GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czy jest tu takis prawnik na forum ?? :)

15.12.2003
20:06
[1]

Kencik [ Konsul ]

Czy jest tu takis prawnik na forum ?? :)

Mamy pytanie odnośnie mp3 , filmow, e-book itp. czy mozna je wkońcu posiadać, ile czasu i jezeli nie to jaka kara czeka taka osobe??

15.12.2003
20:11
[2]

kamil210 [ Generaďż˝ ]

2 lata kamieniołomu:)

Z tego co wiem to mozna posiadac utwory muzyczne bez zgody autora itp tylko wtedy gdy ich sie nierozpowszechnia...chyba:) Jest tu prawnik??

15.12.2003
20:49
[3]

Kencik [ Konsul ]

up ^

15.12.2003
20:53
[4]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

wg polskiego prawa mozesz je posiadac ile chcesz pod warunkiem ze masz je w wesji sklepowej jesli nei to tylko 24 h.

15.12.2003
20:58
[5]

Kajkes [ Vegetan ]

Mp3 możesz posiadać, jeżeli masz płytę (oryginalną) z danym utworem. To samo ma się do filmów i e-boków. Jeżeli chodzi o gry, to możesz mieć jedną kopięzapasową Jeżeli masz oryginalną grę we własnym posiadaniu. Jeżeli chodzi o romu, to te nowości na GBA możesz posiadać na HDD przez 24h, a jeżęli chodzi o starsze, np. na SNES-a, NES-a itp. to także można oficjalnie posiadać 24h, ale żę te gry są niedostępne na świecie, a co dopiero w Polsce, można je posiadać troche dłużej. Kurde, ale ja sięrozpisałem, skąd ja to wiem :P.

15.12.2003
20:59
[6]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]


aha i 40 sekundowe fragmenty mozesz bez pozwolenia

15.12.2003
21:01
[7]

Mastyl [ Legend ]

No wlasnie - skąd to wiesz? Mozna prosic źródło ustawowe w polskim prawie ? Z tymi 24h nigdy sie nie spotkałem, i sądze ze to bardziej mit niz prawda.

15.12.2003
21:09
smile
[8]

Widzący [ Generaďż˝ ]

Wystarczy w jakiejś wyszukiwarce wpisać "prawa autorskie" do czego nie jest Ci potrzebny prawnik. Ale jak bardzo Ci się nie chce to proszę :

Obszerny cytat z https://www.e-prawnik.pl

****************************

Czy i w jakim zakresie można korzystać z rozpowszechnionego utworu? (dozwolony użytek prywatny)

Nawet jeśli osoba nie posiada praw do dzieła to może z niego korzystać dla własnych, prywatnych potrzeb, o ile jest to dzieło już rozpowszechnione. Korzystanie takie nie może być jednak źródłem zysku (np. nie można urządzać płatnych seansów filmu, który został pozyskany z wypożyczalni). Zakres podmiotowy prywatnego użytku obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Oznacza to np., że można wypożyczać książki osobom, z którymi utrzymuje się stały kontakt towarzyski, ale nie można wymieniać się już książkami w ramach prywatnego klubu miłośników literatury, jeśli nie wszyscy członkowie się znają i utrzymują ze sobą stały kontakt.

Czy można publicznie śpiewać cudze piosenki?

Tak, wolno bowiem wykonywać publicznie opublikowane utwory literackie, muzyczne i słowo-muzyczne, jeżeli nie łączy się to z osiąganiem korzyści majątkowych. Przykładem jest okazjonalne wykonywanie na żywo (np. na ulicy), wykonywanie utworów związane z uroczystościami państwowymi czy szkolnym apelem. Nie dotyczy to jednak imprez reklamowych, promocyjnych czy wyborczych.

Również właściciel utworu plastycznego może go wystawiać publicznie, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Nie będzie więc można więc powiesić obrazu w sklepie, bowiem należy uznać, że obraz taki może potencjalnie przyciągać klientów, co jednoznaczne jest z osiąganiem korzyści majątkowych.


Czy można rozpowszechniać cudze utwory celem informacji?

Można rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:

rozpowszechnione sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
rozpowszechnione, aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione,
rozpowszechnione, aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie,
przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych,
mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach (nie można jednak publikacji zbiorów mów jednej osoby),
krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.
W wypadku rozpowszechniania aktualnych artykułów i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne lub aktualnych wypowiedzi i fotografii reporterskich, twórcy tych utworów należy się wynagrodzenie.

Można też w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczać fragmenty utworów udostępnianych podczas tych wydarzeń, jednakże w granicach uzasadnionym celem informacji (np. relacja w programie informacyjnym o koncercie zespołu muzycznego).


Czy można publicznie odbierać utwory nadawane przez radio i telewizję?

Można, jednak tak samo jak w wypadku publicznego wykonywania opublikowanych utworów nie może się to wiązać z osiąganiem korzyści majątkowych (np. właściciel kawiarni umieszcza w niej telewizor- pośrednio czerpie on zysk z odbioru utworów).


Co wolno jeszcze bez zgody twórcy?

Wolno rozpowszechniać:

utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku,
utwory wystawione w publicznie dostępnych zbiorach, takich jak muzea, galerie, sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utworów, a także w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach w prasie i telewizji, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji,
w encyklopediach i atlasach - opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Twórcy przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia

Pamiętaj, że:

Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku, pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy (np. nie można zrobić sobie tysiąca kopii książki w ramach prywatnego użytku)
Dozwolony użytek prywatny nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego.
Przepisy dotyczące dozwolonego użytku prywatnego oraz przepisy stanowiące o uprawnieniach instytucji o charakterze oświatowym i ośrodków informacyjnych nie dotyczą programów komputerowych.

*************

15.12.2003
21:13
smile
[9]

Widzący [ Generaďż˝ ]

Mastyl ---->>> mit, MIT, Mit, mIt, MiT absolutnie i nieodwołalnie.

16.12.2003
06:04
[10]

gereg [ zajebisty stopień ]

oczywiscie ze mit....
wywodzacy sie z amerykanskich serwisow z romami do arcade....

16.12.2003
08:25
smile
[11]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

" Jeżeli chodzi o romu, to te nowości na GBA możesz posiadać na HDD przez 24h, a jeżęli chodzi o starsze, np. na SNES-a, NES-a itp. to także można oficjalnie posiadać 24h, ale żę te gry są niedostępne na świecie, a co dopiero w Polsce, można je posiadać troche dłużej. "

To jest niezłe - domorosły, 11-letni prawnik?

Cóż, za precyzja:
"niedostępne na świecie, a co dopiero w Polsce"
"trochę dłużej"

Normalnie żargon prawniczy.

16.12.2003
08:33
smile
[12]

hilander [ ]

TAK

16.12.2003
14:39
[13]

paciorus [ Annius Verus ]

"oficjalnie posiadac" tez jest niezle ;PPP

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.