GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Najgłośniejsze przypadki dopingu w sporcie w ostatnich 40 latach

30.07.2006
00:32
[1]

Łyczek [ Legend ]

Najgłośniejsze przypadki dopingu w sporcie w ostatnich 40 latach

Chronologia najgłośniejszych przypadków dopingu w sporcie w ostatnich 40 latach:

1967 - Brytyjczyk Tommy Simpson zmarł na trasie górskiego etapu Tour de France. Przyczyną zgonu było przyjmowanie przez kolarza dużych dawek amfetaminy.

1982 - Zwycięzca Vuelta a Espana, hiszpański kolarz Angel Arroyo zostaje zdyskwalifikowany za stosowanie amfetaminy.

1988 - Kanadyjski sprinter Ben Johnson zostaje przyłapany na stosowanie dopingu (steryd anaboliczny - stanozolol) po zwycięstwie w finale biegu na 100 m igrzysk olimpijskich w Seulu, podczas którego ustanowił rekord świata - 9,79 s. Johnson został pozbawiony złotego medalu, który przyznano Carlo Lewisowi (USA).

1994 - Argentyński piłkarz Diego Armando Maradona został wyrzucony z mistrzostw świata w USA za stosowanie narkotyków.

1994 - Siedmioro chińskich uczestników Igrzysk Azjatyckich w Hiroszimie miało pozytywne wyniki testu antydopingowego, który wykazał stosowanie sterydów. Chiny straciły dziewięć ze swych 23 złotych medali.

styczeń 1998 - Chińska pływaczka Yuan Yuan i jej trener zostali wykluczeni z mistrzostw świata w australijskim Perth, po tym jak służby celne odnalazły w ich bagażach fiolki z hormonem wzrostu.

styczeń 1998 - Na jeden rok zawieszona została turecka federacja podnoszenia ciężarów po tym, jak u czworga reprezentantów tego kraju na grudniowe mistrzostwa świata w Chiang Mai wykryto stosowanie dopingu.

lipiec 1998 - Kolarska ekipa Festina została wykluczona z Tour de France po znalezieniu w samochodzie zespołu dużej ilości środków dopingujących. Kolarz Festiny, Francuz Richard Virenque został ukarany półroczną dyskwalifikacją.

1999 - Brytyjski mistrz olimpijski w biegu na 100 m Linford Christie zostaje zdyskwalifikowany po pozytywnym wyniku testu na nandrolon.

listopad 1999 - W organizmach trzech polskich sztangistów Andrzeja Kozłowskiego, Waldemara Kosińskiego i Arkadiusza Smółki wykryto niedozwolone środki dopingujące. Cała trójka po przedstawieniu im wyników pierwszego badania przyznała się do stosowania niedozwolonego środka. Kosiński otrzymał dożywotni zakaz startów. Dwaj pozostali sztangiści zostali zdyskwalifikowani na dwa lata.

lipiec 2000 - Berliński sąd skazał na kary więzienia (w zawieszeniu) Manfreda Ewalda i Manfreda Hoeppnera za spowodowanie uszczerbku zdrowia sportowców w byłej NRD, którym podawano środki dopingowe. 74-letni Ewald, były szef sportu byłej NRD, został skazany na 22 miesiące więzienia w zawieszeniu, natomiast były lekarz sportowy, 66-letni Hoeppner, otrzymał wyrok 18 miesięcy w zawieszeniu.

kwiecień 2001 - Dwuletnią dyskwalifikacją ukarani zostali przez Fiński Związek Narciarski Mika Myllylae, Jari Isometsae, Janne Immonen, Harri Kirvesniemi oraz ich koleżanki z reprezentacji Virpi Kuitunen i Milla Jauho. Wspomnianej szóstce w czasie lutowych narciarskich mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych w Lahti oraz po zakończeniu tej imprezy udowodniono korzystanie z niedozwolonego preparatu HES. Była to największa afera dopingowa w historii fińskiego narciarstwa.

luty 2002 - Pochodzący z Niemiec narciarz hiszpański Johann Muehlegg, który zdobył trzy złote medale igrzysk w Salt Lake City po biegu narciarskim na 50 km został zdyskwalifikowany za doping krwi. Odebrano mu medal tylko w tej konkurencji, gdyż po poprzednich występach kontrole nie wykazały w jego organizmie niedozwolonych środków. Afera dopingowa narciarza Johanna Muehlegga będzie przełomem w walce z dopingiem w hiszpańskim sporcie - zapowiedział minister sportu tego kraju Juan Antonio Gomez-Angulo po powrocie z Salt Lake City

luty 2002 - W ostatnim dniu igrzysk w Salt Lake City MKOl podjął decyzję o wykluczeniu z olimpiady i dyskwalifikacji trójki zawodników - Johanna Muehlegga, Larysy Łazutiny i Olgi Daniłowej. Muehlegg pozbawiony został złotego medalu na 50 km, Łazutina złota za bieg na 30 km, a Daniłowa ósmego miejsca w tym samym biegu. Cała trójka stosowała darbepoetynę alfa (NESP), środek skuteczniejszy od erytropoetyny (EPO).

2003 - Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) otrzymała anonimową informację, że amerykańscy lekkoatleci sięgają po nowy, trudny do wykrycia środek sterydowy nazywany w skrócie THG. Stosowanie THG udowodniono brytyjskiemu mistrzowi Europy na 100 m Dwainowi Chambersowi, który zostaje zdyskwalifikowany na dwa lata. Trener Chambersa - Remi Korchemny i Victor Conte, właściciel laboratorium BALCO w Kaliforni uznani zostali przez amerykański sąd winnymi nielegalnej dystrybucji sterydów oraz hormonu wzrostu.

maj 2004 - Podwójna mistrzyni świata w biegach sprinterskich, Amerykanka Kelli White, której trenerem był także Korchemny, zostaje pierwszą sportsmenką zdyskwalifikowaną za "nieanalityczny pozytywny wynik". W myśl przepisów Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) może być zdyskwalifikowany za doping na podstawie innych, niż pozytywny wynik testu, przesłanek.

lipiec 2004 - Trzej zawodnicy nie zostają dopuszczeni do startu w Tour de France. Dwa inni zostają wykluczeni za doping. Brytyjczyk David Millar zostaje przyłapany na stosowaniu EPO (erythropoetyny).

sierpień 2004 - Dwójka greckich sprinterów - Konstantinos Kenteris Ekaterina Thanou nie stawiają się na badania antydopingowe przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach. Oboje nie zostali wykluczeni z igrzysk a w grudniu 2004 r zdyskwalifikowani na dwa lata.

sierpień 2004 - Torri Edwards, która uznana została mistrzynią świata w biegu na 100 metrów po dyskwalifikacji Kelli White, zostaje zdyskwalifikowana na dwa lata za stosowanie środków stymulujących.

listopad 2005 - Hiszpański kolarz Roberto Heras został zdyskwalifikowany na dwa lata po pozytywnym wyniku testu antydopingowego na EPO podczas zwycięskiego dla niego wyścigu Vuelta a Espana.

luty 2006 - Włoska policja przeprowadza przeszukanie w kwaterze austriackich biathlonistów, uczestniczących w igrzyskach olimpijskich w Turynie. Powodem jest przyjazd do Włoch ukaranego wcześniej wykluczeniem z igrzysk za stosowanie dopingu krwi byłego trenera Austriaków - Waltera Mayera.

maj 2006 - Hiszpańska policja zatrzymała cztery osoby w wyniku szeroko zakrojonej akcji pod kryptonimem "Operacja Puerta" skierowanej przeciwko grupie rozprowadzającej środki dopingujące i organizującej tzw doping krwi. Hiszpańskie media informowały, że w aferę zamieszanych jest około 200 kolarzy.

czerwiec 2006 - Jan Ullrich, Ivan Basso i Francisco Mancebo zostają odsunięci od startu w Tour de France w wyniku toczącego się w Hiszpanii śledztwa.

lipiec 2006 - zwycięzca Tour de France Amerykanin Floyd Landis podejrzany o doping; o pozytywnym wyniku swojego testu antydopingowego poinformował mistrz świata i mistrz olimpijski z Aten w biegu na 100 m Amerykin Justin Gatlin. W obu przypadkach w organizmach sportowców wykryto testosteron.

------------------------------------------------

Czemu wszystko jest tak późno wykrywane ?

30.07.2006
00:36
smile
[2]

Dym14 [ _X_X_X_ ]

Żeby najpierw zobaczyć kto wygra. Jak wygra kolo bez dopingu to cicho a jak wygra z dopingiem to jest skandal i dyskwalifikacja.

30.07.2006
00:43
[3]

Kłosiu [ Senator ]

Dlaczego? Proste. Badania robi sie po zawodach, wiec dopiero po zwyciestwie wykrywa sie doping. A robi sie po zawodach, bo na przyklad kolarz moze wstrzyknac sobie amfetamine na poczatku albo juz w trakcie wyscigow. Poza tym, doping to pojecie plynne, wiele srodkow sportowcy zazywaja, ale dopiero od oficjalnego uznania danego srodka za doping jego uzywanie jest karalne. W kolarstwie w latach 60 tych i 70 tych zazywanie w czasie wyscigow amfetaminy bylo powszechne, praktycznie wszyscy brali. Dopiero potem zakazano jej uzycia. Sa tez bardziej subtelne metody dopingu, na przyklad pobieranie kilka miesiecy przed zawodami wlasnej krwi i wstrzykiwanie jej sobie przed wyscigiem. Ilosc czerwonych krwinek sie zwieksza, wydolnosc rosnie, a badanie moczu tego nie wykryje.

Acha, Simpson niezupelnie zmarl od amfetaminy ;) Po prostu zajechal sie na smierc na podjezdzie. To ze byl pod wplywem amfetaminy bylo posrednia przyczyna. Wlasnie od jego smierci zaczeto zaostrzac kontrole w kolarstwie.

30.07.2006
00:50
[4]

Łyczek [ Legend ]

Kłosiu ---> ale doping fizjologiczny (autotransfuzja krwi) został jednak ograniczony przez wprowadzenie maksymalnej, dopuszczalnej liczby czerwonych krwinek...

30.07.2006
00:56
[5]

Kłosiu [ Senator ]

Łyczek --> przypuszczalem, ze teraz jakos to wykrywaja ;) Ale raczej chodzilo mi w tym przykladzie o to, ze jest wiele sposobow na zwiekszenie wydolnosci organizmu, i nie oszukujmy sie, na pewno sa one stosowane. Ale dopoki jakis sposob nie zostanie uznany za doping, to bedzie on bezkarny, bo badania antydopingowe sa ukierunkowane na wykrycie znanych obecnie srodkow dopingujacych.

30.07.2006
01:02
[6]

Łyczek [ Legend ]

Kłosiu ---> masz rację. Teraz jedynie doping genetyczny jest praktycznie niewykrywalny, ale czy jest on stosowany to cholera ich wie :P

30.07.2006
02:15
[7]

blazerx [ lateral thinking ]

a wywalenie chodziarza bodajze z meksyku z olimpidady?

byl pierwszy ale zostal zdyskwalfikowany i to korzeniowski dostal zloto

30.07.2006
14:23
[8]

Łyczek [ Legend ]

blazerx ---> Tak to było chodziarz z Meksyku, ale został zdyskwalifikowany za to, że podbiegał a nie dlatego, że brał doping (chód na 20 km, Sidney 2000).

30.07.2006
14:30
[9]

rothon [ Malleus Maleficarum ]

Sierpien 2002 - Zwyciezca szachowego turnieju arcymistrzow w Petersburgu, Alosza Afinogienow, zostaje zdyskwalifikowany za stosowanie hormonow wzrostu!

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.