GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

10 najważniejszych wydarzeń - pomocy

10.08.2008
21:13
[1]

Przewodnik Syriusza [ sygnowano JK ]

10 najważniejszych wydarzeń - pomocy

Hej,

Przygotowuję dla znajomej takie coś jakby omówienie relacji Polski z innymi państwami po 89' roku i prosiłbym Was o pomoc w wybraniu:

po 5 wydarzeń w relacjach Polski z danym krajem
po 5 (lub 10, jeśli jest tyle naprawdę ważnych) wydarzeń w relacjach tego kraju z resztą świata

dla następujących państw:

Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Estonia, Gruzja, Słowacja, Węgry, Czechy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA, Hiszpania.

Z góry dzięki, jeśli ktoś z Was pomoże - nawet nie dokładnie: data i wydarzenie, ale po prostu wydarzenia, byłoby mi łatwiej, bo nie chcę niczego przeoczyć.

Pozdrawiam.

10.08.2008
21:19
[2]

Shaybecki [ Shaybeck ]

gruzja - Kaczyński powiedział, kilka dni temu, że możliwe że wyśle polskie wojsko, by pomogło im się bronić przed ruskimi

rosja - to samo co wyżej

10.08.2008
21:43
[3]

mirencjum [ operator kursora ]

Sukcesem polskiej dyplomacji było parafowanie 22 listopada 1991 układu o stowarzyszeniu z EWG oraz przyjęcie Polski do Rady Europy 26 listopada 1991 roku. Sukcesem było też stopniowe znoszenie obowiązku wizowego dla Polaków w wielu krajach europejskich m. in. w Niemczech ale i we Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Norwegii, Finlandii, Szwecji i innych.

Do dalszego poprawienia wizerunku Polski na arenie europejskiej doszło za rządów Suchockiej. Spowodowało to korzystniejszy klimat dla otwarcia przed Polską struktur politycznych i gospodarczych Wspólnoty Europejskiej. Szczególnie przychylny był w tym względzie stosunek RFN i Francji. Powstał swoisty trójkąt Paryż – Bonn – Warszawa. We wrześniu 1993 spotkali się w Gdańsku przywódcy Polski, Niemiec i Francji a w listopadzie doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych wymienionych krajów, których zadaniem miało być opracowanie perspektyw współpracy trzech krajów.

Kontakty z Wielką Brytanią były zdecydowanie chłodniejsze. Na ich temperaturę wpływ miała wypowiedź brytyjskiego ministra spraw zagranicznych o „granicy miedzy Polską a Rosją na Wiśle”, a także konflikt między LOT –em a British Airways. Linie brytyjskie chciały wymusić na Polskich liniach lotniczych ustępstwa w obsłudze klientów na linii Warszawa – Londyn, a także przejąć klientów LOT-u na liniach atlantyckich. Z konfliktu zwycięsko wyszedł LOT.


W kolejnych latach stosunki z krajami Europy Zachodniej układały się cały czas dość dobrze. We wrześniu 1996 roku z wizytą w Polsce przebywał prezydent Francji Jacques Chirac. W tym samym roku do Polski przyjechał prezydent Szwecji. W październiku do Wielkiej Brytanii udał się prezydent Kwaśniewski – gdzie minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii wyraźnie poparł polskie starania o wejście do NATO. Premier Włodzimierz Cimoszewicz odwiedził wówczas Holandię i Luksemburg. Sukcesem dyplomacji polskiej było przystąpienie naszego kraju do Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD) w listopadzie 1996 roku.

Dobre kontakty z Niemcami i Francją umacniała współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jednak Francja nieco pomniejszała jego znaczenie lansując pomysł trójkąta Francja - Niemcy - Rosja.

Do skomplikowania stosunków Polski z krajami Europy Zachodniej doszło po zamachach terrorystycznych na Word Trade Center, kiedy to powstała koalicja na czele ze Stanami Zjednoczonymi. W styczniu 2003 roku George Bush nazwał Polskę „najlepszym przyjacielem USA”. Premier Cimoszewicz zapowiedział poparcie Polski dla polityki USA przeciw Irakowi. Polska znalazła się w gronie ośmiu państw europejskich popierających interwencję zbrojną. Do wspomnianej ósemki państw należały: Czechy, Dania, Hiszpania, Portugalia, Polska, Węgry Wielka Brytania i Włochy. Wywołało to ostry sprzeciw innych państw europejskich, głównie Francji, Niemiec i Belgii. W wypowiedziach niemieckich i francuskich pojawiało się określenie podziału na „starą i nową Europę”. Prezydent Francji Jacques Chirac pozwolił sobie na uwagę, że „nowe państwa nie skorzystały z okazji by siedzieć cicho!”, popierając stanowisko USA wobec Iraku i że zachowali się infantylnie. Wypowiedź ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem również w Warszawie.

W dniu 9 maja 2003 roku prezydent Kwaśniewski spotkał się z kanclerzem Schroederem i prezydentem Francji Chirackiem we Wrocławiu, aby odnowić współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego, ale różnice zdań pozostały, pomimo złagodzenia wcześniejszych napięć. Jednak bezwzględnie podstawową dominantą polskich stosunków z państwami Europy Zachodniej po 2004 roku jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej.

10.08.2008
21:51
[4]

Przewodnik Syriusza [ sygnowano JK ]

^

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.