drafcie od tych pierwszych.
System ten jest bardzo skomplikowany. Niedługo po zakończeniu sezonu zasadniczego (zwykle początek kwietnia; draft odbywa się pod koniec czerwca) ma miejsce "lottery". Biorą w niej udział tylko 14 zespoły, które nie zakwalifikowały się do play-off. W zależności od zdobyczy punktowej w zakończonym właśnie sezonie zasadniczym drużynom przyporządkowana zostaje statystyczna szansa wygrania "lottery". Szanse wyglądają następująco (przy 30 zespołach w NHL):

pozycja w sezonie zasad. szansa %. szansa % *
miejsce 30 25 % -
miejsce 29 18.8 % -
miejsce 28 14,2 % -
miejsce 27 ? -
miejsce 26 ? 30,0 %
miejsce 25 ? 21,0 %
miejsce 24 ? 15,1 %
miejsce 23 ? 10,9 %
itd.

* tak przedstawiały się szanse wygrania "draft lotter" w momencie powstania systemu, kiedy w NHL grało 26 zespołów.

To dopiero początek. "Lottery" wygrywa tylko jedna drużyna. I uwaga, drużyna może przesunąć się maksymalnie o 4 miejsca w górę i maksymalnie o 1 miejsce w dół. Prawa wyboru wszystkich innych zespołów przydzielane są według kolejności odwrotnej do miejsc zajętych w play-off. Zatem:

prawo wyboru nr I mogą zdobyć tylko drużyny, które zajęły w sezonie zasadniczym miejsca od 26 do 30; największą sznsę ma na to ostatni zespół (25 % szans), najmniejszą drużyna, która zajęła miejsce 26, jeżeli pierwsze prawo wyboru przypada drużynie innej niż ta, która zajęła w sezonie zasadniczym najgorsze miejsce, zespół z najgorszym bilansem ma zagwarantowane co najmniej prawo wyboru nr 2, jeżeli "lottery" wygrywa zespół z miejsc 17-25, przesuwa się maksymalnie o 4 miejsca; zakładamy, że wygrywa drużyna z miejscem 25 po sezonie zasadniczym; przesuwamy ją o 4 pozycję, otrzymuje pick nr 2, pick nr 1 przypada zespołowi z 30 pozycją, pick nr 3 zespołowi z 29 pozycją ... itd.; zakładamy, że wygrywa drużyna z miejscem 24 po sezonie zasadniczym; przesuwamy ją o 4 pozycję, otrzymuje pick nr 3, pick nr 1 przypada zespołowi z 30 pozycją, pick nr 2 zespołowi z 29 pozycją, pick nr 4 zespołowi z 28 pozycją ... itd.; zakładamy, że wygrywa drużyna z miejscem 23 po sezonie zasadniczym; przesuwamy ją o 4 pozycję, otrzymuje pick nr 4, pick nr 1 przypada zespołowi z 30 pozycją, pick nr 2 zespołowi z 29 pozycją, pick nr 3 zespołowi z 28 pozycją, pick nr 5 zespołowi z 28 pozycją ... itd................
W efekcie otrzymujemy kolejność w jakiej drużyny wybierać będą graczy podczas Entry Draft obejmującą picks od 1 do 14. Dalsze miejsca obsadzane są przez drużyny, które zakwalifikowały się do play-off, w kolejności odwrotnej do miejsc zajętych w sezonie zasadniczym i w zależności od rundy play-off, w której drużyna odpadła z rozgrywek. Zatem jako ostatni wybierają zawsze aktualni posiadacze Pucharu Stanleya.

I na koniec jeszcze jedno. Ponieważ prawa wyboru w drafcie stanowią jeden z podstawowych składników zawieranych przez kluby transakcji kupna/sprzedaży lub wymiany graczy, ostateczna kolejność w jakiej drużyny wybierać będą graczy podczas Entry Draft ulega zmianie w związku z poprzednimi zobowiązaniami klubów. Dlatego bardzo często zdarza się, że podczas jednej rundy draftu, jakiś zespół może wybierać więcej niż raz lub nie wybierać wcale.

08.01.2003
12:16
smile
[10]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

A co do pytan, ktorych nie zadales Emsi, ciekawostka:
Pytanie: Jakie są założenia "substance-abuse and behavioral-health program"?
Odpowiedz: To specjalny program prowadzony wspólnie przez NHL i NHLPA. Jak wiadomo, hokeiści lubią czasami zaszaleć. Jeżeli problem związany z alkoholem, narkotykami bądź przemocą trwa dłużej, mogą oni poddać się leczeniu pod egidą ligi. W czasie trwania leczenia gracze tacy nie występują na lodowiskach. O ile przestrzegają zaleceń programu, który zwykle trwa kilka miesięcy, mają oni prawo do pobierania pełnego wynagrodzenia wraz z bonusami, a liga nie nakłada na nich żadnych kar.

08.01.2003
12:23
[11]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Rothon-->ale zamotali z tym draftem... Nie można był tego jako prościej zrobić? ;-))

08.01.2003
12:32
smile
[12]

Szwaroc [ ]

Ale jak mi ktos wyjasni zasady Footbalu Amerykanskiego to ja bede pelen podziwy

08.01.2003
12:42
[13]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

szwaroc-->wbrew pozorom sa dosyć banalne. Już rugby jest bardziej skomplikowane. Nie chce mi sie teraz tego pisac, ale moze wieczorem to zrobię.

08.01.2003
12:52
smile
[14]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Shadow--> Fakt. Z draftem jest zamotane jak nie powiem co. Sam tego nie rozumiem :-))))

08.01.2003
13:05
[15]

chAiRles [ Pretorianin ]

No to ja tak po krotce opisze nba.
Gra tam 29 druzyn podzielonych na dwie konferencje wschodnia i zachodnia,oraz 4 dywizje liczac od wschodu atlantic,central ,midwest,pacyfic.
Po rozegraniu sezonu zasadniczego liczacego 82 spotkania dla kazdej druzyny zaczyna sie play offs do ktorego wchodzi po 8 najlepszych druzyn z kazdej konferencji.Druzyny graja 1z8 2z7 itd druzyny ktore weszly z wyzszym numerem maja przewage swojego parkietu,czyli koncza i zaczynaja serie meczy u siebie,pierwsza runda playoffs to seria best of 5 (gra sie do 3 zwyciestw) kolejne rundy to best of 7 ,po konczy sie finalem w ktorym spotyka sie mistrz wschodu z mistrzem zachodu i graja serie best of seven jednak na troche innych zasadach niz dotychczasie(zmieniona jest kolejnosc gier).
Po sezonie odbywa sie draft zlozony z 2 rund .Przed draftem losowana jest kolejnosc ,wysokie numery 1-15 (chyba) sa losowane wsrod druzyn, ktore nie weszly do playoffs im slabszy bilans tym wieksze szanse na wysoki numer w drafcie i pozyskanie dobrego gracza.
Druzyny wybieraja zawodnikow z ligi uniwersyteckiej (ncaa),europy,badz szkoly sredniej (coraz czesciej w nba graja juz chlopaki z rocznika 83).
Kazda druzyna ma wyznaczony tzw salary cup czyli ilosc pieniedzy jakie moze wydac na pensje zawodnikow w kazdym sezonie gry,o ile dobrze pamietam wynosi on 42miliony $ rocznie.
W 98roku zostaly wprowadzone ograniczenia pensji jaki klub moze placic jednemu zawodnikowi,ok 70mln za 6 lat gry to max.
www.nba.com
www.e-basket.pl
www.pieniadzenba.e-basket.pl
www.francis.e-basket.pl <-- moja stronka :)

08.01.2003
13:07
[16]

chAiRles [ Pretorianin ]

racja football jest prosty,ostatnio zaczolem ogladac nawet,ale baseballa nie rozumiem do konca :(.

08.01.2003
13:37
[17]

Emsi [ Generał ]

dzieki, ale jeszcze jedno pytanko co do draftu, skąd się tam biora zawodnicy to znaczy czy zawodnicy sa zgłaszani do draftu, czy tych zawodników wyszukuje liga czy menedżerowie, aha i czy w takim razie jest takie założenie że klub który nie ma prawa do wyboru zawodnika w drafcie to nie może zakontraktować żadnego zawodnika z poza ligi w nowym sezonie?

aha ostatnio oliwa został sprzedany czy przejęty, własnie za prawa do draftu

08.01.2003
13:45
[18]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Z tego co wiem, do draftu zawodnicy sami sie zglaszaja. Przy czym zasada jest, ze zawodnik musi miec powyzej 19 lat. Ale znam przypadki, ze i 18 latkowie startowali w drafcie. Wszyscy pochodza z lig mniejszych. Blizszych informacji nie mam.

08.01.2003
14:04
[19]

Szwaroc [ ]

rothon--> ja jakos tego nie potrafie zakumac... moze dlatego ze tylko ogladam na jakims francuskim kanale i nic nie rozumie...

08.01.2003
14:07
smile
[20]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Chyba sie pospieszylem tym Entry Draftem. Nie mam pojecia jak ustala sie te liste mlodych.

Wiem natomiast jak ustala sie sklad Expansion Draft (przy rozszerzaniu ligi):
Druzyny tworzą listę zawodników, którzy nie podlegają wyborowi przez nowe zespoły. Stare kluby mogą wybrać jedną z dwóch formuł ochrony swoich graczy:
formulę: 1 bramkarz + 5 obrońców + 9 napastników,
formulę: 2 bramkarzy + 3 obrońców + 7 napastników.
Wszyscy inni zawodnicy, którzy przy użyciu jednej z formuł, nie znajdą się na liście graczy chronionych, mogą zostać wybrani przez nowe drużyny. Każda z dotychczasowych drużyn nie może stracić więcej niż 2 graczy.

I jeszcze zasady rekrutacji w tzw. Waiver Draft
Waiver draft to dodatkowy draft organizowany na kilka dni przed rozpoczęciem sezonu, w momencie kiedy drużyny mają już za sobą obozy przygotowawcze i kilka meczów sparingowych a ich pierwsze składy są w zasadzie wykrystalizowane. Przed rozpoczęciem sezonu 2000/01 waiver draft został przeprowadzony 1 października 2000 r. Na trzy dni przed terminem waiver draftu drużyny dostarczają listę 20 zawodników (18 zawodników z pola + 2 bramkarzy), którzy są chronieni podczas draftu i nie mogą być "przejęci" przez inne kluby. Wszyscy pozostali gracze nie umieszcenie na liście zawodników chronionych, podlegają wyborowi podczas draftu. Jednakże NHL posiada szereg regulacji opartych na wieku i doświadczeniu zawodnika (m.in. ilość meczów rozegranych w play-off), chroniących podczas waiver draft, na zasadzie wyjątku (exemption), młodych graczy z niewielkim stażem w NHL. Wyborowi podczas waiver draft nie podlegają także zawodnicy - restriced free agents, którzy nie dogadali się z klubem co do wysokości kontraktu.

08.01.2003
14:08
smile
[21]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Szwaroc--> Bo to takie rozliczanki. Zeby ogladac hokej wcale nie trzeba tego wiedziec ;-)

08.01.2003
14:08
[22]

chAiRles [ Pretorianin ]

emsi w nba tez zawodnicy sami zglaszaja sie do draftu,ale wydaje mi sie znie nie ma ograniczen wiekowych,chociaz nie spotkalem sie z 17latkiem w nba nigdy,przyczym np taki lebron james jak mial juz 16 lat mogl zglosic sie do draftu i zostac wysoko wybrany.
Kazdy klub moze w kazdej chwili zaangarzowac jakiegos wolnego agenta, np z jakiejs slabszej ligi.Pozatym kazdy klub moze wybierac w drafcie tylko z dalszymi numerami

08.01.2003
14:10
[23]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Emsi-->zawodicy podczas sezonu moga być wymieniani między klubami. Draft daje chyba tylko wyłącznosc do rozporządzania zawodnikiem, jesli jakiś nie był objęty draftem to chyba może być zakontraktowany w srodku sezonu. Z reszta to jest troche bardziej skomplikowane, bo każdy zespół NHL ma tak zwane zespoły farmerskie(z niższych lig) gdzie oddają zawodników nie mieszczących sie w składzie, nadzieje itp. a potem moga siegnąć po nich w dowolnym momencie. Tak było z Oliwą - grał w klubie farmerskim Rangersów i teraz wrócił do NHL do Bostonu i tak jest z Czerkawskim - został odsuniety od Canadiens.

Rothon-->chyba nie ma wymogu, ze musi byc z niższych lig amerykańskich, bo przecież często są brani w drafcie od razu z lig europejskich.

chairles-->baseball jest nudny, ale zasady są w miarę proste. Polega na tym by odbić piłke kijem ;-)) Chcesz bardziej szczególowo?

08.01.2003
14:13
[24]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Shadow--> Zgadzam sie, bezposrednio ze swiata takze.

08.01.2003
14:22
[25]

Azirafal [ Konsul ]

Shadowmage ---> Sam jesteś nudny :), baseball jest bardzo fajny i wcale nie taki prosty tzn. ogólne zasady rzeczywiście nie są skomplikowane, ale (jak z resztą w chyba każdej grze zespołowej) diabeł tkwi w szczegółach.

08.01.2003
14:34
[26]

Emsi [ Generał ]

baseball rzeczywiscie jest nudny, zreszta jedynym słusznym sportem zespołowym jest piłka nozna

08.01.2003
15:59
[27]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Azirafal-->nudny jest w oglądaniu, nie mówię tutaj o uprawianiu, bo przypuszczam że wtedy może wciągnąć. No i chyba trzeba być fanatykiem by sie podniecać jaka rotację nadano piłce czy też czy drużyna dobrze jest rozstawiona po polu i dobrze zagrała po złapaniu piłki. Ale na pociedszenie dodam, że jest ciekawszy od krykieta ;-))

08.01.2003
19:08
smile
[28]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

A juz na pewno ciekawszy jest od skokow do wody. Bauuu, bauuuu, bauuuuu, fiufiufiu, plaammmm... Ale ubaw :-)))

08.01.2003
19:10
[29]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Rothon-->oczywiście mówiłes o skokach synchronicznych - przeciez o sportach drużynowych rozmiawiamy ;-)))

08.01.2003
19:22
smile
[30]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Jasne, jasne, skacza w kilka osob jednoczesnie. Skoki synchroniczne jak najbardziej :-)))

09.01.2003
12:41
[31]

chAiRles [ Pretorianin ]

shadowmage w takim razie polowa amerykanow to fanatycy....

09.01.2003
12:46
[32]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

chairles-->zgadza sie. Ale czy ktoś mówi, ze Amerykanie są normalni? ;-)) A na serio to kwestia kultury i przy zwyczajenia - my sie fascynujemy piłką nożną, a oni soccer maja w małym poważaniu. Więslość ludzi, którzy chodzą na mecze MLS to niedawni imigranci i latynosi. Dopiero niedawno ruszyło to na większa skale - i mysle ze sukces na MŚ jeszcze bardziej to przyspieszy. Ale wracajac do baseballa - ważna jest tez cała otoczka widowiska - mozna sobie spkojnie pójśc na hamburgera, nie trzeba wyczekiwać na ten jeden jedyny punkt - z resztą kto by wytrzymał kilka godzin ;-))

09.01.2003
14:10
[33]

Azirafal [ Konsul ]

Shadowmage ---> Fakt, że można sobie wyjść na moment, ale wyniki w MLB wcale nie są takie wysokie i jakąś fajną akcję można przegapić. Akcji w baseballu jest nieco mniej, ale sporo dzieje się poza samym rzucaniem i odbijaniem.

09.01.2003
14:23
[34]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Azirafal-->owszem, ale zwykle taktyka jest tak ustawiana by punkty zdobywac pod koniec innigu(czy jak to sie zwie)by je zdobyć seryjnie. Oczywiscie zawsze można przegapić jakiegoś niespodziewanego homeruna.

09.01.2003
16:51
[35]

Azirafal [ Konsul ]

Shadowmage ---> Taktykę ustawia się tak, żeby homeruny, albo inne dalekie odbicia zdarzały się przy pełnych (a przynajmniej przy obsadzonych) bazach i tak jest ustawiany line-up (czyli kolejność odbijania), ale w trakcie gry już tego zmienić nie można. Nie da się więc, tak ustawić gry, żeby zdobyć punkty pod koniec inningu, bo wiele zależy od tego który zawodnik wchodzi pierwszy do odbijania w danej zmianie.

09.01.2003
23:38
[36]

Shadowmage [ Master of Ghouls ]

Azirafal-->zzdaję sobie z tego sprawe, ale zwykle wychodzi to pod koniec inningu, na pewno nie w początkowej fazie.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.