GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Tradycyjna szkocka muzyka... Gdzie szukac?

08.10.2003
15:19
[1]

nutkaaa [ Żywiołak Ognia ]

Tradycyjna szkocka muzyka... Gdzie szukac?

Dzisiaj w szkole byli tacy gosce co grali na dudach itp. tradycyjna szkocka muzyka... Bardzo mi sie spodobala i chcialam sobie cosik sciagnac tylko nie wiem pod jakim haslem szukac w kaziee.... Znacie moze jaksi konkretnych wykonawcow tradycyjnej szkockiej muzyki lub chociaz kategorie pod jaka mozna szukac w KazieE takiej muzyki?

08.10.2003
15:25
smile
[2]

pasterka [ Paranoid Android ]

nutkaaa--> poszukaj Ran Rig czy Run Rig (czy jakos tak:)) , graja troche smiesznie , ale niektorepiosenki calkiem sympatyczne i do tego spiewane po szkocku (w gaelic) :))

08.10.2003
15:27
smile
[3]

bartushan [ Cham z Wyboru ]

nutkaaa tez poszukuje ale znam jeden kawalek Mike Oldfield - The Hero zmiekcza pikawe :)

08.10.2003
15:30
smile
[4]

bartushan [ Cham z Wyboru ]

Mike Oldfield - Flowers of the Forest, The Song of the Sun, Tattoo

08.10.2003
15:30
smile
[5]

Markinson [ Legionista ]

Polecam płyty z muzyką etniczną - H.M Hevia

08.10.2003
15:33
smile
[6]

Raasp [ Pretorianin ]

> nutkaaa
jesli masz na mysli muzyke szkocka mowisz o kobzach a nie o dudach, a w kazie wystarczy wpisac Scottish Pipes, Bagpipes, milego sluchania :)

08.10.2003
15:37
[7]

nutkaaa [ Żywiołak Ognia ]

Raasp i to wpadles ;-) Dzisiaj tacy fajni panowie w spodniczakch powiedzieli ze kobzy i dudy to sa 2 calkiem inne rzeczy :) kobzy to inaczej lutnie :) a oni grali na dudach :) dzieki za pomoc jak cos bedziecie znaliz jeszcze to dawac

08.10.2003
15:42
[8]

Raasp [ Pretorianin ]

> nutkaaa

hihi sens byl taki ze kobzy i dudy to 2 rozne rzeczy zgadza sie, ale zeby Szkoci grali swoja ludowa muzyke na dudach to nie slyszalem, ale nie jestem specem tylko entuzjasta amatorem :)

08.10.2003
16:11
[9]

tomirek [ ]

Raasp ----->>>> Dudy (bagpipes), nieodłącznie kojarzone ze Szkocją, nie są bynajmniej wynalazkiem Szkotów. Pochodzą z Azji, skąd przywędrowały w średniowieczu i rozprzestrzeniły się na terenie całej Europy. Obecnie można je spotkać po angielskiej stronie granicy w Nortumbrii, w całej Irlandii, w Hiszpanii, Włoszech, a szczególnie w krajach Europy Wschodniej, jak Rumunia, Czechy i Słowacja, gdzie do dziś we wsiach odbywają się festiwale dudziarzy. W Polsce dudy, zwane kozą albo gajdami (mylnie kobzą), przetrwały na Podhalu, w żywieckiem i Wielopolsce. W Szkocji pierwsze dudy pojawiły się ok. XV w. W ciągu następnego stulecia wykształciły się rozmaite odmiany - o brzmieniu cichszym, dęte lub z miechami - co pociągnęło za sobą powstanie różnych technik gry.

Mniej więcej w tym właśnie czasie narodziły się dudy szkockich górali zwane pibroch (po gaelicku piobaireachd). Odgrywały one ważną rolę w życiu klanów, towarzysząc im w wojennych wyprawach, weselnych zgromadzeniach i uroczystościach żałobnych. Legendą tamtej epoki stali się dudziarze z rodu MacCrimmon (ci od słynnego Lamentu MacCrimmona, skomponowanego podczas powstania jakobitów), choć stanowili tylko jeden z kilku klanów specjalizujących się w grze na dudach, obok rodzin MacArthurów, Mackayów, MacDonaldów i innych. W XVII i XVIII w. pod wpływem armii brytyjskiej dudziarze włączyli do swego repertuaru także skoczne tańce szkockie, reel i strathspey, a na początku XIX w. pojawiły się wojskowe orkiestry konkurujące ze sobą na niezliczonych festiwalach i przeglądach.

Tradycja gry na dudach trwa nieprzerwanie do dziś, kultywowana przede wszystkim przez kapele wojskowe i grupy folklorystyczne należące do Piobaireachd Society. Obecnie wielu szkockich muzyków sięga po dudy, wykorzystując ich brzmienie w nowy i ciekawy sposób. Alan McLeod w wieku kilkunastu lat grał na dudach, towarzysząc innym instrumentalistom w zespole Alba. Jako solista zasłynął w Battlefield Band, w którego aranżacjach znalazło się również miejsce dla pięknie brzmiących dud Duncana McGillivray i Iaina MacDonalda, pierwotnie współpracującego z zespołem rockowym Ossian.

Odrodzenie muzyki wykonywanej na dudach dotyczy również nurtu tradycyjnego, do którego należą steathspey, melodie wykonywane w wolnym tempie oraz skoczne typu reel, wypierane stopniowo przez popularne wojskowe marsze i elegie. Najwięksi ze współczesnych dudziarzy, wśród nich John Burgess, doczekali się spóźnionego, lecz autentycznego zainteresowania. Dziedzictwo tego artysty i pedagoga to nie tylko mistrzowski album płytowy, lecz także tryumfalny pochód młodego pokolenia dudziarzy w nadchodzący wiek.

08.10.2003
16:17
smile
[10]

tomirek [ ]

Raasp --->>> I jeszcze celem wyjasnienia:

Kobza, instrument strunowy szarpany zbliżony do lutni (grupa chordofonów), pochodzenia arabskiego, popularny w XVI i XVII w. wśród ludów zamieszkujących Bukowinę, Mołdawię, Dobrudżę, Wołoszczyznę. W Polsce mylony często z dudami, zwanymi poprawnie kozą lub kozłem.

08.10.2003
16:35
smile
[11]

Mysza [ ]

Może coś z naszego podwórka? --->

08.10.2003
17:22
smile
[12]

Pablito [ Legionista ]

polecam:
Muzyka szkocka z dudami szkockimi - przede wszystkim Battlefield Band !!!
odradzam kupowanie CD typu "best of Scotland", "Scottish pipes" itd., to przeważnie
nudne orkiestry wojskowe

w Sieci poszukaj pod: "bagpipe", "piobaireachd", "highland bagpipe", "piob mohr"

Muzyka szkocka z dudami gaita galega:
Slainte z Warszawy

poza tym, z polskich kapel, muzyka szkoca i irlandzka
Open Folk, Carrantuohill, Shannon, Rimead

a w ogóle: www.dudziarz.art.pl, znajdziesz tam mnóstwo informacji :)

08.10.2003
17:56
smile
[13]

tomirek [ ]

A ma ktos moze ta kasete z Tancami szkockimi na CD???? Kiedys mialem kasete i ktos mi ja podiwanil. Kupilbym sobie ale nie mam magnetofonu i potrzebuje na CD. jak ktos ma to chetnie odkupie (ale tylko na CD)

08.10.2003
18:30
[14]

Stormcrow [ Pretorianin ]

polecam Carrantuohill - zespol polski grajacy celtycki folk...
ponizej szczegoly dla chetnych

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.