GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Windows nie odpala bez płyty z owym systemem w napędzie - Windows XP

16.02.2010
23:09
[1]

dave_mgs [ Senator ]

Windows nie odpala bez płyty z owym systemem w napędzie - Windows XP

Problem opisany w temacie. Świeża instalka, system postawiony bez problemów, czyściutki jak łza. Jest jedno ale. Komputer odpala tylko i wyłącznie przy ustawieniach:
1st boot device: CD-ROM
2nd boot device: HDD
i z płytą z Windą w środku. No i teraz pytanie co tu zrobić, by płyta na stałe nie zadomowiła się w napędzie. Podejrzewam, że sypnęły się jakieś pliki odpowiedzialne za "rozruch" systemu i doczytywane są z płyty, jednak nie mam pomysłu jakie. Stawianie systemu od nowa niestety odpada, gdyż jest to raczej komputer w miejscu pracy, nie w domu, więc w godzinach pracy wykonywać muszę na nim swoją robotę, a nie bawić się pare godzin w stawianie systemu. MOWA O SYSTEMIE WINDOWS XP - edited ;p

Dziękuję, pozdrawiam, dave.

EDIT1:

Byle ten dysk był sprawny, bo gdyby w jakiś sposób z mojej winy dane na nim zostały utracone... Nie wiem i nie chce wiedzieć co by było.

A i dla pewności. Komenda fixmbr w żaden sposób nie ruszy mi plików znajdujących się na dysku na partycji NIEsystemowej D: ?

Pytanie może i głupie, ale gdyby.. Rozumiecie, chu* w kanapce.

EDIT2:

@Strelnikov

Panie, ja to wiem, bo tego uczą w podstawówce. Problem polega na tym, że gdy próbujemy bootwać z HDD, a płyta nie znajduje się w napędzie, jedyne co uświadczymy to czarny ekran z mrugającym "myślnikiem" w lewym, górnym rogu.

16.02.2010
23:11
[2]

Shaybeck - evil creature [ Beware of The Evil ]

stawiam na awarię dysku twardego, nie tylko plików

skoro system postawiony od zera, raczej nie jest inaczej - pada dysk
na oko coś z MBR

idąc za wikipedią


Naprawa MBR

Jeżeli uszkodzeniu ulegnie MBR to jest możliwość jego naprawy z wiersza poleceń:

fdisk /mbr

Naprawa MBR za pomocą konsoli odzyskiwania Windows XP:

fixmbr

Naprawa MBR za pomocą konsoli odzyskiwania Windows Vista/Windows 7:

bootrec /FixMbr

16.02.2010
23:14
[3]

Shaybeck - evil creature [ Beware of The Evil ]

nie napisałeś jaki system, google nie zna WINDOWS OWY

strzelam linkami


jak coś nie pasuje, szukaj w googlach pod podobnymi zagadnieniami

edit:
napisałem, że pada dysk :) trochę przesadziłem, padać nie musi = powinno się dać odratować

16.02.2010
23:17
[4]

strelnikov [ Generaďż˝ ]

ludzie przestancie -)

dave_mgs -->

facet pomysl: dopiero co instalowales system z dysku CD/DVD tak? wiec w biosie masz ustawione jako pierwsze defaultowe urzadzenie do uruchomienia wlasnie CD-ROM (DVD) a nie Twoj HDD. Wejdz do biosu, zmien sekwencje bootowania na taka aby pierwszym urzadzeniem byl Twoj HDD gdzie zainstalowales system i po klopocie mysle -)


EDIT :

Shaybeck - evil creature -->

nie do konca - jesli zaintalujesz win a nie wyjmiesz plyty a funkcja w biosie pozostanie wlaczona na boot z CD to system nie zacznie sie raz jeszce instalowac tylko uruchomi. Oczywiscie mowie o sytuacji pierwszego restartu po instalacji systemu - wtedy trzeba wejsc do biosu i zmienic na odpowiedni HDD.

Natomiast fakt - nie zwrocilem uwagi czy raczej nie dotarlo do mnie ze kolega napisal iz tylko przy ustawienia boot'u z CD uruchamia sie komputer - faktycznie w tej sytuacji moje rozwiazanie nie pomoze. Sam mialem ten problem wiec myslalem ze to wlasnie to.

Racja - wiecej wiary w ludzi musze miec -)

16.02.2010
23:20
[5]

Shaybeck - evil creature [ Beware of The Evil ]

Komputer odpala tylko i wyłącznie przy ustawieniach:
1st boot device: CD-ROM
2nd boot device: HDD



[4]
strelnikov

trochę wiary w ludzi!

gdyby problem leżał w tym co mówisz, system uruchamiałby się tylko bez płyty, z płytą ładowałby się instalator
HDD jako 1st = nie sprawdza płyty
a przecież on pisze że komputer się nie uruchamia

więc raczej coś z rozruchem, boot sectorami, MBR i tak dalej

16.02.2010
23:26
[6]

Shaggy23 [ Centurion ]

Wejdź w zarządzanie dyskami i sprawdź czy partycja z windowsem jest ustawiona jako aktywna.

16.02.2010
23:32
[7]

Shaybeck - evil creature [ Beware of The Evil ]

[6] - czyli, panel sterowania > narzędzia administracyjne > zarządzanie komputerem

jak zrobisz wszystko co napisali, sprawdź sobie SMART dysku, przez program np. SpeedFan lub HDD Health

moim zdaniem MBR :) wpisz w google "uszkodzenie MBR" i możesz poczytać co zrobić, tak jak wyżej pisałem

© 2000-2025 GRY-OnLine S.A.