Jak poprawnie wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

13.09.2008
10:37
[1]
Łysack [ Przyjaciel ]
Jak poprawnie wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Mam pewien kawałek gruntu oddzielony od mojej działki drogą. Grunt ten jest rolny, a że zamiaruję się z jego sprzedażą chciałem przekształcić go na budowlany w celu uzyskania kilkakrotnie wyższej ceny.
Pojechałem do wydziału geodezji, gdzie dowiedziałem się, że na chwilę obecną gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym przemianowanie działki na budowlaną jest niemożliwe.
Możliwe jest natomiast uzyskanie warunków zabudowy. Z takim zaświadczeniem działka staje się formalnie budowlaną, z tym, że budowa musi się mieścić w granicach uzyskanego zezwolenia - gdy plan zagospodarowania będzie tworzony, działka z takim zezwoleniem automatycznie stanie się budowlaną (z tego co się dowiadywałem) :)

W związku z tym mam kilka pytań.
We wniosku trzeba zamieścić orientacyjne dane na temat inwestycji - ja żadnej inwestycji nie planuję, ale chciałbym, żeby potencjalny kupiec nie musiał czekać na uzupełnienie decyzji o warunkach.
1. Mam opisać zapotrzebowanie na wodę w m3dobę, energię elekt. KWMW - nie chcę wpisać za mało, gdyż komisja podobno zazwyczaj odejmuje i ustala granice nieznacznie niższe niż proponowane.
2. Następnie jak opisać planowany sposób zagospodarowania terenu?
3. Nie mam też żadnego pomysłu na gabaryty projektowanych obiektów - działka ma wielkość około 14x110 metrów.
4. Działka jest nieuzbrojona - sąsiad sprzedawał działkę w podobnym stanie i udało mu się przed sprzedażą uzyskać właśnie takie pozwolenie - na nim jednak jest napisane, że jeśli działka nie jest uzbrojona to należy przedstawić umowy z dysponentami gwarantujące wykonanie uzbrojenia. Niestety nie mam jak się zapytać o to sąsiada.
5. ostatnie, kto ma wykonać szkice na zakupionych mapach - czy mogę zrobić je sam, czy musi to wykonać ktoś za to odpowiedzialny?

Niestety w geodezji nie raczyli mnie o tym wszystkim poinformować - nie chcę sprzedawać działki rolnej. Uzbrojenie to dość kosztowna sprawa, a same umowy przecież już zobowiązują. Jestem przekonany, że jest możliwość uzyskania tych warunków bez uzbrojenia.. tylko jak to zrobić - co tam wpisać? :)

Mam nadzieję, że jest ktoś zorientowany w tej kwestii kto może pomóc:) a nuż ktoś ostatnio wypełniał podobny wniosek. Na internecie nie znalazłem - jest dużo wniosków i każdy inny, nie ma uniwersalnego wzoru wypełniania wniosku. Jaką inwestycję planować? domek jednorodzinny z garażem, czy może jeszcze jakieś obiekty? jakiej wielkości, żeby nie było za małe?
13.09.2008
11:23
[2]
mos_def [ Senator ]

Jedna uwaga - warunki zabudowy gdy nie ma planow zagosp. przestrzennego wydaje sie na zasadzie tzw. dobrosasiedztwa. Co prawda taka dzialka rolna ma prawie takie same cechy (prawie]) tzn. bedzie mozna na niej budowac (zgodnie z wydanymi warunkami) ale nie znaczy ze tak bedzie zawsze. Nie znaczy tez ze zawsze taka dzialka potem stanie sie budowlana. Wkrotce moze wejsc nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym, ktora moze anulowac wydane juz warunki zabudowy (tak sie juz raz stalo bodajze 10 czy 12 lat temu) i dzialka bedzie nadal tylko rolna.
Radze o tym uprzedzic potencjalnego kupca zeby potem sie nie wkur**, ze sprzedajesz jako budowlana, po cenie budowlanej, choc dzialka formalnie taka nie jest.
13.09.2008
11:32
[3]
Łysack [ Przyjaciel ]

mos_def - 2 działki dalej, ktoś sprzedaje działkę o podobnym metrażu i na podobnych warunkach (działka rolna z warunkiem zabudowy) po cenie 80złm2, czyli jakby nie patrzeć cenie działki budowlanej.
Nawet jeśli byłoby tak jak mówisz, to gdyby były już budynki - przemianowanie działki na budowlaną wynosi około 300zł - wtedy już nie ma z tym problemu, bo jest to tylko kwestia naniesienia na plan zagospodarowania przestrzennego.
13.09.2008
11:42
[4]
sebekg [ Senator ]

tzn jest tak ze bedziesz mogl generalnie budowac ale sasiedzi musza sie zgodzic do tego musi minac rok od kad nie ma planu z.p
13.09.2008
11:46
[5]
mos_def [ Senator ]

Pojechałem do wydziału geodezji, gdzie dowiedziałem się, że na chwilę obecną gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym przemianowanie działki na budowlaną jest niemożliwe.

Nawet jeśli byłoby tak jak mówisz, to gdyby były już budynki - przemianowanie działki na budowlaną wynosi około 300zł - wtedy już nie ma z tym problemu, bo jest to tylko kwestia naniesienia na plan zagospodarowania przestrzennego.

Sam piszesz, nie ma narazie planu, poki ich nie bedzie ten grunt bedzie caly czas rolny.

Nawet jesli beda tam staly juz jakies budynki, a w przyszlym planie zagosp. przestrzennego ten teren bedzie rolny, nie zrobisz z tej dzialki - budowlanej.
Coprawda mozna przewidywac jaki ten grunt bedzie mial status w przyszlosc, ale to nie to samo co juz ten status miec.

Proponuje jechac do odpowiedniego urzedu i wypytac sie dokladnie.

To co sasiad sprzedaje i za ile sprzedaje to jego sprawa, ja ci tylko mowie jak jest - z punktu widzenia kupujacego :D Przerabialem niedawno ten temat.
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2008-09-13 11:49:20]
13.09.2008
11:56
[6]
Łysack [ Przyjaciel ]

sebek -> plan z.p wygasł w 2003 roku, jak wszędzie zresztą:)

mos_def -> porównując do sąsiada miałem na myśli sam fakt ceny jaką chce osiągnąć:) w poniedziałek będę kupował mapy, a potem pojadę znowu do geodezji - zobaczymy co mi powiedzą:)

ale jak ktoś chce kupować działkę dla siebie pod własny dom, to jakie może mieć znaczenie to czy działka jest rolna czy budowlana? w obu przypadkach trzeba potem uzyskać pozwolenie na kolejne inwestycje.

o prawda taka dzialka rolna ma prawie takie same cechy (prawie])

co miałeś na myśli przez "prawie" ? jakie są zalety działki budowlanej w stosunku do rolnej z warunkiem zabudowy? :)
13.09.2008
12:29
[7]
mos_def [ Senator ]

Tu dziala tzw. zaleznosc punktu widzenia od punktu siedzenia :D

Uwierz mi gdybys postawial sie na miejscu kupujacego, to nie byloby dla ciebie juz tak blache czy ta ziemia jest budowlana czy rolna z warunkami zabudowy.
To tak jakbys mial do wyboru- luksusowy, w pelni wykonczony dom lub budynek w stanie surowym z terminem wykonczenia jakis tam nieokreslonym - za oba placac tyle samo gory.
Ja sie dlugo nie zastanawialem co wybrac.
13.09.2008
12:33
[8]
Łysack [ Przyjaciel ]

mos_def -> ja też oczywiście brałbym tylko i wyłącznie budowlaną;) pytam jednak jakie są różnice - co potencjalny inwestor może stracić stawiając dom na działce rolnej z warunkiem? zakładając, że stawia dom dla siebie, a nie na sprzedaż :)
13.09.2008
12:41
[9]
mos_def [ Senator ]

Przede wszystkim wartosc, tylko zakladajac ze dom bedzie stal przez kilka pokolen i innych inwestycji nie bedzie sie chcialo realizowac wiec problemy prawne nie beda wchodzily juz w gre. Placisz za taka dzialke powiedzmy 80zlm a dzialka bedac dalej rolna bedzie miala rzeczywista wartosc np 40zlm podczas wycen (np z okazji kredytu w banku czy sprzedazy) Ja bym sie rowniez obawial czy w przyszlosci w rejonie nie beda realizowane jakies duze inwestycje (np drogi szybkiego ruchu, oczyszczalnie sciekow itp) ktore glownie powstaja na terenach rolnych a nie budowlanych.

Teraz doczytalem jeszcze ze dzialka ma 14m szerokosci. Warunki zabudowy chyba nie beda dla ciebie zbyt korzystne :D bo dom bedzie mogl miec zaledwie 6m szerokosci z tego co sie orientuje.
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2008-09-13 12:43:40]
13.09.2008
13:04
[10]
lostman [ Pretorianin ]

Łysack ty ciagle w Hiszpanii siedzisz? A co ze szkola?
13.09.2008
13:17
[11]
Łysack [ Przyjaciel ]

mos_def -> plan zostanie wprowadzony zapewne w ciągu najbliższych paru lat, czyli zapewne do czasu ukończenia inwestycji będzie już zatwierdzony - wtedy taki właściciel będzie mógł przemianować daną działkę na budowlaną (klasa gruntu IVV, więc nie potrzebne są dodatkowe zezwolenia)

dużych inwestycji nie będzie, są to obrzeża miasta - jedna z granic działki jest działką graniczną miasta - jak na razie jest tam droga gruntowa, ale są plany utworzenia tam asfaltu w celu odciążenia głównej trasy (400 metrów od działki). Do tego dwie działki dalej jest już działka budowlana - przekształcona przed 2003, gdy jeszcze był plan zagospodarowania przestrzennego w gminie:)

co do szerokości działki to jest ona przedłużeniem działki na której stoi mój dom, który ma 10 metrów szerokości i 3 metry z jednej strony i 1 metr z drugiej strony odstępu od granic działki.
3 metry to wystarczająca szerokość do zrobienia przejazdu:)

lostman -> od tygodnia w Polsce:)
13.09.2008
13:49
[12]
mos_def [ Senator ]

A kiedy ten twoj dom zostal postawiony tak blisko granic dzialki?
13.09.2008
13:59
[13]
Deepdelver [ Legend ]

Łysack --> a opłatę planistyczną wkalkulowałeś sobie w koszty?

Gmina może sobie ją zaśpiewać, inna sprawa czy legalnie.
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2008-09-13 14:03:31]
13.09.2008
14:13
[14]
Łysack [ Przyjaciel ]

mos_def -> no już pewien czas temu, ale widziałem na sprzedaż wiele domów postawionych przy samej granicy działki.. nowych domów :)

deep -> opłata planistyczna wchodzi w grę dopiero po zatwierdzeniu wstępnym, czyli już po sprzedaży działki :)
wątek: Jak poprawnie wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy?
© 2000-2018 GRY-OnLine S.A. game guide