Co daje wyższa rozdzielczość w myszce?

13.11.2006
19:26
[1]
shark [ Pretorianin ]
Co daje wyższa rozdzielczość w myszce?

Witam!

Może mi ktoś powiedzieć co daje wyższa rozdzielczość w myszkach? Słyszałem że te myszki są dedykowane dla graczy. z ciekawości pożyczyłem taką myszkę od kumpla (Logitech MX 518).
Zacząłem bawić się rozdzielczością w myszce w grze Battlefield 2142. Zauważylem że im większa rozdzielczość to kursor jest trudniejszy do opanowania (zbyt szybko się porusza). Przy zmniejszaniu rozdzielczości bylo lepiej, strzelając snajperką pasowała mi najniższa rozdzielczość 400dpi. Tego nie mogę zrozumieć, jak większa rozdzielczość może pomóc w grze jeśli u mnie było wręcz odwrotnie - mniejsza rozdzielczość bardziej mi w niektórych momentach pasowała? Może rozwiązanie leży w odpowiednim ustawieniu innych parametrów myszki?
13.11.2006
19:37
[2]
Thomolus [ Generał ]

shark ---------> co innego rozdzielczość sensora, a co innego czułość myszki. Im wyższa rozdzielczość tym lepiej (ale imho 800 dpi w zupełności wystarcza). A jak miałeś problemy z opanowaniem kursora, było sobie skorygować ustawienia czułości myszy.
13.11.2006
19:38
[3]
Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Rozdzielczość w myszce odpowiada za dwie rzeczy:
- czułość - czyli właśnie to 'uciekanie kursora', im większa rozdzielczość tym kursor bedzie szybszy, jest to pewien odpowiednik 'sensitivity' czyli czułości, którą możesz ustawić w grze,
- dokładność - i tu analogicznie, im większa rozdzielczość tym wieksza dokładność.

Obie te cechy są ze sobą powiązane. Działa to tak, że gdy masz dużą rozdzielczość, mały ruch myszki może wywołać duży ruch kursora. I na odwrót, przy małej rozdzielczości, nawet duży ruch myszką może przesunąć kursor w niewielkim stopniu.

Gdy wchodzimy już w strefę gier i użyteczności tejże funkcji. Mniejsza rozdzielczosć, a co za tym idzie mniejsza czułość myszki przydaje się w FPSach właśnie do broni snajperskiej, kiedy wykonywane ruchy muszą być spokojne i niewielkie. Wtedy wolniejszy, łatwiejszy do opanowania kursor jest bardziej przydatny. Duża rodzielczość natomiast przydaje się do walki w zwarciu, gdy wykonuje się bardzo dużą ilość ruchów.

Jednocześnie wysoka czułość lepiej stosować dopiero wtedy gdy opanuje się grę w conajmniej średnim stopniu, bo gdy zaczynamy grać w daną grę, a kursor będzie nam ciągle uciekał, to spowoduje to u nas tylko frustrację.

PS. Akurat fajną myszę pożyczyłeś, bardzo dobrą.
PS2. Jak już będziesz miał standartową mysz bez tej opcji, szybkość kursora możesz regulować w opcjach wspomnianym już wskaźnikiem czułości (sensitivity).
13.11.2006
19:58
[4]
Różany krzyż [ Konsul ]

Ja pamiętam że jak przychodzili do mnie koledzy i w coś zaczeli grać to nigdy nikt u mnie nie mógł opanować myszki, zawsze mam czułość na maxa :) Nie przeszkadza mi to w bardzo dokładnym celowaniu a bardzo pomaga przy szybkich obrotach postacikamery itd. Trzeba mieć wprawioną czułą dłoń. Ale to tak mówie jako ciekawostke.
13.11.2006
20:04
[5]
Thomolus [ Generał ]

Różany krzyż -----> profesjonalni gracze przeważnie grają na niskich czułościach myszy i stosują podkładki o dużych powierzchniach. Przy wysokich ustawieniach sensa czasami ciężko o precyzję (ale oczywiście każdy ma swoje preferencje).
13.11.2006
20:05
[6]
StifflersMum [ Konsul ]

A w ogóle jak sprawdzić jaką rozdzielczośc obsługuje myszka ??
Jest może jakiś program..
13.11.2006
20:09
[7]
Golem6 [ Gorilla The Sixth ]

Summa summarum, każdy gra na takiej rozdzielczości i czułości na jakiej mu wygodnie. Nie ma zasad...
13.11.2006
21:39
[8]
shark [ Pretorianin ]

Dzięki za info. Wychodzi na to że pchanie się w lepszą myszkę nie ma sensu - moja myszka to MX 510 (800dpi)
14.11.2006
11:16
[9]
Kaczorowy [ Konsul ]

Oczywiście, że ma sens. Im wyższa rozdzielczość, tym mysz dokładniejsza. Róznica w grach pomiędzy 1000, a 2000dpi jest wbrew pozorom całkiem spora, na korzyść wyższej rozdzielczości oczywiście. Dlatego właśnie profesjonalni gracze wybierają zawsze myszki o najwyższym dpi, bo wtedy nie machasz myszą po całym stole, tylko robisz niewielki zakres ruchu, a przez to jesteś dokładniejszy i nie męczysz się tak szybko.
wątek: Co daje wyższa rozdzielczość w myszce?
© 2000-2018 GRY-OnLine S.A. game guide