GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

LCD czy Plazma...

12.02.2008
20:59
smile
[1]

_MaZZeo [ Generaďż˝ ]

LCD czy Plazma...

Problem jest takiej natury, ze mój ojciec chce kupic nowy telewizor, tyle ze plazmę. I za chiny nie daje sie przekonać do LCD, bo jego kolega "znawca" powiedział ze plazmy są lepsze. No i nie wiem czy kupno plazmy nie bedzie błędem, bo chyba LCD są lepsze... czy tak? Nie mam juz pomysłu na argumenty przemawiające za LCD, jzu wspominałem o dłuższej żywotności, ze LCD to nowsza technologia, ze są tańsze i pobierają 2 razy mniej prądu, ze w plazmach migota obraż i wypalają się piksele...

A moze nie przekonywać go, bo plazma to jednak dobry wybór? Proszę o znawców o wypowiedź bo ja jestem zielony w tych tematach.

provos --> +1cm do epenisa

12.02.2008
21:02
[2]

provos [ Generaďż˝ ]

Maciuś, idź ty się lepiej w piaskownicy pobawić, a nie takimi poważnymi tematami się będziesz zajmował. Spuchniesz od nadmiaru informacji.

12.02.2008
21:03
smile
[3]

Zabójca13 [ Generaďż˝ ]

Z tego co sie orientuje plazma ma o wiele lepsze kolory niż LCD. Z reszta radzilbym namowic ojca abyscie pojechali np. do media markt i zobaczyli roznice, bo naprawde jest. Moim zdaniem lepsza plazma.

12.02.2008
21:04
[4]

M@rine [ Mariner of Inet ]

Hmm. A ty to nie przypadkiem ten "który wie wszystko a inni co myślą inaczej to idioci (PC suxx)"?

12.02.2008
21:06
[5]

szymaniak [ co? ]

Jeśli chodzi o plazmy nowej technologii (np. Panasonic z serii P) to bije on na głowę LCD. Kto ci nagadał, że LCD jest lepsze? Kąty, kontrast, kolory. Wszystkie te rzeczy są słabsze w telewizorach 'twojego' typu.

W plazmach migota obraz? Nigdy nie zaobserwowałem...
Mniej żywotne? Bullshit. Nowe plazmy wypalają się dopiero po 100 000h. Taka jest też żywotność LCD.

Większy pobór prądu - owszem ale jednak wolę płacić delikatnie większe rachunki i rozkoszować się pięknymi kolorami i czarną czernią 50" okienka.

12.02.2008
21:07
[6]

TOA_ [ Pretorianin ]

szkdoa ze na plazmie wypalaja sie loga stacji telewizyjnych

12.02.2008
21:09
[7]

Miniu [ Generaďż˝ ]

TOA to tez nie obecnie juz prawda z powodu duzej ilosci przerw na reklame . Jedyny problem moze byc gdy uzywasz plazmy do gier .

12.02.2008
21:10
[8]

graf_0 [ Nożownik ]

Plazma daje lepszy obraz - czarny jest czarny, a kolory są prawdziwe, jednakże nie oferuje takiej jasności jak lcd. Innymi słowy - do oglądania filmu w pokoju z wyłączonymi światłami - plazma.
Do oglądania TV w ciągu dnia, albo z włączonym głównym oświetleniem - LCD.
A co do żywotności plazmy - nie wiem ile to aktualnie jest - około 8, 10 lat? Szybciej telewizor zmienisz.

12.02.2008
21:10
[9]

Mały czołg porucznika Grubera [ Konsul ]

IMO nie da się jednoznacznie stwierdzić co lepsze (gdyby tak można było dawno istniałaby tylko 1 technologia)- ja wybrałbym plazmę- kolory, idealna czerń, nie trzeba się martwić o kąt oglądania obrazu, kontrast- ceną za to może być mniejsza żywotność (acz to raczej stary przesąd- nowe plazmy długo żyja) i większy pobór prądu - to taki duży skrót dużego skrótu streszczenia tego co chciałem napisać ale niestety czasu brak- pamiętaj jednak że bardzo dużo zalezy od konkretnego modelu

12.02.2008
21:10
[10]

eXtreme86 [ Konsul ]

Sporo zależy od konkretnego modelu, jak tata chce kupić plazmę Pioneer Kuro to się w ogóle nie sprzeciwiaj ;))

12.02.2008
21:11
[11]

TOA_ [ Pretorianin ]

Miniu - ta ,qmpel ostatnio byl w sklepei bo myslal nad zakupem plazmy , zoabczyl wypalone logo stacjii odrauz zrezygnowal . a ma zamair tv uzywac tez do gier . ja plazmy nie tykam , wole lcd .

12.02.2008
21:16
[12]

Miniu [ Generaďż˝ ]

TOA na serio przy nowych TV jest bardzo mala szansa na wypalenie loga stacji , szczegolnie ze teraz reklamy masz praktycznie co 20 minut (na takiej tvp1 jak nie przerywa filmu to moze byc co 2h). Z grami moze byc problem bo jesli siedzi sie dlugo na jednej grze moga sie wypalic stale elementy ( rozne menusy).
Wielkim specjalista od TV jednak nie jestem .

12.02.2008
21:19
[13]

graf_0 [ Nożownik ]

Mam pytanie do posiadaczy nowoczesnych telewizorów, obojętnie czy LCD/plazma.
Jak szybki mają tuner?
Mam na myśli szybkość przełączania programów - jest natychmiastowa, czy z opóźnieniem/czarnym ekranem?

Bo osobiście jestem channel surferem ze starym telewizorem Philipsa i nie wyobrażam sobie używania telewizora który każe mi czekać 3 sekundy na kolejny kanał.

12.02.2008
21:23
[14]

titanium [ Legend ]

Ja osobiście nie jestem wstanie strawić plazmy. Zwyczajnie obraz na tym migocze tak koszmarnie, że to jest po prostu katorga dla oczu. Co śmieszniejsze, gdy by poczuć chociaż cień ulgi obraz się ściemni, ten migocze jeszcze upierdliwej. Po prostu na to nie da się patrzeć.
Na lcd obraz jest stabilny.

Ale, nie każdy dostrzega takie rzeczy.

12.02.2008
21:38
[15]

snopek9 [ Futbolowy Fanatyk ]

Co do czerni w LCD, hmm, na hanalach HD i filmach HD jakie ogladam czern na LCD to czern i nie sadze, zeby dalo sie ja zrobic czerniejsza :D

IMO, telewizory LCD nadaja sie fantastycznie do odbioru tv wysokiej rozdzielczosci, jednak programy SD wygladaja PRZYZWOICIE dopiero na sprzecie od 5 tysiecy, te same kanaly na plazmie wygladaja ladniej juz za 3 tys...DLa mnie jednak full hd wyglada znacznie lepiej na LCD i dlatego ja polecam LCD, bo nie ma to jak meczy Full HD na LCD.

12.02.2008
21:43
smile
[16]

YogiYogi [ Konsul ]

Miałem ten dylemat dwa miesiące temu - plazma czy LCD. Spędziłem cale dnie na wertowaniu materiałów w sieci.
Podsumowanie:

jeśli planujesz głównie oglądanie filmów, szczególnie z kablówki/satelity - również w HD, divx, to idealna jest plazma. Lepsze odwzorowanie kolorów - szczególnie czerni. To wynika z konstrukcji: w LCD ekran jest cały czas podświetlony więc dużo trudniej odwzorować kolory - szczególnie ciemnie. W plazmach piksele sa podświetlane pojedynczo w zależności od obrazu.

jeśli planujesz wykorzystywać telewizor do gier, prezentacji komputerowych, filmów Blu-Ray - to bierz LCD bo po prostu lepiej odwzoruje obraz syntetyczny - a takim jest obraz z komputera. Będzie po prostu ostrzej. Ale wtedy już powinieneś kupić Full HD - szczególnie jeśli myślisz o Blu-Rayach. Mniejsze rozdzielczości w LCD powodują niekorzystne ząbki, poszarpanie krawedzi itd. obraz z kablówki i satelity też wygląda brzydziej niż na plaźmie ale to nie znaczy że źle - po prostu może wyglądać gorzej.

Plazmy mają to do siebie, że obraz na nich jest taki bardziej miękki, krawędzie są ostre ale nie ząbkowane.

Ja kupiłem plazme Panasonica 37PV7, znajomi podobnie, (Panasonic 42" również z serii P), i moim i nie tylko moim zdaniem jest to najfajniejszy teraz wybór.
Obraz HD jest rewelcja, obraz z kablówki akceptowalny (UPC ma fatalny sygnał, tu żaden TV nie pomoże...,) z Cyfry+ w zalezności od kompresji kanału - żyleta, rewelacja, super.
Obraz z komputera - świetny - szczególnie Divx HD :D

Najlepiej zobasz sobie w jakimś Saturnie (bo oni tam wystawiają TV w rządkach więc łatwo porównać jakość obrazu) tylko poproś o pilota i sprawdź czy nie są wyżyłowane parametry na porównywanych TV.
Nie wiem czy jest sens pakować sie w plazme Full HD - skok cenowy jest dramatyczny a jakość na obecną chwilę niewiele się różni od HD Ready - no chyba że masz DVD-HD albo Blu-Raya... :)

Fakty i mity o plazmach i LCD:
- wypalanie duszków czyli ślady logo stacji na ekranie: - obecnie nie jest to problem, plazmy maja zabezpieczenia żeby takie rzeczy się nie zdarzały, a jeśli już coś zauważysz po wielu godzinach wyświetlania logo stacji, to właczasz "śnieżenie" obrazu na pewien czas zmuszając piksele do pracy i wszystko wraca do normy. To ze strony panasonica :)

- pobór prądu - plazmy mają większe zapotrzebowanie na prąd, ale zalezy ono od wyświetlanego obrazu. Jeśli bedziesz wyświetlał cały czas biała plansze to wiadomo ze pobór prądu będzie maksymalny. Dla filmów - jest dużo niższy. A LCD ma podświetlenie stałe - w postaci lampy - więc wychodzi na równo...

Te Panasonici mają bardzo fany tuner TV - przełączają się szybciutko :). Zaznaczam ze to stosunkowo prote modele pod względem dodatkowych opcji - nie ma AVLa, PIPu itd. ale ma wszystko co potrzeba do perfekcyjnego wyświetlania obrazu :)

Wracam do oglądania Silent Hill w HD :)

12.02.2008
21:45
smile
[17]

YogiYogi [ Konsul ]

titanium -> jakie migotanie ?? Co to za plazma - chyba jakis LG sprzed 2-3 lat...
Jedyne migotanie jakie mozna zauwazyc to ak celowo dla polaczenia HDMI zmienisz czestotliwosc wyswietlania ze 100Hz na 50Hz. Dla 100Hz obraz jest jakbym ogladał widoczek za oknem.

12.02.2008
21:55
[18]

titanium [ Legend ]

YogiYogi --> każda plazma. To już taka technologia jest i to się raczej nie zmieni... Piksele nie świecą słabiej/mocniej, tylko wszelkie odcienie szarości uzyskiwane są poprzez ich migotanie z różną częstotliwością (czym piksel ciemniejszy tym wolniej, a więc zauważalniej migocze)... I ilość wyświetlanych klatek nie ma tu nic do rzeczy.

Z tego względu różnicę miedzy plazmą a lcd widać w ułamku sekundy.

12.02.2008
21:58
[19]

czekers [ Turbojugend ]

A myśleliście do Projektorze?
Czarna czerń, maksymalne kąty widzenia, nic się nie wypali, długa żywotność, nic nie migocze.
Jedyna wada to że w dzień sobie nie pooglądasz, chyba że posiadasz żaluzje na oknach.
W każdym razie ja polecam

12.02.2008
22:00
[20]

MasterDD [ :-D ]

Musisz ojcu zestawic 'za i przeciw' obu typow.

My rowniez w chacie mielismy dylemat - czy kupic LCD czy Plazme.
Czytalem forum HD, jezdzilem pod Media Markt, ogladalem i zasiegalem 'fachowej wiedzy' ;)

Tylko wiadome jest, ze jest woli blondi, drugi brunetki.
Z tego co pamietam.

Plazma - zywsze kolory, piekniejsza czern (choc tu juz Sony ma bardzo dobra w LCD, ale to najwyzsza polka).
Ale bylo jedno ogromne 'ale' - mianowicie odbijajace sie doslownie wszystko od plazmy.
Mamy jasne zaslony i nie daloby sie zupelnie nic ogladac. Tylko w nocy, wiec odpada.

LCD - gorsze kolory, wieksza wytrzymalosc - juz nie pamietam ile godzin, ale cos kolo ~1,5-2 razy dluzej niz plazma. LCD niestety bylo drozsze.

Polecam zapoznanie sie z textami na stronie :


plus :

12.02.2008
22:03
[21]

titanium [ Legend ]

czekers --> dzisiejsze projektory rzutują tak jasny obraz, że można spokojnie oglądać przy otworzonych oknach na oścież przy słonecznym dniu. Przy czym jakość jest naprawdę fajna, a wielkość największa (i do tego w każdej chwili można sobie przekątną obrazu zmieniać :) ) więc technologia naprawdę fajna, tylko o tyle problematyczna, że nie zawsze łatwo znaleźć miejsce dla projektora no i żywotność lampy dosyć słaba jest...

12.02.2008
22:03
[22]

wilqu [ Konsul ]

Ja ostatnio miałem ten sam dylemat i w końcu wczoraj kupiliśmy LCD , żywotność plazmy to około 4000 włączeń więc padło na LCD

12.02.2008
22:27
[23]

Tlaocetl [ cel uświęca środki ]

mnie autentycznie przeszkadza migotanie plazmy - naprawdę to widzę też na najnowszym sprzęcie, jak jestem w Saturnie czy innym Euro-AGD
także dla mnie liczy się tylko LCD

12.02.2008
22:29
[24]

Yanke$ [ Pretorianin ]

Plazma

12.02.2008
23:09
smile
[25]

YogiYogi [ Konsul ]

titanium ->

Naprawde spędziłem wiele czasu ze znajomymi wybierając nie jeden, nie dwa ale 3 TV i jakoś nikt nigdy nie stwierdził śladu migotania - nie przy obecnej technologii produkcji plazm renomowanych firm. Powyżej 85Hz oko ludzkie nie rozróżnia migotania - chociaż mózg je odbiera. A przy 100 - obraz jest bez zarzutu.

Edit: zapomniałem dodać : ale jest to oczywiście odczucie subiektywne, zapewne zależy od wielu czynników dodatkowych jak np, jakość sygnalu i dlatego - NAJLEPIEJ samemu udac sie d sklepu i obejrzec :)

12.02.2008
23:26
[26]

bartoniu [ Konsul ]

CRT

12.02.2008
23:44
[27]

titanium [ Legend ]

YogiYogi --> ano, tak samo rzeszy ludzi nie przeszkadzała kiedyś praca na crt przy (o zgrozo) 75hz. W ogóle nie widzieli migotania.... Ja np nie mogłem zdzierżyć nawet 85hz, bo wyraźnie migotało. 100hz było absolutnym minimum. Cóż, jedni mają wrażliwe oczy, inni mniej. I gdy komuś migotanie nie przeszkadza - to plazma jest dla niego.

Choć nawet gdy migotania nie rejestruje świadomość, najczęściej to i tak w jakimś stopniu męczy po jakimś czasie każdego...

Podkreślam raz jeszcze, że Hz nie mają tu kompletnie znaczenia. Mylisz pojęcia. Tu nie chodzi o sygnał, tylko o samą zasadę działania plazmy. Tak samo więc nie ma znaczenia generacja sprzętu, ani marka.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.