Hub_S [ Lechita ]
Zacinanie się gier Win 7
Witajcie, otóż mam pewien problem.
Moja ogólna konfiguracja wygląda tak:
C2DE4500 [email protected]
2x1gb ram ddr2 667mhz
ATI RADEON hd4870 1gbDDR5
OS: Windows 7 Ultimate build 7600 32bit
Jeszcze tydzień temu, wszystkie gry chodziły mi tak jak powinny, a od pewnego momentu, wszystko zaczęło się okropnie ścinać. przeinstalowałem system, i znów to samo.
Dla przykładu, PES 2010 na początku chodzi normalnie, ale po ok.minucie zaczyna się zacinać, albo chodzić tak jakby w zwolnionym tempie. Dokładnie tak samo mi ta gra chodziła, gdy konwertowałem jakiś film, a teraz dzieje się to nawet, gdy wszystkie niepotrzebne programy mam wyłączone. Bioshock 2 i ME2 bardzo długo się ładują, a później występują ścinki, jakby gra się doczytywała.
Wiem ze mój PC to nie jakiś kombajn, ale wcześniej wszystko było jak należy.
Nie mam pojęcia co dalej robić. Bardzo prosze o jakieś rady! :)
Damian1539 [ Legend ]
Ściągnij Everest czy coś podobnego i podaj temperatury.
HENIO55 [ Generaďż˝ ]
duza wydajnosc jesli chodzi o fpsy tez z dyskiem ma cos wspolnego :> moze cos chrupło w nim ? , u mnie takie problemy byly jak nie czyscilem rejestru i nie defragmentowałem . ale piszesz ze robiles formata , wiec to raczej nie to . Tez stawialbym na poczatku na temperature - o ile chlodzenie wogole ci pracuje :)
Hub_S [ Lechita ]
Nestety everest mi szwankuje. Czujnik raz wykrył temperaturę, a teraz nie chce. Pamiętam, że wynosiła ona 65*C
Dysk systemowy sformatowałem, ale mam jeszcze jeden na stanie. Może na nim jest jakieś ustrojstwo? Ponagrywam ważniejsze rzeczy, i najwyżej jego także sformatuję.
HENIO55 [ Generaďż˝ ]
speedfana sciagnij i podaj pomiary z kazdego zrodla jakie ci pokaze
bo nawet nie podales do czego te 65 stopni jest
Tak to u mnie wyglada przy odpalonym World Of Warcraft na Max :
komp jak ponizej
Hub_S [ Lechita ]
Oto co mi wykazuje Speedfan:
Fan1: 1600rpm
Fan2-5: 0 rpm
Temp1: -55*c
temp2: -2*C
Temp3: 66*C
Core 0 71*C
Core 1 71*c
Speed01-03: 100%
VCore1 1,39v
Vcore2 2,13V
+3,3V: 3,34V
+5V: 4.95V
+12V: 1.79V
-12V: -16,97V
-5V: -8,58V
+5V: 5.03V
Vbat: 3,23V
HENIO55 [ Generaďż˝ ]
Fan1: 1600rpm to troche malo - moj chodzi z 3300+ , i temperatura ci wysoka skacze , nawet bardzo , mozliwe ze to jest przyczyna . Moglbys dac ssa z okna od speedfana ?
HENIO55 [ Generaďż˝ ]
MOja rada - Zmien chłodzenie na procesorze , bo 1,6k RPM to polowa tego co zazwyczaj sie spotyka 3k+ , widac pewnie temp 66 stopni to temp karty graficznej - to tez dosc wysoko , tymbardziej przy chlodzeniu aktywnym .
na starym kompie przy gf 6600 osiagam max 60 stopni w stresie .
jak dawno czysciles komputer ?
edit: ale z zyciem bo spac mi sie chce ;D
Hub_S [ Lechita ]
Komputer czyściłem jakieś 3 dni temu. Nie rozkręcałem chłodzenia na karcie, nie wiem jak tam pasta. Temperatury na procku zawsze miałem takie dziwne, mimo, że najgorszego chłodzenia chyba nie mam (Scythe Katana 2)
HENIO55 [ Generaďż˝ ]
ja mam na boxowym w amdku te 3000 rpm :> moze poszukaj jakiegos boxowego i ci lepiej schlodzi ? ew sprawdz tasme :) a co do karty - albo ona ma taka temperature , albo wiatrak slabo kreci - sproboj w riva tuner troche go przyspieszyc :> ?
najlepiej z otwarta obudowa i sprawdzaj czy jest roznica w predkosci :) a wracajac do tematu - gry najprawdopodobniej dlatego ci zamulaja - holernie duze temperatury , u mnie teraz na karcie i cpu mam po 36 , 33 stopnie przy zamknieteje obudowie .
Mykam spac :)
Sharky [ Renegat ]
Hub_S --> 70stopni na rdzeniach to stanowczo za duzo, zwlaszcza w spoczynku - nic dziwnego ze wentyl na radiatorze smiga na maksymalnych obrotach. Przy obciazeniu jest pewnie duzo wieksza temperatura i procek zwalnia zeby sie nie spalil.
Zdejmij uklad chlodzenia, przeczysc zeberka, podstawe, daj nowa paste i zamontuj z powrotem bo prawdopodobnie nie masz dobrego kontaktu miedzy prockiem a radiatorem.
Dodatkowo albo masz zwalone czujniki napiecia albo zasilacz szwankuje.
U mnie w idle [email protected] ma temperatury jak na obrazku.
mirencjum [ operator kursora ]
Zdejmij bok obudowy i postaw dmuchanie zwykłym wentylatorem stołowym do środka (jak masz taki wentylatorek) i wtedy sprawdź grę.
Gonsiur [ Giga Drill Breaker!! ]
Hub_S -->
Co do spadkow wydajnosci, mialem podobnie u siebie. Wylacz w biosie speedstepa oraz ustaw w windowsie profil zarzadzania energia na wysoka wydajnosc.
Co do temperatur to stawiam na zle zamontowane chlodzenie. Zobacz czy podstawka pod niego jest dobrze zamontowana (wszystkie koleczki/czy czym tam masz przymocowane sa do konca wcisniete), polecam przy okazaji zakup naprawde robi duza roznice. Do tego zmien paste termoprzewodzaca na nowa. Zapusc test w orthosie na 1-2 h i zmierz tempy w realtempie.
Hub_S [ Lechita ]
Po przyłożeniu zwykłego wentylatora, wszystko chodzi jak złoto :) Kiedy go zdejme po 5 minutach jest po staremu. Zakupię nową pastę, oraz to o czym pisał Gonsiur, może wtedy będzie lepiej. Aha jeszcze jedna sprawa. Gdy włączam komputer, taktowanie procka w biosie wynosi 1.69ghz. Zmieniam wartość na poprzednią, po chwili dla sprawdzenia znowu restartuję kompa, i w biosie znów 1.69! Może ktoś coś na to poradzić?