GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Reverse HyperThreading

30.09.2006
10:30
[1]

john_himself [ krush, kill n' destroy ]

Reverse HyperThreading

Technologia hiperwątkowści znana z procesorów Intela wspak? Czemu nie! Zacznijmy od wyjaśnienia, hyperthreading w wydaniu Intela umożliwia wykonywanie 2 wątków jednocześnie na jednym rdzeniu fizycznym, wieść głosi iż koncern AMD pracuje nad możliwością wykonywania jednego wątku na wielu rdzeniach. Ilość oprogramowania wielowątkowego jest zaledwie niewielkim procentem całego oprogramowania, zdecydowana większość to programy jednowątkowe. W erze wieloprocesorowych maszyn technologia Intela wydaje się zbędna gdyż można osiągnąć ten sam efekt używając kilku rdzeni fizycznych. Niemożliwe nadal jest aby jeden wątek wykonywany był przez kilka rdzeni, znaczy to tyle, że program jednowątkowy pracuje tak szybko jak szybki jest procesor który go wykonuje.

Technologia miałaby ogromne zastosowanie ze względu na ilość oprogramowania jednowątkowego oraz ze względu na przyspieszenie jakiego doznawałyby owe programy. Mając dwa czynniki jakimi są prędkość rdzenia i ilość rdzeni wykonujących w procesorze wystarczy zwiększyć jeden z parametrów i otrzymamy wzrost wydajności. O ile podniesienie taktowania rdzenia nie zawsze jest możliwe, a bynajmniej nie jest łatwe, to zwiększenie ilości pracujących nad wykonaniem programu rdzeni jest relatywnie prostsze, wystarczy, że dysponujemy dwurdzeniowym procesorem typu X2 lub Opteron 165-185, a te są dostępne już od jakiegoś czasu.

Oprogramowanie napisane wielowątkowo potrafi wykorzystać tylko tyle rdzeni ile jest wątków, obecnie są to dwa rdzenie lub bardzo rzadko cztery w przypadku oprogramowania serwerowego. Chęć dostosowania oprogramowanie do optymalnego wykorzystania mocy obliczeniowej w wielu przypadkach wymaga ogromnego nakładu pracy na wprowadzenie poprawek. Możliwość wykonywania jednego wątku przez wiele rdzeni natomiast wydaje się być bardziej elastyczne, system ma sam decydować o tym ile rdzeni będzie pracowało nad wykonaniem zadania i automatycznie przydzielać odpowiednie porcje pracy dla każdego z nich. Praca wielowątkowa nadal jest możliwa gdyż mamy co najmniej 2 rdzenie fizyczne.

Wśród społeczności internetowej związanej z tematyką komputerową krążą informacje jakoby technologia ta była już zaimplementowana w procesorach dla podstawki AM2, wynikałoby to z architektury tego procesora, a uaktywnienie jej byłoby możliwe po wydaniu odpowiednich poprawek do sytemu i nowych wersji BIOSów dla płyt głównych, są to jednak informacje niepotwierdzone przez AMD.


Od jakiegos czasu juz calkiem glosno o tym, ale wie ktos czy to bedzie wymagalo procka X2 na AM2? czy dotyczy rowniez np. Turiono X2 na S1? I rozumiem ze ta obsluge uruchomi dopiero dowy bios do mobo?

30.09.2006
10:42
[2]

john_himself [ krush, kill n' destroy ]

up up^^

30.09.2006
10:48
[3]

Ptosio [ Legionista ]

Brzmi pięknie, ale niestety niezbyt to realne. Z wielu powodów.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.