UltRafaga [ Jehuty Reborn ]
Poważny problem
Mam problem: wcześniej, nie wiedzieć czemu przy oglądaniu filmów z netu (YT itd.) na pełnym ekranie, co chwila zatrzymywał mi się obraz, tzn. dźwięk szedł normalnie ale wszystko inne stało, włącznie z paskiem postępu. Po wróceniu do normalnego okna, wszystko było jak należy. Ten problem nadal istnieje, ale teraz doszło do niego (nie zawsze) coś jeszcze, mianowicie wiesza się system. Czarny ekran, warczenie z głośników i zero reakcji, po chwili hałas milknie, ale bez restartu jest kicha. Póki co, ten problem zauważyłem tylko na Gry-TV, wczoraj na SC II PL i dziś na PT.
POMOCY !!!
mirencjum [ operator kursora ]
Zasilacz masz odpowiedniej mocy i marki?
Wszystko, co dzieje się w systemie Windows, jest notowane przez narzędzie Podgląd zdarzeń. Dzięki temu w przypadku błędów można przeanalizować tworzony przez nie dziennik. Aplikację znajdziesz w Panelu sterowania, gdzie należy przejść do narzędzi administracyjnych lub w konsoli wpisać polecenie eventvwr. Problemów najczęściej trzeba szukać poprzez rozwinięcie gałęzi Aplikacja i System. Opisane są tam wszystkie zdarzenia, sekunda po sekundzie, z dokładną datą i godziną zaistnienia. Dzięki oznaczeniu błędów poprzez ikony (czerwone kółko) i ostrzeżeń (żółty trójkąt) szybko odizolujesz interesujące cię wpisy wśród pozostałych informacji. Klikając dwukrotnie na wybranym zdarzeniu, otrzymasz dodatkowe informacje, czego ono dotyczy, jaki ma identyfikator i gdzie szukać dalszej pomocy. Dane te mogą posłużyć do dalszych poszukiwań i sposobów rozwiązania problemu w internecie. Co ważne, opisy błędów w przeciwieństwie do Blue screena i WinDbg są tu wyświetlane w języku polskim.
Jednym z najczęstszych powodów zawieszania się komputera jest niepoprawnie działająca pamięć operacyjna RAM. Powodem może być fizyczne uszkodzenie modułu lub jego zła konfiguracja (zbyt agresywne timmingi, nieodpowiednia wartość napięcia zasilającego). W pierwszym przypadku najczęściej będziesz mieć do czynienia z niebieskimi ekranami z informacją o błędzie pamięci (ang. Memory Corruption) lub nazwą sterownika bądź programu, który zaalokował się w feralnym obszarze. Tego typu zawieszenia mają najczęściej charakter losowy. Jeśli więc nieoczekiwanie pojawiają się BSOD-y, to pierwszym krokiem powinno być przetestowanie pamięci np. programem GoldMemory. Błędna konfiguracja pamięci zwykle owocuje nagłym zamrożeniem działania komputera lub nagłym restartem bez jakiegokolwiek komunikatu. W tej sytuacji należy sprawdzić ustawienia modułów RAM w BIOS-ie lub za pomocą aplikacji CPU-Z poprzez analizę wpisów w SPD i wartości napięć.
Często przyczyną niestabilnej pracy komputera są przegrzewające się lub uszkodzone podzespoły. Szybkie procesory, wydajne karty graficzne czy overclockerskie moduły pamięci wydzielają spore ilości ciepła i nieodpowiednio chłodzone będą doprowadzać do zatrzymywania się i błędów w działaniu systemu. Jeśli komputer zawiesza się po uruchomieniu gry, jest to prawdopodobnie wina karty graficznej. Natomiast zawieszający się system w czasie kodowania filmu DVD/DivX to najczęściej oznaka przegrzewającego się procesora. Szukając powodów zawieszania się komputera, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zasilanie oraz prawidłowy montaż całego komputera.
UltRafaga [ Jehuty Reborn ]
No to tak:
- BSOD-a nie wiedziałem od lat
- gry, divxy, flashe, wszystko mi chodzi ładnie płynnie
- części mam nowe, w styczniu kupione (praktycznie całe bebechy)
- zasilacz 500v, adekwatny do bebechów
- nic nie zostało podkręcone
- chłodzenie jest dobre, procek i grafa mają własne duże wentylatory + do tego 2x120mm w obudowie, w tym jeden dmuchający bezpośrednio na dyski
Wg. Podglądu zdarzeń winna jest przeglądarka.
mirencjum [ operator kursora ]
Inna przeglądarka też stwarza problemy?
UltRafaga [ Jehuty Reborn ]
Nigdy nie korzystałem z niczego innego niż FF, ale spróbuję zainstalować Operę.
Edit. Na Operze, też się zacina, choć dużo rzadziej, a zwisów póki co nie było.