GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Konfigurowanie sieci - proszę o konsultacje ;)

27.07.2010
15:12
[1]

Pvt. Creak [ Criav ]

Konfigurowanie sieci - proszę o konsultacje ;)

Witam. Właśnie siedzę u sąsiadki i robię jej neta w domu. Do tej pory miała radiowy net, ale jako że mają laptopa to chciała mieć neta w całym domu. W związku z tym moje połączenie wygląda tak:

Kabel od anteny wchodzi do modemu, z modemu kabel WAN wychodzi do wejścia WAN w routerze wifi, router ustawiam jako Gateway i konfiguruje mu wifi, daje tam jakieś SSID i hasło.

Czy jest to podłączone poprawnie?

Wywala mi teraz w laptopie info z sieci, że niezarejestrowana karta sieciowa - czy w takim przypadku oni muszą mieć jedynie adres MAC nowego routera, czy wszystkich kompów, które używają tej sieci?


PS
Dla tych, którzy zaraz zaczną pisać "jak ci wywala błąd, skoro piszesz na forum !!!!1oneone" - podłączyłem lapka tak, jak był na początku, czyli po kablu.

27.07.2010
15:33
[2]

Pvt. Creak [ Criav ]

Jeszcze sie waham czy nie ustawić tam routera jako BRIDGE bo IMO to bardziej by pasowało, ale mimo zmian, dalej wywala stronę, że karta sieciowa niezarejestrowana i nie wiem czy wystarczy dać tym gościom od internetu MAC routera czy coś źle po prostu zrobiłem.

27.07.2010
15:35
[3]

peanut [ kriegsmaschine ]

sklonuj mac adres sieciowki z lapa na routerze. ewentualnie podaj sysopom mac adres interfejsu eth0 na routerze.

27.07.2010
17:51
[4]

BlackBolt [ Senator ]

peanut --> To nic nie da, bo na każdym kompie trzeba by ustawiać taki sam adres MAC, co raz, że jest kłopotliwe a dwa, że przy kilku kompach różne cyrki się mogą dziać.

Pvt. Creak --> Nie powiedziałeś, jaki to router. Nieważne jednak. Przestaw go w normalny tryb routera, jeżeli możesz (żadne Gateway czy Bridge), ze statycznym adresem IP, jeżeli trzeba taki podawać, lub ustalanym przez DHCP. Ustaw klonowanie adresu MAC na tym routerze i wpisz tam taki sam, jaki ma normalna sieciówka w kompie (Start --> Uruchom --> cmd --> ipconfig /all --> Fizyczny adres sieciowy czy jakoś tak), który do tej pory był podłączony.

Ten cały "modem" to w rzeczywistości bezprzewodowy access point, który ma za zadanie konwertowanie sygnału radiowego, na zwykłe impulsy elektryczne i wysyłanie ich w kabel. Dostawca wprowadził filtrację adresów MAC i jak pracujesz w trybie mostowy na routerze, to MAC bezprzewodowej karty sieciowej z laptopa idzie do routera u tej sąsiadki, potem nie jest zmieniany i idzie do AP, on nadaje to falami radiowymi do innego AP dostawcy internetu, potem trafia do jego routera i dopiero tam ustalane jest, jaki ten MAC ma przypisany adres IP i czy w ogóle powinien łączyć się z internetem.

27.07.2010
21:03
[5]

peanut [ kriegsmaschine ]

lol. router rozdziela domeny broadcastowe, a tym bardziej tworzy segment lanu eth. zreszta, dokladnie to samo co ja opisalem w kilku slowach, ty podales w kilku zdaniach. eth0 to dla mnie port wan w r. to chyba jasne?

poza tym, zeby router "rozdzielal internet" musi stac na nim nat, a wiec musi byc tablica routingu i translacja portow, ergo - to jest default gateway w konfigach na windowsie (brama domyslna).

mac adres mozna odczytac wpisujac, uwaga, getmac o.0

27.07.2010
21:14
[6]

BlackBolt [ Senator ]

peanut --> Ale w trybie bramy lub mostu ma zupełnie inne funkcje, niż w trybie routera. W swojej własnej sieci można coś takiego zrobić, jeżeli adresacją ma się zająć inny router, ale w tym wypadku to nie zda egzaminu (dlaczego wyjaśniłem właśnie w tych kilku zdaniach). W trybie Gateway i Bridge administrator nie widzi MACa routera, tylko wszystkie adresy MAC urządzeń, które są do niego podłączone. Sam router staje się wtedy zwykłym switchem z bezprzewodowym AP. Nie przydziela adresów, nie musi przekierowywać portów, nie istnieje NAT.
A polecenie getmac owszem wyświetli adresy MAC wszystkich urządzeń, ale... No cóż. Powodzenia przy dochodzeniu, który przez jakie urządzenie jest wykorzystywany -->


Konfigurowanie sieci - proszę o konsultacje ;) - BlackBolt
27.07.2010
21:26
[7]

peanut [ kriegsmaschine ]

adresacja logiczna to jest na 3 warstwie, a my jestesmy na 2 eth. nie wiem co to za cudo ten tryb "gateway", chyba wole nie wiedziec skoro to nie jest tozsame z routingiem;).
gwoli scislosci, ten tryb "bridge" to chyba by default dziala na switchportach... skoro to switchporty? nevermind ;P

ten twoj trzeci mac to sieciowka intela, rajt?

27.07.2010
21:27
[8]

BlackBolt [ Senator ]

Ten trzeci MAC to nie jest do końca "mój" MAC ;)

27.07.2010
22:44
[9]

Pvt. Creak [ Criav ]

Wybaczcie, że dopiero odpisuje, ale nie miałem dostępu do kompa. Sposób peanuta, czyli zwykłe sklonowanie adresu MAC pomogło. Dodam tylko, że nie miałem opcji "wyłącz", tylko do wyboru miałem Gateway, Bridge i Wireless ISP. Jakiekolwiek rezultaty osiągnąłem tylko przy Gateway, choć się zdziwiłem, bo początkowo nastawiony byłem na Bridge, no ale ja tam się za bardzo nie znam - do tej pory konfigurowałem tylko Neostrady, co jest banalne. Net u sąsiadki działa bez problemu na wielu komputerach, bo patrzyłem na jej lapku no i na moim, którego ze sobą miałem i wszystko śmigało. Problemy zaczęły się, gdy próbowałem zabezpieczyć sieć. Z dziwnych powodów gdy ustawiłem neta na hasło (niezależnie czy WEP czy WPA), u mnie w laptopie wszystko działało a laptop sąsiadki nie mógł się połączyć [Win XP, u mnie Win 7]. Postanowiłem więc zabezpieczyć internet poprzez filtrację MAC, ale gdy dodałem MAC laptopa sąsiadki nie było już w ogóle neta - pewnie to ma związek z tym, że sam router też klonował ten adres. Także zostawiłem jej neta bez hasła, sąsiedzi raczej jej podkradać nie będą, a jak tak, to popróbuje jeszcze z tym hasłem.

A jej router to ASMAX BR-coś tam, nie wiem nawet dokładnie. Nie wiem czy to tylko ja, ale nie cierpię ASMAXów, same z nimi mam problemy :P

27.07.2010
22:49
[10]

BlackBolt [ Senator ]

Pvt. Creak --> Jak próbowałeś zabezpieczyć i jaki dokładnie to XP? Bo XP bez SP3 nie wspiera standardowo szyfrowania WPA2.

27.07.2010
23:03
[11]

Pvt. Creak [ Criav ]

Nie wiem nawet jaki miała, chciałem jak najszybciej skończyć, a i laptop był mało przyjazny, jakieś dinozaury zamiast kursora myszki..... :D Nie sprawdziłem, ale pewnie < SP3, skoro nie szło tego skonfigurować odpowiednio... A próbowałem chyba właśnie przez WPA2, bo nie chciałem bawić się w jakieś ciągi literowo-liczbowe, tylko normalne słowo. Ogólnie to jestem rozczarowany tym wspieraniem wifi przez Win XP w porównaniu z tym, co oferuje np. siódemka.

27.07.2010
23:04
[12]

BlackBolt [ Senator ]

Ponad 8 lat różnicy...

Ja też jestem zawiedziony, że w moim starym Fiacie 125 nie było klimy, a w nowych Fiatach jest w standardzie...

27.07.2010
23:07
[13]

Pvt. Creak [ Criav ]

No wiesz. O ile w Fiacie to była kwestia technologii i kasy, to w WIN XP cały czas mam uczucie, że obsługa wifi dodana została tak na odpiernicz.

27.07.2010
23:31
[14]

peanut [ kriegsmaschine ]

skoro dodales do mac-address-table maca z sieciowki ethernetowej (sklonowanej), a podlaczales sie przez wifi, ktora ma inny mac, to nic dziwnego ze cie wycinalo;) tyle, ze te maki mozna zesniffowac i sobie sklonowac bo to przeciez radio.

jak juz mowilem router jest separatorem domeny broadcastowej, a wiec po obu stronach masz oddzielne segmenty ethernetowe. pakiety po przejsciu przez router maja w headerach source mac identyczny z makiem eth0 routera (wan port).

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.