GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

pomoc z podlaczeniem hdd pod ata100 lub przejsciowka pod sata

31.07.2007
16:30
smile
[1]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

pomoc z podlaczeniem hdd pod ata100 lub przejsciowka pod sata

musze rpzeinstalowac system na starym komputerze bo brat narozrabiał i niestety mam problem. Gdy proboje zreinstalowac windowsa, to nie wykrywa on zadnego dysku, mimo iz w biosie sa. JEden jest nowy, sata i tak też jest podłączony, drugi natomiast (ten glowny) jest podlaczony przejsciowka umozliwiajaca podlaczenie dysku ata tak jak dysk sata :). Zawsze rozwiazaniem problemow bylo wgranie sterownikow do tej przejściówki podczas instalacji windowsa. Dzisiaj jednak nie chce mi odczytac system tej dyskietki, nie wiem czy jest to wina stacji dyskietek czy samej dyskietki i nie jestem w stanie tego sprawdzic bo nie posiadam innego fdd :). Myslalem, że zażegnam problem podłączając standardowo dysk pod ata, jednak jak podłącze go taśmą oraz do zasilacza to bios go nawet nie wykrywa. Z tego co pamiętam to trzeba jakieś zworki czy coś takiego ustawić ale jestem w tym temacie zupełnie zielony i nie mam pojęcia jak to zrobić :) więc zwracam się z prośbą o pomoc do forumowiczów:)

31.07.2007
18:19
[2]

narmiak [ Konsul ]

Nie ma pewnie sterowników od płyty głównej do kontrolera SATA. Odpowiednie pliki znajdziesz albo na płycie ze sterownikami od tej płyty głównej, albo na stronie jej producenta.
Jeżeli to nie poskutkuje to podłącz dysk ATA normalnie. Jeżeli korzystasz z przejściówki aby podłączyć dysk IDE do złącza SATA to takie przejściówki wymagają zazwyczaj, aby urządzenie które podłączamy (w tym wypadku dysk) było ustawione jako Master. Ustawienia zmienia się zworkami ( ). Z tyłu danego urządzenia (Dysk, napęd CD/DVD) masz kilka "bolców". W urządzeniach z interfejsem IDE są 2 grupy tych bolców. Większa (40) do której podłączasz taśmę przesyłającą dane i mniejsza (6-8) gdzie ustawiasz tryb pracy urządzenia przy pomocy zworek. Standard IDE pozwalał na podłączenie 2 urządzeń do jednego kontrolera na płycie głównej, więc trzeba było ustalić jakoś kolejność, w jakiej powinny być wykrywane. Są 3 tryby. Master (MA), czyli urządzenie jest wykrywane jako pierwsze, Slave (SL), czyli jest wykrywane jako kolejne i Cable Select (CS), czyli urządzenia są odnajdywane w takiej kolejności, w jakiej są podłączone do kabla. Na obudowie dysku, albo naklejce znajdującej się na nim znajdziesz informacje, jak należy ustawić zworkę aby urządzenie pracowało w wybranym trybie. Teraz do rzeczy.
Aby zainstalować system potrzebne są 2 rzeczy. Dysk i nośnik na którym znajdują się pliki potrzebne do instalacji (w tym wypadku płyta z systemem). Dysk, na którym chcemy zainstalować system powinien zostać ustawiony w tryb Master i podłączony do pierwszego kontrolera IDE na płycie głównej. Jeżeli masz tylko jeden kontroler ustaw napęd CD/DVD na Slave i podłącz go pod 2, wolne miejsce na taśmie. Jeżeli masz 2 kontrolery IDE to możesz zrobić tak. Pod pierwszy (Oznaczony na płycie głównej i w instrukcji jako IDE1) podpinasz sam dysk ustawiony jako Master a pod 2 kontroler (oznaczony jako IDE2) podpinasz napęd/napędy (jeżeli napęd będzie sam to podłączasz go jako Master, a jeżeli masz 2 napędy to podpinasz jeden jako Master a 2 jako Slave). Po tym wszystkim uruchamiasz komputer. Jeżeli wszystko zostanie wykryte to wchodzisz do BIOSu i ustawiasz jako pierwsze urządzenie do bootowania CD/DVD-ROM a jako kolejne HDD0 (lub samo HDD. Zależy od tego, jaką masz wersję BIOSu) i przystępujesz do instalacji systemu. Jeżeli dalej nie chce się wykrywać dysk sprawdź w BIOSie w menu "Standard CMOS Features", czy nie ma przypadkiem ustawionego manualnego wykrywania urządzeń. Jeżeli tak jest ustawione to zmień na auto i wyjdź z BIOSu zapisując ustawienia.

31.07.2007
18:33
smile
[3]

TajemniczyDonPedro [ Konsul ]

No czasem ustawienia zworek potrafi napsuć troche krwi, ale nie poddawaj się, bądź twardy i nie ugięty :d

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.